fbpx
NaslovnicaGlavna vijestNeophodna diverzifikacija crnogorske ekonomije

Neophodna diverzifikacija crnogorske ekonomije

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnoj Gori je potrebna koherentna i konzistentna nacionalna strategija, koja će odgovoriti na pitanja strukturnih izazova sa kojima se suočava, ocijenio je predsjednik Milo Đukanović i dodao da je neophodna diverzifikacija ekonomije.

On je, na uručenju nagrada Privredne komore (PKCG) u Vili Gorica, kazao da svi treba da se zapitaju kako izgraditi osnove za inkluzivan i održiv rast u budućnosti.

„Diverzifikacija naše ekonomije je važna i neophodna. Jasno je da je prevelika zavisnost od turizma rizik, ali diverzifikacija ne znači zatiranje pupoljaka naše ekonomije koji su procjetali, već stvaranje uslova da se razvijaju novi sektori“, rekao je Đukanović u Vili Gorica.

On je čestitao laureatima na dorinosu crnogorskoj ekonomiji. Nagradu za uspješno poslovanje dobili su kompanije Okov i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES), za društvenu odgovornost NLB banka i Jugopetrol, a za inovativnost Amplitudo.

Donedavni izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja, Slavoljub Popadić, dobitnik je nagrade za unapređenje menadžmenta.

Đukanović smatra da Crna Gora treba da teži ekonomskom sistemu u kojem svako ima mogućnost da uspije na temelju vrijednog rada i kreativnosti.

„Potrebni su nam jasna vizija i odgovorni ljudi koji imaju znanja, sposobnosti i hrabrosti“, poručio je Đukanović.

On je naveo da se država suočava sa brojnim izazovima, ali da odgovor nije mirenje sa okolnostima ili traženje krivca u drugima, već u vrijednom radu, preduzimljivosti, inovacijama, ali i pomoći i solidarnosti.

„Za čitav svijet prošla godina bila je vanredna. Pandemija i globalna recesija promijenile su svijet. U Crnoj Gori prošla godina je bila i politički upečatljiva. Nakon 30 godina došlo je do promjene vlasti na miran i demokratski način, što je bio još jedan dokaz demokratske zrelosti crnogorskog društva“, rekao je Đukanović.

On je naveo da prva promjena vlasti i početni period donose mnogo nepoznanica i izazova, ali da se to iskustvo moralo steći.

„Nakon toga, društvo će dostići viši nivo političke kulture. Izoštriće se senzibilnost društva da svaka druga promjena vlasti bude i promjena na bolje“, smatra Đukanović.

Makroekonomski podaci, kako je precizirao, pokazuju da je za Crnu Goru prošla godina bila jedna od najtežih, ne samo zbog dvocifrenog pada bruto domaćeg proizvoda (BDP), već i zbog izgubljenih radnih mjesta, ugašenih kompanija i nerealizovanih projekata.

„Pored turisičke privrede, najviše pogođena su mikro, mala i srednja preduzeća“, dodao je Đukanović.

On je ocijenio da je jasno da pored države, privreda igra ključnu ulogu u društvu. Bez privrede i njene digitalne infrastrukture ne bi mogli nastaviti proces obrazovanja, trgovine, plaćanja ili rada od kuće.

Đukanović je kazao da se za sve probleme neobjektivno okrivljuje se prošla vlast.

“Prosječna neto zarada 2000. iznosila je manje od 100 EUR, a 2019. godine 515 EUR, dakle zarade su povećane pet puta”, saopštio je Đukanović.

On je naveo i da je broj zaposelnih u 20-godišnjem periodu povećan preko 60 hiljada, a broj nezaposlenih smanjen preko 40 hiljada. U istom periodu stopa siromaštva je prepolovljena.

„Namjerno se previđa ekonomski razvoj, koji nije pao s neba i najviše je ostvaren zbog rezultata institucionalnog poretka koji je stvaran“, dodao je Đukanović.

Predsjednik PKCG, Vlastimir Golubović, kazao je da je pandemija koronavirusa ostavila velike posljedice na crnogorsku ekonomiju.

“Što se ekonomije tiče, želim da vjerujem da su pred nama bolji dani i da ćemo se uskoro vratiti starim tokovima”, poručio je Golubović.

On je naveo da se proces imunizacije mora shvatiti kao imperativ i preduslov da se ova turistička sezona realizuje u očekivanim okvirima.

„Ekonomija da pokrene zamajac u drugim sektorima. Stoga privreda očekuje da će kroz novi paket mjera dobiti adekvatan podsticaj, koji će joj pomoći da se vrati u redovne tokove poslovanja“, smatra Golubović.

On je kazao da se moraju učiniti napori da se privuku novi investitori, kao i da je potrebno snaženje poljoprivredne proizvodnje i turizma.

„Neophodan preduslov za rast je i snaženje preduzetništva i promocija inovativnih djelatnosti“, dodao je Golubović.

On je naveo da u odnosu na 31. mart prošle godine broj zaposlenih manji 17,4 odsto, dok je broj nezaposlenih povećan skoro 20 hiljada, pa je stopa porasla na 23,83 odsto.

Premijer Zdravko Krivokapić uputio je čestitku PKCG i laureatima.

Popadić je, u ime ovogodšnjih laureata, kazao da su ponosni što je poslovna zajednica prepoznala napore koje su ulagali za dobro svojih kompanija i Crne Gore.

„CGES i Okov su dobrim poslovnim odlukama napravili odličan poslovni rezultat u teškoj prošloj godini. NLB i Jugopetrol su nastavili da pomažu Crnu Goru u uslovima pandemije, a Amplitudo u rekordno kratkom roku razvio platformu za učenje od kuće”, naveo je Popadić.

On je kazao i da je poslovna zajednica prepoznala napor koji je uložen u Rudnik uglja Pljevlja i koji je rezultirao rekordnim rezultatima u prilično kompleksnoj godini.

Najčitanije

Rezultati uz zajedničke napore

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Proces digitalne transformacije, kao uslov za stvaranje dobrih temelja moderne, transparentne...