Podgorica, (MINA) – Kvalitet obrazovanja predstavlja ključni problem crmogorskog društva kojem se treba najtemeljnije posvetiti, rekao je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
Đukanović je to poručio tokom razgovora sa predstavnicima Mreže za mlade Crne Gore, saveza koji okuplja oko 40 omladinskih organizacija, s ciljem zastupanja interesa mladih i kreiranja rješenja za sistemske izazove sa kojima se suočavaju.
Kako je saopšteno iz kabineta predsjednika, Đukanović je istakao da su problemi mladih dio ukupnog društvenog konteksta i da se u tom smislu mogu i rješavati.
“Uz ocjenu da Mreža treba da podstakne traženje rješenja za izazove sa kojima se mladi susrijeću, posebno je naglasio da je kvalitet obrazovanja ključni problem našeg društva kojem se treba najtemeljnije posvetiti”, kaže se u saopštenju.
Đukanović je ocijenio da je to naročito važno za obezbjeđivanje prepoznatljivosti i konkurentnosti malih zemalja u globalizovanom svijetu.
On je sugerisao predstavnicima Mreže da snažno potenciraju pitanje razvoja Crne Gore kroz punu afirmaciju njenih resursa u cilju povećanja zaposlenosti, naročito u dijelu koji se odnosi na mlade.
Kako je saopšteno, Đukanović je prihvatio inicijativu Mreže za organizovanje dijaloga kojem bi prisustvovali i predstavnici izvršne vlasti uz poruku da računaju na njegovo puno partnerstvo.
Predstavnici Upravnog odbora Mreže upoznali su Đukanovića sa najakutnijim problemima mladih u crnogorskom društvu, ističući da im je cilj da u saradnji sa nadležnim državnim organima ponude rješenja u korist perspektive mladih ljudi u Crnoj Gori.
Kako se navodi, u Upravnom odboru Mreže kao ključna polja na kojima treba djelovati prepoznali su rješavanja pitanja nezaposlenosti, usklađivanja obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada i stambeno osamostaljivanje mladih, kako bi svoje životno i profesionalno opredjeljenje vezali za Crnu Goru.
“Na toj liniji, istakli su neophodnost izmjene zakonskih akata koji na direktan ili indirektan način uređuju pitanja koja se tiču mladih”, navodi se u saopštenju.
Upravni odbor je inicirao i osmišljavanje politika koje će mladima, posebno na sjeveru, otvoriti prostor za najširi društveni aktivizam, kako ne bi bio zarobljen u političkim, nacionalnim i vjerskim okvirima.
“U svijetlu činjenice da je 2022. godina mladih predstavili su ideju o organizovanju dijaloga sa predsjednikom uz učešće predstavnika svih organizacija koje okuplja Mreža”, kaže se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS