Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Prilikom kreiranja kreditnog portfolija buduće Razvojne banke potrebno je obratiti pažnju na IT sektor i omogućiti povoljnije finansiranje i olakšice za njegove projekte, ocijenjeno je na sjednici Odbora udruženja ICT-a Privredne komore (PKCG).
Na sjednici je konstatovano i da je IT sektor sve više prepoznat kao vodeća privredna grana, s potencijalnom da bude generator rasta i razvoja.
Sjednicu je, kako je saopšteno iz PKCG, vodio predsjednik Odbora, Branimir Bukilić, a u radu su, pored članova, učestvovale državna sekretarka u Ministarstvu finansija Bojana Bošković i generalna direktorica Direktorata za finansijski sistem i koordinaciju politika zarada, Aleksandra Popović.
Predstavnice Ministarstva finansija objasnile su koncept formiranja Razvojne banke i njenu važnu ulogu na putu Crne Gore ka EU, u smislu unapređenja konkurentnosti i doprinosa ekonomskom rastu.
One su istakle da Zakon o Razvojnoj banci Crne Gore sadrži nekoliko ključnih odredbi koje su povoljne za ICT sektor i proces digitalne transformacije.
Naime, Razvojna banka pruža finansijsku podršku projektima koji omogućavaju digitalnu transformaciju poslovanja preduzetnika i privrednih društava, čime se otvaraju mogućnosti za razvoj IT rešenja u svim sektorima, uključujući i ICT industriju.
Prema njihovim riječima, banka takođe podržava projekte koji promovišu zelenu tehnologiju, energetsku efikasnost i pametna rješenja, što uključuje i IT projekte u oblasti zelene tehnologije.
Uz to, pruža podršku socijalnom preduzetništvu, samozapošljavanju i start up-ovima, čime se omogućava razvoj novih poslovnih inicijativa u ICT sektoru.
Kako su navele, razvoj infrastrukturnih projekata, uključujući digitalnu infrastrukturu poput mreža i data centara, takođe je obuhvaćen podrškom banke, što ima veliki značaj za ICT sektor.
Osim toga, banka daje poseban fokus projektima za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, pružajući prostor za IT rešenja koja se bave upravljanjem energijom i resursima.
Privrednici su, između ostalog, istakli da Strategija pametne specijalzacije prepoznaje sektor informacionih tehnlogija kao stratešku granu, koja horizontalno povezuje sve ostale prioritetne sektore razvoja.
Oni su naglasili da IT može i sa postojećim kapacitetima da postigne još bolje rezultate i da kroz kreiranje sopstvenih proizvoda značajno osnaži ekonomiju Crne Gore.
Realizacija projekata privrednih društava iz IT sektora preko kredita komercijalnih banaka je opterećeno visokim troškovima i, smatraju oni, osnivanje Razvojne banke i Kreditno-garantnog fonda treba iskoristiti za kreiranje povoljnijih uslova finansiranja lišenog skupih kolaterala.
“Polovina našeg kreditnog potencijala je angažovano za garancije, što predstavlja veliko opterećenje i barijeru razvoja ove industirje i uslaska novih firmi”, ocijenili su privrednici, naglašavajući da se projekti IT sektora brzo realizuju, te da ih karakteriše niži stepen rizika nego u drugim sektorima.
Na sjednici je usvojen Program rada Odbora udruženja ICT za narednu godinu, a Bukilić je najavio IT Spot konferenciju, koja se održava 28 i 29. novembra.
On je istakao da je cilj događaja da stvori zajednicu koja inspiriše i motiviše pojedince i kompanije na dalji rast i inovacije u IT sektoru, a namijenjen je IT kompanijama, bankama, institucijama i civilnom sektoru koji se bavi pomenutim temama.
Organizatori događaja su klaster za informacione tehnologije ICT Cortex i PKCG, koja je je za svoje članice obezbijedila 40 besplatnih kotizacija.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS