Podgorica, (MINA) – Građanski pokret (GP) URA neće više biti dio vlasti u Pljevljima, nakon što je pljevaljski odbor te stranke jednoglasno donio odluku da uskrati podršku aktuelnoj lokalnoj upravi.
Iz pljevaljskog odbora URA-e su kazali da su 2023. godine podržali lokalnu vlast, prvenstveno dajući šansu vlasti koja dolazi nakon decenije vladanja Demokratske partije socijalista u tom gradu.
Kako su naveli, tada su podržali lokalnu vlast sa željom i namjerom da se bave temama koje su važne za kvalitet života svih građana Pljevalja.
„Nažalost, danas, nakon skoro dvije godine funkcionisanja lokalne vlasti, uočavamo da prioriteti pojedinih konstituenata vlasti nijesu isti, pa čak ni slični“, kaže se u saopštenju.
Iz pljevaljskog odbora URA-e su kazali da nijesu mijenjali DPS da bi u fotelje i u službena vozila sjeli drugi ljudi, nastavljajući isti obrazac ponašanja.
„Mijenjali smo da bi pokrenuli projekte koji su decenijama nedostajali našem gradu, dok su ljudi koji su dobili podršku za upravljanje gradom očigledno imali druge prioritete koji su najčešće rezultirali stavljanjem Pljevalja i Pljevljaka u krajnje negativan fokus crnogorske javnosti”, navodi se u saopštenju.
Ističe se da vlast u Pljevljima sve više podsjeća na „posadu bez kormilara“.
Kako se dodaje, u prilog tome govori činjenica da vlast još funkcioniše bez potpisanog koalicionog sporazuma, što je vjerovatno jedinstven primjer ne samo u crnogorskoj politici, nego i šire.
“Aktivnosti lokalne vlasti, ili bolje reći neaktivnosti na realizaciji kapitalnih projekata povezanih sa energetskim sektorom i unapređenjem stanja životne sredine, pokazuju potpuni izostanak bilo kakve vizije i želje za razvojem grada“, rekli su iz pljevaljske URA-e.
Prema njihovim riječima, građani Pljevalja su svjedoci da lokalna vlast za dvije godine mandata još nije uspjela da pokrene radove na razvoju sekundarne mreže koji su neophodni u cilju uspješne realizacije projekta toplifikacije grada.
Kako su naveli iz pljevaljske URA-e, primarni toplovod, koji se toliko spominje u javnosti kao veliki uspjeh, na kojem se već radi, nije garant da će Pljevljaci ubrzo dobiti grijanje.
„Da su Opština Pljevlja i lokalno preduzeće Grijanje vodili računa da projekti koje vode budu sinhronizovani i da prate projekte koje vodi i realizuje Elektroprivreda, sada bi već bili u fazi radova na širenju sekundarne mreže u gotovo svim ulicama u Pljevljima, kao i izgradnji novih podstanica“, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da bi te aktivnosti građanima Pljevalja osigurale da se, završetkom radova na primarnom toplovodu, može priključiti kompletan projektovani konzum od 44 MWth na izvor grijanja iz termoelektrane.
Dodaje se da bi na taj način, isključenjem oko četiri hiljade individualnih ložišta, riješili velike probleme sa zagađenjem u Pljevljima.
Iz pljevaljske URA-e su naglasili da lokalna vlast, a ni Vlada, nijesu pokrenuli ništa po pitanju realizacije velikih kapitalnih projekata, kao što su izgradnja fabrike za preradu gipsa i izradu gipsanih proizvoda, a isto tako ni na izgradnji fabrike cementa po najstrožim ekološkim standardima.
Kako su rekli, čelnici Opštine Pljevlja i Vlada ne vide šansu za razvoj grada i otvaranje oko 80 novih radnih mjesta u fabrici za preradu gipsa, budući da će, nakon završetka projekta ekološke rekonstrukcije Termoelektrane, imati oko 140 hiljada tona gipsa na godišnjem nivou.
„U nedostatku stručnog kadra, kod nas se gips, nažalost, vidi kao novi nusprodukt procesa, a ne kao sirovina za razvoj nove, zelene i održive industrije“, istakli su iz pljevaljske URA-e.
Oni su kazali da, ni u pogledu kadriranja na ključne pozicije u javnim ustanovama i preduzećima, lokalna vlast „nije zaslužila prelaznu ocjenu“.
„Najočigledniji primjer za to je situacija u Narodnoj biblioteci „Stevan Samardžić“, gdje direktorica vrši mobing nad zaposlenima, uručuje nezakonite otkaze i sve to prolazi bez reakcije nadležnih u lokalnoj vlasti“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da se uspjelo i u obesmišljavanju projekta subvencionisanja cijene peleta, pa sredinom februara Opština još nije isplatila subvencije građanima koji koriste taj vid grijanja.
“Zbog svega navedenog, a i još mnogo toga, opštinski odbor URA Pljevlja je jednoglasno donio odluku o uskraćivanju podrške lokalnoj vlasti“, navodi se u saopštenju.
Iz pljevaljske URA-e su poručili da će nastaviti da se iz opozicionih klupa bore za interese Pljevalja, uvjereni da će Crna Gora i taj grad u narednom periodu dobiti novu, stručniju i sposobniju vlast kakvu zaslužuju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS