Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori većina osoba sa invaliditetom (OSI) smatra da izborna tijela ne pružaju dovoljnu podršku, zbog čega se birači sa invaliditetom osjećaju zanemareno, pokazao je izvještaj Misije Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS).
Misija OEBS-a u Crnoj Gori objavila je izvještaj „Osobe s invaliditetom – glasanje na izborima“, pripremljen nakon predsjedničkih i parlamentarnih izbora prošle godine.
Kako je saopšteno iz Misije OEBS-a, izvještaj ispituje stavove i iskustva 94 birača sa invaliditetom, koji su saglasni da se mora učiniti više da izbori budu pristupačniji.
Iz Misije su rekli da je 54 odsto birača kazalo je da su se suočili sa preprekama dok su glasali na prošlogodišnjim izborima.
“Takođe, 45 odsto birača smatra da birački odbori nijesu bili sigurni kako da im priđu i razgovaraju sa njima na biračkom mjestu”, navodi se u saopštenju.
Na pitanje kako se stvari mogu promijeniti na bolje, neki ispitanici su kazali da osobe sa invaliditetom treba da se upoznaju sa svojim biračkim pravima.
“Neki od njih smatraju da bi trebalo uspostaviti registar osoba sa invaliditetom, dok su neki predložili da se unesu izmjene izbornog zakonodavstva u cilju poboljšanja njihovog iskustva kao birača, što uključuje i to da OSI imaju svog predstavnika u Skupštini”, dodali su iz Misije.
Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Đovani Gabasi, kazao je da izvještaj pruža korisne sugestije o tome šta se može učiniti kako bi se pomoglo OSI da imaju pozitivnije izborno iskustvo.
„Uklanjanje barijera je od suštinskog značaja, kako bi se osiguralo da svako može slobodno da koristi svoje ustavno pravo da glasa nezavisno i tajno”, istakao je Gabasi.
On je rekao da OSI ne osjećaju podršku prilikom glasanja i kandidovanja i da se bore sa pristupom političkim i glasačkim informacijama.
“Misija je odlučna u pružanju podrške izbornim tijelima i nevladinim organizacijama koje se bave praivma osoba sa invaliditetom u poboljšanju pristupačnosti izbora”, naveo je Gabasi.
Iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori zahvalili su svim biračima sa invaliditetom koji su govorili o svom iskustvu glasanja na izborima prošle godine, kao i Udruženju mladih sa hendikepom (UMHCG) i Savezu slijepih na dugogodišnjem partnerstvu i doprinosu u izradi izvještaja.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS