Podgorica, (MINA) – Poslanici vladajuće koalicije podnijeli su u skupštinsku proceduru Predlog Rezolucije povodom 100 godišnjice Podgoričke skupštine, kojom se njene odluke proglašavaju ništavnim.
U predlogu rezolucije koju su potpisala 42 poslanika vladajuće koalicije navodi da je, prije, za vrijeme i poslije Veikog rata, Crna Gora bila suverena i medunarodno priznata država, definisana Ustavom iz 1905. godine.
Ističe se i da „Podgorička skupština”, održana 1918. godine, nije bila njena legalna institucija, niti je legitimno konstituisana na osnovu slobodno iskazane volje građana Crne Gore.
Navodi se da je nelegalnost „Podgoričke skupštine”, odnosno njena ustavna neprepoznatljivost i nezakonito konstituisanje, formalno pravni osnov za ništavost svih njenih odiuka.
Ocjenjuje se da je “Podgorička skupština” bila instrument kojim je izvršen državni prevrat u Crnoj Gori.
Dodaje se da je njenom nelegalnom odlukom riješeno da se Kraljevina Crna Gora, iako međunarodno priznata drzava, članica Antante i jedna od pobjedničkih država u Velikom ratu, prisajedini Kraljevini Srbiji i da kao njen dio, bez svog imena i drzavnog subjektiviteta, ude u sastav Kraljevine SHS, a što je protivno međunarodnom pravu, prihvaceno i od tadašnjih velikih sila.
Ističe se da je nelegalnom odlukom “Podgoričke skupštine” izvršena nasilna detronizacija kralja Nikole I i dinastije Petrović Njegoš.
Navodi se da je nelegalnim odlukama „Podgoričke skupštine” omogućeno nezakonito i nekanonsko ukidanje autokefalnosti Crnogorske crkve.
Ukazuje se da su odluke “Podgoričke skupštine” faktički poništene Narodnooslobodilačkom borbom 1941-1945, odnosno ukinute odlukama ZAVNO Crne Gore i Boke, CASNO i AVNOJ-a, kao i referendumom 21. maja 2006. i Deklaracijom nezavisne Republike Cme Gore od 3. juna 2006, što se potvrduje i Rezolucijom.
U predlogu Rezolucije ocjenjuje se da se i poslije 100 godina taj tragični događaj pokušava zloupotrebljavati u dnevnopolitičke svrhe, služeći kao uporište određenim unutrašnjim i spoljnim nacionalističkim strukturama za negiranje crnogorske države i nacije, i za prizivanje duhova prošlosti.
“Zato su svi državni organi, nosioci zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, dužni da, u okviru svojih nadležnosti, štite ustavni poredak države Crne Gore i jačaju građanski i demokratski karakter crnogorskog društva”, kaže se u Predlogu rezolucije.
Navodi se da je Ustavni osnov za donošenje rezolucije sadržan u članu 82 stav 1 tačka 3 Ustava Crne Gore.