fbpx
NaslovnicaCrna GoraNivo izvršenja teških krivičnih djela u Crnoj Gori smanjen

Nivo izvršenja teških krivičnih djela u Crnoj Gori smanjen

 

Podgorica, (MINA) – Nivo izvršenja teških krivičnih djela u Crnoj Gori znatno je smanjen, što ni tužilaštvo ni državne organe ne oslobađa obaveze da još više i upornije nastoje da iskorijene djelovanje kriminalnih organizacija, rekao je specijalni tužilac Saša Čađenović.

On je kazao da sukobi kriminalnih organizacija na teritoriji Crne Gore traju nekoliko godina, i da su državni organi uspjeli da spriječe ubistva, napade na fizička lica.

“U proteklih godinu spriječeno je više ubistava na teritoriji Bara, Budve, Podgorice. Sve te osobe su procesuirane”, naveo je Čađenović na online konferenciji posvećenoj borbi protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori, koju organizuje portal Vijesti,

Čađenović je rekao da su u poslednje vrijeme donešene i neke presude koje su postale pravosnažne.

“Nivo izvršenja teških krivičnih djela na teritoriji Crne Gore znatno je smanjen u odnosu na prethodni period, što ne oslobađa obaveze ni državno tužilaštvo ni državne organe da još više i upornije nastoje da iskorijene pošast djelovanja kriminalnih organizacija”, kazao je Čađenović.

On smatra da se moraju poboljšavati i mjere i instrumenti koji se daju državnim organima da bi se iskorijenilo djelovanje kriminalnih organizacija na ovom prostoru.

Načelnik u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije Uprave policije Dejan Knežević ocijenio je da jačanje borbe protiv organizovanog kriminala podrazumijeva jačanje kapaciteta Uprave policije i drugih organa za sprovođenje zakona.

On je podsjetio da je u oktobru prošle godine Odsjek za borbu protiv droge postao punopravni član operativne grupe EUROPOL-a pod nazivom “Balkan kartel” koja se bavi istragama organizovanih kriminalnih grupa koje se bave krijumčarenjem droga.

Knežević je naveo da je samo u toku ove godine spriječeno krijumčarenje preko osam tona kokaina.

Prema njegovim riječima, fokus Odsjeka je posebno usmjeren na državljane Crne Gore koji su kao mornari angažovani na inostranim brodskim kompanijama, i krijumčare koakin iz Južne Amerike prema Evropi.

On je kazao da je policija ove godine spriječila 14 likvidacija, od kojih se za devet likvidacija zna ko su bile potencijalne mete, a za pet se ne zna.

Knežević je rekao da je strožija kaznena politika jedan od mehanizama koji bi potencijalne izvršioce krivičnih djela odvratio od izvršenja.

“I vrlo bitno – kratko sudsko postupanje. Izricanjem najtežih zatvorskih kazni bi se poslala jaka poruka budućim izvršiocima djela”, kazao je Knežević.

On je ocijenio da nije realno da obračuni kriminalnih grupa stanu, ali će biti manje intenzivni nego prethodnih godina.

Bivši šef Odsjeka za borbu protiv droge u Upravi policije Miodrag Laković kazao je da je podrška građana značajna jer utiče na političku vlast, a preko nje i na institucije.

On je rekao da je glavni mehnizam u borbi protiv organizovanog kriminala Zakon o porijeklu imovine, odnosno razvijanje mehanizama da se zauzdaju aktivnosti organizovanog kriminala.

“Najvažniji mehanizam je iznaći model za kontrolu novca koji se koristi u organizovanom kriminalu”, kazao je Laković.

Laković je rekao da je organizovani kriminal mobilan i ima jako dobre resurse, i da društvo i institucije u cjelini nijesu dale pravi odgovor.

“Potrebno je određeno prestrojavanje, jačanje zakonodavnog okvira, mehanizama i modela za borbu protiv organizovanog kriminala”, ukazao je Laković.

Direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac rekao je da je rat kriminalnih klanova jako teško zaustaviti.

On je kazao da državne institucije nijesu uložile dovoljno napora, i da se kompletan sistem crnogorskog pravosuđa profilisao kao određeni servis za kriminalne strukture u Crnoj Gori.

Milovac smatra da kaznena politika u Crnoj Gori gotovo uvijek ide na ruku onima koji su procesuirani za najteža krivična djela.

“Ono što jako ometa civilni sektor i medije je sama transparentnost postupka i gotovo potpuno odsustvo građanske kontrole nad onim što rade sudije i tužioci”, ukazao je Milovac.

On je naveo da je, prema istraživanju MANS-a, svaka treća izrečena kazna bila ispod zakonskog minimuma.

“Svaki peti predmet organizovanog kriminala je okončan sporazumom o priznanju krivice, a tri četvrtine dogovorenih kazni su bile kraće od onoga što je zakonski minimum”, rekao je Milovac.

Prema njegovim riječima, priroda organizovanog kriminala je takva da on mora da uključi određene organe vlasti.

“Najbolji podsticaj policiji bi bilo skidanje stigme da postoji veza između nje i organizovanog kriminala”, kazao je Milovac.

On je rekao da je Crna Gora specifična po tome što niko od sudija i tužilaca nije odgovarao zbog propusta, i da takva struktura ne može biti okvir za bilo kakvu borbu protiv organizovanog kriminala.

Izvršna direktorica Televizije Vijesti Marijana Bojanić, ocijenila je da napadi na novinare onemogućavaju uspostavljanje istinske demokratije i ne daju joj da se razvija.

Ona je rekla da je stepen organizovanog kriminala i korupcije u državi toliko visok da je neumitno uticao na sve sfere života.

“Ekonomskog napretka nema u zemljama gdje su korupcija i organizovani kriminal ozbiljni problemi. Svjedoci smo da se tako nešto kod nas dešavalo godinama”, navela je Bojanić.

Bojanić je kazala da napadi na novinare “onemogućavaju uspostavljanje istinske demokratije i ne daju joj da se razvija”.

“Svi napadi na novinare moraju biti istraženi, a odgovorni za njih konačno procesuirani i snositi posljedice”, poručila je Bojanić.

Najčitanije