Podgorica, (MINA) – Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nije prekršio Zakon o sprečavanju korupcije, kada je Vladinim avionom otputovao za Pariz, krajem decembra 2019. godine i vratio se januara prošle godine, utvrdila je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK).
Kako piše Pobjeda, u odluci koju je objavio ASK navodi se da Đukanović, time što je koristio avion Vlade Crne Gore nije javni interes podredio privatnom.
Đukanović je u izjašnjenju naveo da je iz razloga službenih obaveza u Parizu 29. 12. 2019. godine koristio avion u vlasništvu Vlade Crne Gore, kao i da javnost o navedenom nije obaviještena iz razloga što su u pitanju sastanci sa odgovarajućim stepenom tajnosti.
Po završetku poslovnih obaveza je, kako je naveo, o svom trošku otputovao redovnom linijom u Sjedinjene Američke Države (SAD), dok se po povratku iz SAD-a, 10. 01. 2020. godine, iz Pariza za Podgoricu vratio avionom kojim raspolaže Vlada Cme Gore.
ASK je naveo i da je pred Specijalnim državnim tužiocem vođen postupak, u kojem je odbačena krivična prijava protiv Đukanovića, jer, kako je navedeno, nema elemenata krivične odgovornosti.
Dodaje se da je ASK uvidom u rješenje Specijalnog državnog tužioca (SDT) utvrdio da je Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore izdao rukovodiocu Avio servisa nalog za upotrebu aviona.
“Kojim raspolaže Vlada Crne Gore, za 29. 12 2019. godine na relaciji Podgorica – Pariz – Podgorica i 09. i 10. 01. 2020. godine na relaciji Podgorica – Pariz – Podgorica, u skladu sa Uputstvom o uslovima i načinu korišćenja aviona kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore”, piše u odluci.
Propisano je, kako su naveli, da avion kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vade Crne Gore za službene potrebe bez naknade koriste predsjednik Crne Gore, predsjednik Skupštine i predsjednik Vlade Crne Gore.
Te procedure su, kako kazali iz ASK ispoštovane, pa je i krivična prijava protiv Đukanovića odbačena, a ASK utvrdila da Zakon nije prekršen.
“Utvrđeno je da je javni funkcioner u konkretnoj situaciji postupao u skladu sa propisima kojima je regulisana njegova službena dužnost, preduzimajući službene radnje koje je bio dužan da preduzme po zakonu u okviru svojih ovlašćenja, vršeći javnu funkciju radi ostvarivanja ciljeva službe, a ne radi ostvarivanja nekog sopstvenog interesa”, zaključeno je u odluci ASK