Podgorica, (MINA) – Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) radi na novom Zakonu o zaštiti od buke u životnoj sredini, sa ciljem potpunog usklađivanja nacionalnih propisa sa evropskim direktivama i uspostavljanja efikasnog sistema zaštite zdravlja građana i očuvanja kvaliteta životne sredine.
Iz MERS-a su, povodom Međunarodnog dana zaštite od buke, koji se svake godine obilježava posljednje srijede aprila, ukazali na značaj smanjenja buke i zaštite zdravlja građana od tog sve prisutnijeg oblika zagađenja.
„Iako često zanemarena, buka predstavlja jedan od najraširenijih oblika zagađenja, koji može imati ozbiljne posljedice po ljudsko zdravlje i kvalitet života“, kazali su iz MERS-a.
Oni su naglasili da dugoročno izlaganje buci može dovesti do problema sa sluhom, poremećaja sna, povećanog nivoa stresa, kardiovaskularnih bolesti, kao i brojnih drugih fizioloških i psiholoških poremećaja.
„Urbana sredina je posebno pogođena ovim problemom. Saobraćaj, industrija, građevinski radovi, zabavni sadržaji i komunalna infrastruktura samo su neki od glavnih izvora buke“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da MERS, upravo iz tog razloga, aktivno radi na jačanju institucionalnog i zakonodavnog okvira za upravljanje bukom.
„U tom kontekstu, MERS trenutno radi na izradi novog Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, sa ciljem da se nacionalni propisi u potpunosti usklade sa evropskim direktivama i da se uspostavi efikasan sistem zaštite zdravlja građana i očuvanja kvaliteta životne sredine“, dodaje se u saopštenju.
Ističe se da novi zakon predviđa konkretne mjere za smanjenje buke u saobraćaju, industriji i prostornom planiranju, i biće ključan alat za unapređenje životnih uslova u urbanim sredinama.
Iz MERS-a su kazali da planiraju i izradu strateških karata buke i akcionih planova, koji će omogućiti bolju procjenu izvora buke i primjenu mjera poput izgradnje zvučnih barijera, uvođenja zelenih pojaseva i kombinovanje urbanih sadržaja sa zelenim pojasevima.
„MERS je, uz podršku Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), organizovao u decembru prošle godine radionice posvećene menadžmentu buke i kontroli buke u životnoj sredini, koje su okupile veliki broj učesnika“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da te radionice imaju za cilj, ne samo da povećaju svijest o problemima buke, već “i da nas inspirišu da aktivno doprinosimo rješavanju ovog izazova”.
Dodaje se da je u okviru saradnje sa UNOPS-om izrađen vodič za menadžment bukom u životnoj sredini koji se može preuzeti sa linka https://www.gov.me/clanak/vodic-za-menadzment-bukom-u-zivotnoj-sredini.
Iz MERS-a su naveli da su, u okviru Pregovaračkog Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene, za podoblast – buka, definisana završna mjerila koja je potrebno ispuniti u narednom periodu, kako bi se postigla interna spremnost za privremeno zatvaranje potpoglavlja.
„Mjere se odnose prvenstveno na izradu strateških karata buke, akcionih planova za iste i podizanje svijesti javnosti“, rekli su iz MERS-a.
Oni su pozvali sve građane, institucije i organizacije da zajednički doprinesu rješavanju problema buke, kroz podizanje svijesti, primjenu dobrih praksi i odgovorno planiranje i upravljanje prostorom.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS