fbpx
NaslovnicaMINA BusinessUnaprijediće energetsku efikasnost u javnim zgradama

Unaprijediće energetsku efikasnost u javnim zgradama

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U implementaciju projekta Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama, kojim je predviđena rekonstrukcija 18 školskih objekata i Doma starih u Risnu, uključena je njemačka kompanija Fichtner.

Ta kompanija je odabrana kao konsultant za podršku pri implementaciji projekta čija je obaveza priprema tehničke dokumentacije, priprema tenderske dokumentacije i podrška pri evaluaciji ponuda, nadzor nad izvođenjem radova, verifikacija rezultata, kao i podrška pri ugovaranju ostalih konsultantskih usluga.

„Ugovor sa Fihtnerom je potpisan 10. januara, a kick-off sastanak je održan danas u prostorijama Ministarstva kapitalnih investicija“, navodi se u saopštenju.

Projekat Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama se realizuje po osnovu ugovora o kreditu i o grantu, potpisanih između Vlade Crne Gore i KfW banke, u decembru 2019. godine i posebnog ugovora, potpisanog u avgustu 2020. godine.

„Za potrebe realizacije projekta opredijeljena su sredstva iz kredita KfW banke u iznosu od 45 miliona EUR, donacija Evropske unije u iznosu od 4,5 miliona EUR i sopstveni doprinos u iznosu od deset miliona EUR“, precizirali su iz Ministarstva.

Projektom će biti obuhvaćene izgradnja administrativnog objekta površine pet hiljada do osam hiljada hvadrata, za potrebe državnih organa, koji će biti projektovan i izgrađen po najvećim evropskim standardima energetske efikasnosti, kao i rekonstrukcija i adaptacija administrativnih objekata u nadležnosti Uprave za imovinu u cilju ispunjavanja obaveza iz Uredbe o rekonstrukciji službenih zgrada, koje su proizašle iz transponovanja EU Direktive o energetskoj efikasnosti.

Projektom će biti obuhvaćene rekonstrukcija i adaptacija obrazovnih i socijalnih ustanova sa ciljem optimizacije potrošnje energije i poboljšanja uslova za boravak i rad korisnika, a sve u cilju ispunjenja obaveza definisanih Zakonom o efikasnom korišćenju energije, implementacija Centralnog informacionog sistema za monitoring potrošnje energije i vode u javnom sektoru i podrška javnom sektoru u uspostavljanju sistema za energetski menadžment, što takođe predstavlja zakonom definisanu obavezu, implementacija niza pratećih mjera, koje su podrška implemetaciji zakonske regulative, a koje su većinom proizašle iz EU Direktive o energetskoj efikasnosti i Direktive o energetskim performansama zgrada, kao i prateće konsultantske usluge.

„Planirano da se veći dio sredstava iz kredita koristi za finansiranje radova na primjeni mjera energetske efikasnosti, dok bi se preostala sredstva koristila za finansiranje pratećih radova, neophodnih za pripremu objekta za primjenu mjera energetske efikasnosti ili za njihovu zaštitu, odnosno radova na poboljšanju uslova za boravak i rad korisnika“, navodi se u saopštenju.

Osim toga, za potrebe finansiranja radova koje je neophodno izvesti na pojedinim objektima, a koji se ne mogu finansirati iz sredstava kredita, planirano je da Vlada Crne Gore obezbijedi sopstveni doprinos u iznosu od deset miliona EUR.

„Sredstva iz sopstvenog doprinosa će se pretežno koristiti za nabavku zemljišta i plaćanje usluga komunalnog opremanja za izgradnju novog objekta, kao i za nabavku namještaja i opreme, sufinansiranje rekonstrukcije objekta H u Domu za stare Grabovac u Risnu, unapređenje uslova za rad u obrazovnim ustanovama (dodatni radovi na obezbjeđenju pristupačnosti, radovi na unapređenju računarske mreže, dodatna sredstva za rekonstrukciju sportskih sala, dodatna sredstva za rekonstrukciju učionica)“, rekli su iz Ministarstva.

Cilj projekta je, kako se dodaje, poboljšanje energetske efikasnosti u odabranim administrativnim zgradama, obrazovnim i socijalnim ustanovama, kao i podrška u ispunjavanju obaveza propisanih Zakonom o efikasnom korišćenju energije, a koje su proizašle iz EU direktiva.

„Osim navedenog, smatra se da će postizanje cilja projekta doprinijeti smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i postizanju planiranog nacionalno određenog doprinosa (INDC/PNOD). Takođe, očekuje se i pozitivan uticaj na upošljavanje domaćih građevinskih i konsultantskih firmi, što treba da doprinese održavanju kontinuiteta njihovih prihoda, kao i očuvanju postojećih i stvaranju novih radnih mjesta“, dodaje se u saopštenju.

Planiran rok za završetak projekta je decembar 2026. godine.

Sastanku su prisustvovali predstavnici KfW banke, Ministarstva kapitalnih investicija i kompanije Fichtner.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije