fbpx
NaslovnicaMINA BusinessOnline hakaton za odgovor na koronavirus i oporavak od krize

Online hakaton za odgovor na koronavirus i oporavak od krize

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i ministarstva nauke i kulture organizuje prvi online hakaton u Crnoj Gori – CORONATHON.me, koji ima za cilj da se pronađu rješenja koja će državi pomoći da se brzo prilagodi, odgovori na krizu i oporavi od posljedica novog koronavirusa.

Kako je saopšteno iz UNDP-a, prvi online hakaton se organizuje u saradnji sa DevClub, Alicorn, Digitalizuj.Me i Naučno-tehnološkim parkom.

„Događaj će okupiti digitalnu zajednicu, stručnjake iz različitih oblasti i građane, a virtuelno takmičenje biće održano od 24. do 26. aprila. Timovi će imati na raspolaganju 48 sati da razviju rješenje, iz udobnosti svog doma“, navodi se u saopštenju.

Iz UNDP-a su kazali da širenje koronavirusa ne predstavlja samo zdravstvenu krizu.

„Pandemija ujedno izaziva i socijalnu i ekonomsku krizu, koje prijete da ostave duboke ožiljke, oslabe tržišta i prodube nejednakosti. Međutim, kako se virus širi i posljedice već osjećaju, tehnologija i inovacije imaju sve veću ulogu u prevazilaženju izazova“, dodaje se u saopštenju.

Tehnologija ne samo da olakšava funkcionisanje i svakodnevni život u uslovima ograničenog kretanja, već nudi efikasna rješenja za brz odgovor i oporavak od krize.

Učesnici CoronaThona, oslanjajući se na kolektivnu inteligenciju digitalne, naučno-istraživačke i akademske zajednice, usmjeriće energiju i znanje na traženje najboljih, najbržih i najefikasnijih rješenja za tri prioriteta – zaštita života i javnog zdravlja, ubrzanje oporavka i obezbjeđivanje održive budućnosti.

Kada je riječ o ubrzanju oporavka, tu se prije svega misli na podršku biznis sektoru da se prilagodi i ponudi nove usluge, pomoć u kreiranju prilika za zapošljavanje mladih, obezbjeđivanje pristupa finansiranju malih preduzeća i start up biznisa, inovacije u oblasti pružanja usluga i podrške za najranjivije, u kontekstu zapošljavanja i socijalne zaštite.

Sva predložena rješenja treba da budu fokusirana na očuvanje ljudskih prava, kao i zaštitu ranjivih grupa.

Zainteresovani timovi mogu se prijaviti do 20. aprila popunjavanjem obrasca na sajtu www.coronathon.me.

Timovi će imati podršku mentora iz informaciono-tehnološke (IT) industrije i iz neke od oblasti na koju se rješenje fokusira.

Publika će moći da prati finale takmičenja putem video prenosa uživo.

Ukupni nagradni fond iznosi 13 hiljada EUR.
Za prvo mjesto je opredijeljeno pet hiljada EUR, za drugo tri hiljade, za treće dvije hiljade, a obezbijeđene su i tri dodatne nagrade od po hiljadu EUR.

Pobjednički timovi imaće na raspolaganju i stručnu podršku za sprovođenje rješenja u naredna tri mjeseca, kao i medijsku promociju.

Stručni žiri izabraće pobjednike CoronaThona na osnovu sljedećih kriterijuma – održivost, mogućnost replikacije rješenja, uticaj, izvodljivost, vremenski rok i inovativnost.

Naglasak je na praktičnim rješenjima koji mogu biti od koristi pojedincima, zajednici i preduzećima u što kraćem vremenskom roku.

Najčitanije