Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Advokatska komora nema pravo da ucjenjuje i prijeti isključivanjem članovima koji ne žele da učestvuju u štrajku, saopštila je predsjednica Sudskog savjeta i profesorica radnog prava, Vesna Simović Zvicer.
Ona je u Jutarnjem programu TVCG kazala da u ovom trenutku zbog obustave pravne pomoći advokata najviše trpe građani i da je njihovo pravo na odbranu povrijeđeno.
“Advokatska komora je donijela odluku o obustavi pravnih usluga. Taj institut nigdje u pravnom sistemu ne postoji. Onda pominju termin obustava rada, sve to ukazuje da se radi o institutu koji reguliše Zakon o štrajku, a to je pravo na štrajk”, rekla je Simović Zvicer, prenosi portal RTCG.
Pravo na štrajk je, kako je kazala, osnovno socijalno pravo i niko ne može da snosi posljedice ni ako želi, niti ukoliko ne želi da učestvuje u štrajku.
Simović Zvicer je dodala da je izjava da će svi koji ne pristupe štrajku biti isključeni iz Advokatske komore prijetnja i prisila.
“Pravo Advokatske komore da isključi članove koji ne poštuju njene odluke, ne znači da komora može da donosi odluke koje su suprotne pravnom sistemu i osnovnim načelima u pogledu ostvarivanja prava kao što je pravo na štrajk”, rekla je Simović Zvicer.
Prema njenim riječima, najviše ispaštaju građani.
“Ne možete svoje pravo koristiti na štetu drugog. To zaboravljamo u ovom trenutku. Nažalost, to nam se često dešava i to je loše kao pojava u društvu”, navela je Simović Zvicer.
Ona smatra da iz Advokatske komore nijesu u pravu jer smatraju da ne treba da budu dio elektronske fiskalizacije jer rade humani posao.
“Advokatske kancelarije nijesu humanitarne organizacije. Oni pravne usluge naplaćuju, tako da mislim da u tom dijelu nijesu u pravu”, kazala je Simović Zvicer.
Međutim, smatra da su u pravu u dijelu kada su u pitanju mladi advokati koji tek treba da se probiju u svom poslu.
“Njima treba pomoći. Nemamo takva rješenja u našem pravu. Možda za te mlade advokate kojima treba pomoći, treba pronaći rješenje”, kazala je Simović Zvicer.
Ona je navela da se dijalogom mora sve riješiti i da se ne smije ćutati.
“Moramo plaćati porez, to je naša obaveza, ali da bi se taj porez evidentirao, ta fiskalizacija mora da pomogne”, rekla je Simović Zvicer.
U Osnovnom sudu u Podgorici u utorak je bilo zakazano 184 suđenja, a odgođeno je 105.
Sutkinja Ivana Becić kazala je za Jutarnji program TVCG da su ostala suđenja održana ili odgođena iz drugih razloga.
“U situacijama u kojima je predviđena obavezna odbrana, suđenja se ne mogu održati bez prisustva advokata kog okrivljeni sam izabere ili ga sud postavi po službenoj dužnosti”, saopštila je Becić.
Ona je rekla da sudijama ne fali posla.
“Jeste po malo neobično, ali sudije svakako rade, prisutne su, prozivanju, sačinjavaju zapisnike, odlažu ili održavaju suđenja tamo gdje su ispunjeni uslovi”, objasnila je Becić.
Ona je dodala da stranke najviše trpe.
“Samo odlaganje suđenja dovodi do produžetka trajanja postupka, a time i do produžetka vremena kada će stranke ostvariti svoja prava i interese”, rekla je Becić.