London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte prekoračile su u četvrtak 58 USD nakon izjava izvora u industriji da je Rusija prihvatila argumente o nužnom smanjenju snabdjevanja u saradnji s Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) kako bi se naftno tržište stabilizovalo.
Barelom se na londonskom tržištu trgovalo po 51 cent višoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 58,27 USD. U srijedu je zaključila trgovanje u minusu 1,45 USD. Na američkom tržištu barelom se u četvrtak trgovalo po 68 centi višoj cijeni, od 50,97 USD.
U četvrtak je dočekao zatvaranje u minusu 1,27 USD, prenosi SEEbiz.
Tržišta je poljuljao zvanični podatak o rastu američkih zaliha u prošloj sedmici 3,6 miliona barela, što se dijelom pripisuje sezonskim radovima na održavanju rafinerija. Porasla je i američka proizvodnja, na rekordnih 11,7 miliona barela dnevno.
Podaci su dodatno potpirili strahovanja od viška u snabdjevanju, naročito nakon upozorenja Saudijske Arabije da neće sama smanjivati proizvodnju kako bi stabilizovala tržište.
U četvrtak je cijene nafte podržala izjava izvora u industriji da je Rusija prihvatila argumente o nužnom ograničenju snabdjevanja u saradnji s OPEC-om.
Predstavnici ruskog ministarstva energetike sastali su se u utorak sa čelnicima domaćih proizvođača nafte, uoči OPEC-ova sastanka u Beču krajem naredne sedmice.
“Ton sastanka odredio je argument da Rusija mora smanjiti proizvodnju. Ključno je pitanje kojim tempom i koliko”, kazao je izvor upućen u tok sastanka predstavnika ministarstva i naftne industrije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin kazao je u srijedu da je u kontaktu s OPEC-om i da je po potrebi spreman da nastavi saradnju na području snabdjevanja, iako je zadovoljan cijenom nafte od 60 dolara po barelu.
OPEC i njegovi partneri među nezavisnim proizvođačima razgovaraće o novom ciklusu smanjenja snabdjevanja za milion do 1,4 miliona barela dnevno, a možda i više, napominje Reuters.
Tržište će pažljivo pratiti i sastanak čelnika 20 vodećih razvijenih i ekonomija u razvoju G20 u Argentini u čijem će fokusu biti američko-kineski trgovinski rat, ali bi se na dnevnom redu mogla naći i naftna politika.
Stišavanje trgovinskih napetosti moglo bi poboljšati izglede za potražnju.
“Svjedočili smo ogromnom povećanju snabdjevanja dok je stanje u potražnji obavijeno neizvjesnošću. Međutim, možda ćemo na sastanku G20 vidjeti neke pomake u rješavanju svjetskih trgovinskih pitanja”, tumači Michael McCarthy iz CMC Marketsa i Stockbrokinga.
OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela referentne korpe njegove nafte u srijedu iznosila 59,25 USD, što znači da je porasla 20 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS