Podgorica, (MINA) – Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji (EU) bilo bi politička prekretnica koja prevazilazi nacionalne okvire, kazao je crnogorski predsjednik Jakov Milatović, dodajući da bi to bio dokaz da reforme donose rezultate i da nova politička kultura donosi promjene.
Milatović je, u autorskom tekstu za Euronews, kazao da je ohrabrujuće što se jedan od sedam ključnih prioriteta nove Evropske komisije eksplicitno fokusira na proširenje, kreirajući viziju ne samo veće, već i snažnije Evrope na globalnoj sceni.
“Iz perspektive zemalja kandidata, ohrabreni smo novom energijom i zamahom u Briselu i širom EU”, naveo je Milatović.
Prema njegovim riječima, taj zamah probudio je istinsku želju za novim državama članicama, što, kako je naveo, smatra inspirativnim.
Milatović je rekao da je, kada je izabran za predsjednika Crne Gore, postavio ambiciozan, ali dostižan cilj – da Crna Gora, kao predvodnica među zemljama kandidatima, postane 28. članica EU do 2028. godine.
On je podsjetio da je Crna Gora već članica NATO-a, i da je u posljednjih deset godina potpuno usklađena sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU.
“Crna Gora koristi euro kao valutu (iako jednostranom odlukom) i, ovo volim da naglasim, ima snažan civilni sektor i slobodne, nezavisne medije”, rekao je Milatović.
On je dodao da postoje izazovi i politička previranja, kao u svakom drugom demokratskom pluralističkom društvu, ali je, kako je naveo, sve to dio procesa demokratizacije, a ne posljedica bilo kakvog neuspjeha.
Milatović je rekao da su reforme u Crnoj Gori snažno vođene obećanjem članstva u EU i legitimitetom koji političke partije crpe iz tog cilja.
“U stvari, većina, ako ne i sve političke partije u Crnoj Gori, javno su posvećene evropskim integracijama”, kazao je Milatović.
On je naveo da, iako se može postaviti pitanje iskrenosti tih opredjeljenja i da li su ona samo deklarativna ili suštinska, činjenica da više od 80 odsto građana podržava članstvo u EU jasno pokazuje zašto je proces pristupanja ključni izvor političkog legitimiteta u crnogorskoj politici.
Milatović je rekao da transformativna moć EU integracija nije jedinstvena za Crnu Goru.
“Slične efekte vidjeli smo u drugim zemljama, poput Hrvatske, našeg jedinog susjeda koji je već član EU, Slovenije, s kojom smo nekada dijelili zajedničku istoriju, kao i mnogih drugih zemalja centralne i istočne Evrope”, kazao je Milatović.
On je rekao da je tokom karijere ekonomiste u Evropskoj banci za obnovu i razvoj, imao priliku da iz prve ruke posmatra transformativni uticaj EU na ove zemlje – moć kakvu, kako je naveo, nijedan drugi spoljni faktor ne može da nadmaši.
Prema riječima Milatovića, ako se razmatra kako može izgledati proces proširenja, postoje četiri glavna scenarija, svaki sa dugoročnim posljedicama i za EU i za zemlje kandidate.
Prvi scenario je, kako je naveo, da zemlja kandidat ne uspijeva da iskoristi proces EU pristupanja za demokratski ili institucionalni napredak, zbog čega EU ne dozvoljava njeno članstvo.
“Rezultat je dvostruki gubitak – EU ostaje s nepotpunim demokratijama na svojim granicama, dok zemlja kandidat propušta prednosti članstva, otvarajući prostor za snage koje rade na de-demokratizaciji društva”, kazao je Milatović.
On je dodao da se podrazumijeva da je taj scenario dobrodošao od protivnika EU, koji bi tada mogli u potpunosti ostvariti svoj uticaj.
Milatović je rekao da je drugi scenario da zemlja kandidat produktivno koristi proces pristupanja – gradi institucije i unapređuje demokratske standarde – ali EU ipak ne prihvata njeno članstvo.
Prema njegovim riječima, istorija pokazuje da taj scenario često vodi ka nazadovanju i poništavanju demokratskih dostignuća.
“I u ovom slučaju, obje strane dugoročno gube. Ipak, neke zemlje mogu biti sposobnije da nastave pozitivnim putem i izgrade stabilnu demokratiju zasnovanu na vladavini prava. Nažalost, istorija nas uči suprotnom”, naveo je Milatović.
On je kazao da, prema trećem scenariju, država kandidat ne pokazuje dovoljan demokratski progres, ali je EU ipak prima u članstvo iz geopolitičkih razloga.
Prema riječima Milatovfića, neki zagovaraju taj pristup, bez obzira na stanje reformi.
“Iako se na prvi pogled može činiti da on zadovoljava i težnju EU za proširenjem i ambicije zemalja kandidata, posebno u pogledu većih izvora finansiranja za razvoj, u stvarnosti, ovakav model nije održiv”, smatra Milatović.
On je naveo da dugoročno gledano, i EU i država kandidat trpe posljedice, jer se osnovne vrijednosti poput vladavine prava i efikasnog upravljanja stavljaju u drugi plan.
“Štaviše, ovaj scenario bi mogao koristiti i protivnicima EU, pružajući im priliku da povećaju svoj uticaj unutar Unije”, dodao je Milatović.
Kako je kazao, četvrti scenario je da obje strane ispunjavaju svoj dio obaveza.
“Zemlja kandidat koristi proces pristupanja kako bi ostvarila stvarni demokratski napredak i izgradila snažne institucije, dok istovremeno depolitizuje javnu upravu, omogućava slobodno medijsko okruženje i fokusira se na održivi ekonomski razvoj, nakon čega biva primljena u EU”, precizirao je Milatović.
Prema njegovim riječima, to je idealan ishod, koji obezbjeđuje zajednički rast, otpornost i stabilnost.
“Vjerujem da svi treba da težimo upravo ovom scenariju, jer je on vizija Crne Gore kakvu želimo”, kazao je Milatović.
On smatra da Crna Gora u ovom trenutku treba da iskoristiti proces pristupanja EU, kao snažan pokretač, da sprovede reforme i osnaži demokratiju, kako bi se pridružila Uniji kao potpuno pripremljena i posvećena članica.
“Iz tog razloga, proširenje ne smije biti samo pitanje finansijske koristi, jer postoji bezbroj načina za privlačenje investicija na globalnom nivou uz manje uslova”, smatra Milatović.
On je kazao da se kod EU najviše cijeni sistem vrijednosti koji njeguje.
“Naš cilj je izgradnja društva zasnovanog na vladavini prava, dobrom upravljanju i jednakim šansama za sve građane. To su vrijednosti koje članstvo u EU čine ciljem vrijednim ostvarenja”, kazao je Milatović.
On je rekao da je, kao predsjednik Crne Gore, posvećen vođenju države kroz tu ključnu fazu evropskog puta.
Milatović je rekao da vjeruje da i EU i zemlje kandidati moraju zajednički raditi na ostvarivanju scenarija u kome obje strane pobjeđuju.
On je dodao da su to scenarija koji, ne samo da jača Uniju, već i osigurava da kandidati postanu odgovorni i demokratski članovi evropske porodice.
“Duboko sam uvjeren da bi članstvo Crne Gore u EU bilo politička prekretnica koja prevazilazi nacionalne okvire – to bi bio dokaz da je proces proširenja i dalje živ, da reforme donose rezultate i da nova politička kultura donosi promjene”, ocijenio je Miltović.
Prema njegovim riječima, time bi Crna Gora postala uspješna priča i inspiracija za sve ostale zemlje kandidate.
“Ali samo ako svi budemo iskreno posvećeni reformskom procesu koji je pred nama”, zaključio je Milatović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS