fbpx
NaslovnicaGlavna vijestOsnivaju Montenegro Works u cilju finansijskog nadzora i reformi

Osnivaju Montenegro Works u cilju finansijskog nadzora i reformi

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada je usvojila odluku o osnivanju preduzeća Montenegro Works, koje će se baviti praćenjem i analizom finansijskog stanja u kompanijama u većinskom državnom vlasništvu i stručnom podrškom u sprovođenju reformi radi efikasnijeg upravljanja.

Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja su objasnili da je projekat Montenegro Works neophodan Crnoj Gori da bi se uspostavio efikasan mehanizam finansijskog nadzora nad preduzećima u većinskom državnom vlasništvu i zaštitio budžet od negativnih slučajeva iz prošlosti, kada su izgubljeni značajni prihodi zbog lošeg upravljanja pojedinim državnim firmama.

Oni su saopštili da će novo preduzeće pružati i strateške smjernice Vladi za utvrđivanje jasne politike upravljanja državnim kompanijama, u čemu se ogleda javni interes za predloženi koncept i osnivanje društva, što je iniciralo Ministarstvo.

„Pravni osnov za donošenje odluke Vlade je u Zakonu o privrednim društvima, a to je bila i preporuka u razgovorima sa predstavnicima Evropske komisije (EK), Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i drugih međunarodnih partnera“, rekli su iz Ministarstva.

Oni su dodali da neefikasno i/ili loše upravljanje preduzećima u većinskom državnom vlasništvu nameće značajne ekonomske, socijalne i fiskalne troškove za državu.

„Samo neki od primjera prethodnom periodu su troškovi države nastali usljed aktiviranih garancija za kredite, poput onih Crnogorske i Barske plovidbe, zatim opredijeljenog, odnosno dodijeljenog značajnog iznosa iz budžeta pojedinim preduzećima u suprotnosti sa odredbama zakona kojim se uređuje oblast državne pomoći, što je bio slučaj sa Montenegro Airlinesom, kao i pozajmica iz budžeta“, naveli su iz Ministarstva.

Oni su kazali i da su značajni prihodi države izgubljeni zbog lošeg upravljanja i poslovanja pojedinih preduzeća u državnom vlasništvu.

„Finansijskim nadzorom i podrškom u sprovođenju reformi u cilju efikasnijeg upravljanja državnim preduzećima obezbijediće se njihovo profitabilnije poslovanje i efikasnija upotreba javnih resursa, kao i stručna podrška i pomoć menadžmentima državnih kompanija“, saopštili su iz Ministarstva.

To će, kako su naveli, povećati prihode budžeta Crne Gore kroz očekivano veće prihode od dividendi, ali i indirektno kroz povećanje drugih budžetskih prihoda, usljed boljeg poslovanja.

Sa druge strane, značajno će biti ublaženi rizici od novih obaveza nastalih lošim upravljanjem i poslovanjem tih kompanija.

Ministar finansija i socijalnog staranja, Milojko Spajić, kazao je da Crna Gora grabi brzim korakom u reformama koje će povećati bruto domaći proizvod (BDP) i standard stanovništva, kroz povećanu transparentnost koja dolazi kroz jak finansijski nadzor.

„Državna preduzeća zapošljavaju ogroman broj ljudi i ne možemo da dozvolimo da te kompanije neefikasnim upravljanjem propadaju i da su na grbači poreskih obveznika, kao u prošlosti, ili da se zbog neadekvatnog i neodrživog poslovanja gube radna mjesta“, rekao je Spajić.

On je naveo da osnivanjem Montenegro Worksa Vlada odgovara na apele menadžera državnih preduzeća, koji su obasipali resorna ministarstva tražeći finansijske analize i stručnu pomoć.

„Ovo je prvi korak u realizaciji vizije domaćinskog upravljanja državnim dijelom privrede i svaki naredni korak će objediniti napore svih društvenih aktera u istom pravcu da zaživi projekat Crna Gora radi i to za preporod državnih preduzeća”, poručio je Spajić.

Iz Ministarstva su saopštili da sve to jasno ukazuje na neophodnost osnivanja preduzeća za finansijski nadzor i podršku reformama, a ta potreba se, kako tvrde, najbolje može vidjeti i kroz četiri kategorije.

Oni su naveli da je prva kategorija da je udio javnih preduzeća u ukupnoj privredi značajan, a naročito u sektorima koji su u Crnoj Gori prepoznati kao prioritetni na reformskoj agendi, a to su energetika i saobraćaj.

„Osim toga, neefikasno i/ili loše upravljanje preduzećima u državnom vlasništvu nameće značajne ekonomske i fiskalne troškove za državu, gdje spadaju i njihove pozajmice kada ih otplaćuju poreski obveznici“, dodaje se u saopštenju.

Iz Ministarstva su kazali da se treća kategorija odnosi na to da javna preduzeća koja generišu gubitke predstavljaju teret budžetu u vidu aktiviranih državnih garancija, subvencija, zajmova ili ulaganja.

Oni su saopštili da je četvrta kategorija sprečavanje korišćenja preduzeća u državnom vlasništvu kao mehanizma za zaobilaženje tradicionalnih fiskalnih kontrola i kao kanala za finansijsku korupciju.

„U prilog kreiranju nezavisne kompanije za nadzor nad preduzećima u većinskom državnom vlasništvu ide i činjenica da zaposlenima u resornom Ministarstvu često nedostaje dovoljno znanja o sektoru koje je potrebno za efikasan nadzor, s obzirom da rad na tim poslovima zahtjeva specijalizovane i napredne vještine i stručnosti u finansijskim analizama, korporativnom upravljanju, korporativnim finansijama i pravu“, rekli su iz Ministarstva.

Oni su naveli da u resornom Ministarstvu fali zaposlenih sa specifičnim vještinama koje su potrebne, budući da ta preduzeća posluju u različitim sektorima ekonomije, od kojih su neka i regulisana posebnom nacionalnom i međunarodnom legislativom.

„Zato se očekuje i tehnička podrška od međunarodnih partnera, da bi se kroz Montenegro Works uspostavio efikasan mehanizam nadzora nad kompanijama u većinskom državnom vlasništvu“, saopštili su iz Ministarstva.

Oni su podsjetili da međunarodna i evropska praksa ukazuje na to da funkciju finansijskog nadzora nad preduzećima u većinskom vlasništvu države najčešće obavlja kompanija koje je ispod Ministarstva finansija ili je potpuno nezavisna jedinica, odnosno preduzeće.

„Dodatno, pojedine zemlje su otišle korak dalje pa im udjele u javnim korporacijama imaju nezavisne agencije, holding ili investicione kompanije. Model holding kompanije ima prednost angažovanja profesionalnih menadžera za upravljanje imovinom sa referencama iz privatnog sektora, koji mogu efikasnije upravljati portfolijom javnih preduzeća“, zaključuje se u saopštenju.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije