fbpx
NaslovnicaMINA BusinessU prošloj godini 24,5 odsto građana bilo u riziku od siromaštva

U prošloj godini 24,5 odsto građana bilo u riziku od siromaštva

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Stopa rizika od siromaštva u prošloj godini iznosila je 24,5 odsto, što je 0,7 procentnih poena više u odnosu na 2018, pokazalo je istraživanje Monstata.

Taj se procenat, kako su objasnili iz Monstata koji je uradio istraživanje pod nazivom Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC), odnosi na osobe čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva.

Načelnica Odsjeka statistike uslova života i socijalnih usluga, Milena Vukotić, kazala je da je prag rizika od siromaštva, koji je postavljen na 60 odsto medijane nacionalnog ekvivalentnog raspoloživog dohotka, iznosio na godišnjem nivou 2,26 hiljada EUR za jednočlano domaćinstvo, dok je za domaćinstvo sa dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina iznosio 4,75 hiljada EUR.

Posmatrano prema starosti, osobe mlađe od 18 godina najviše su bile izložene riziku od siromaštva, 33,7 odsto, kao i osobe starosti od 18 do 24 godine, njih 30,5 odsto, prenosi Infobiro.

S druge strane, najnižu stopu rizika od siromaštva imale su osobe starosti 65 i više godina, 15,1 odsto.

“Stopa rizika od siromaštva prije socijalnih transfera, u prošloj godini pokazuje da isključivanje socijalnih transfera iz dohotka utiče na povećanje procenta osoba koje su u riziku od siromaštva sa osnovnih 24,5 odsto na stopu od 29,5 odsto”, navela je Vukotić.

Prema njenim riječima, ako se iz dohotka isključe i socijalni transferi i penzije, tada stopa rizika od siromaštva iznosi 42,9 odsto.

Kada je u pitanju tip domaćinstva, u domaćinstvima bez izdržavane djece stopa rizika od siromaštva u prošloj godini iznosila je 13,9 odsto, dok je 29,6 odsto domaćinstava sa izdržavanom djecom bilo više izloženo riziku od siromaštva.

Dodatno, stopa izrazite materijalne deprivacije, koja ukazuje na procenat osoba koje žive u domaćinstvima koja ne mogu da priušte najmanje četiri od devet stavki materijalne deprivacije, u prošloj godini iznosila je 12 odsto.

“Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti, kao procenat osoba koje se nalaze u riziku od siromaštva i/ili su izrazito materijalno deprivirani i/ili žive u domaćinstvima sa veoma niskim intezitetom rada, u prošloj godini iznosila je 30,5 odsto i u odnosu na 2018. bilježi pad za 0,9 procentnih poena”, rekla je Vukotić.

Istraživanje je obuhvatilo i takozvani “gini koeficijent”, koji je pokazatelj nejednakosti dohotka na skali od nula do 100 gdje je 0 potpuna jednakost, a 100 potpuna nejednakost.

Gini koeficjent je za Crnu Goru u prošloj godini iznosio 34,1.

Podaci iz Ankete pokazuju i da se 33,7 odsto djece starosti do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva.

U odnosu na 2018. godinu, ova stopa je zabilježila rast od 1,3 procentna poena.

Taj procenat, pokazalo je istraživanje, u bliskom je suodnosu sa nivoom obrazovanja roditelja.

Tako je čak 84,5 odsto djece, čiji roditelji imaju osnovno i niže obrazovanje, bilo u riziku od siromaštva.

Prema riječima više saradnice u Monstatu, Dunje Đokić, kako se povećava obrazovni nivo roditelja, tako se smanjuje procenat djece koja su u riziku od siromaštva, opadajući na 32,8 odsto kada su u pitanju djeca roditelja s obrazovanjem do nivoa srednjeg obrazovanja.

“Stopa dodatno opada na 12,4 procenta kada su u pitanju djeca roditelja sa stečenim višim i visokim nivoom obrazovanja”, kazala je Đokić.

Kada je u pitanju stopa materijalne deprivacije djece, ona je u prošloj godini iznosila 35 odsto.

“To znači da je 35 odsto djece živjelo u domaćinstvima koja nijesu mogla da priušte najmanje tri od devet stavki materijalne deprivacije. Stopa izrazite materijalne deprivacije djece je iznosila 16,7 odsto, što znači da je 16,7 odsto djece živjelo u domaćinstvima koja nijesu mogla da priušte najmanje četiri od devet stavki materijalne deprivacije”, saopštila je Đokić.

Stopa ekstremne materijalne deprivacije djece je iznosila 11,2 odsto, što znači da je 11,2 odsto djece živjelo u domaćinstvima koja nijesu mogla da priušte najmanje pet od devet stavki materijalne deprivacije.

Izvještaj je tretirao i procenat djece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, koji je pokazatelj koliko je djece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno deprivirani, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada.

“U prošloj godini ovaj pokazatelj je iznosio 38,4 odsto, i manji je jedan procentni poen u odnosu na 2018”, poručila je Đokić.

Anketa o dohotku i uslovima života je godišnje istraživanje koje Monstat redovno sprovodi od 2013. godine.

Podaci prikupljeni ovim istraživanjem pružaju mogućnost računanja pokazatelja rizika od siromaštva i pokazatelja nejednakosti raspodjele dohotka u društvu.

Pokazatelji se temelje na konceptu relativnog siromaštva koji uzima u obzir raspoloživi dohodak domaćinstva, broj članova u domaćinstvu i distribuciju dohotka unutar populacije.

Najčitanije

Osnovno drzavno tuzilastvo Niksic

Optužni predlog protiv osumnjičenih za planiranje ubistva

Podgorica, (MINA) - Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Nikšiću podnijelo je Osnovnom sudu u...