fbpx
NaslovnicaCrna GoraUvesti najbolje prakse u oblasti urbanog biodiverziteta

Uvesti najbolje prakse u oblasti urbanog biodiverziteta

Podgorica, (MINA) – Glavni grad, kroz projekat CROSS-REIS, treba da uvede najbolje prakse razvijenih država u oblasti urbanog biodiverziteta, saopšteno je iz Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Podgorice.

Predstavnici projektnog tima sa Univerziteta Crne Gore (UCG) sastali su se sa sekretarom Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada, Gavrilom Vukovićem, pomoćnicom Brankom Knežević i Dušanom Nikićem.

Navodi se da su na sastanku razmatrane mogućnosti saradnje na unapređenju urbanog biodiverziteta i principa cirkularne ekonomije u Glavnom gradu, sa posebnim akcentom na integraciju projektnih aktivnosti u gradske planove i strategije.

Iz Sekretarijata su kazali da je ta inicijativa dio aktivnosti u okviru radnog paketa sedam projekta CROSS-REIS, koju koordinira Politehnički fakultet u Milanu, kao vodeća visokoobrazovna institutcija iz te oblasti.

„Ideja je da se kroz projekat prenesu najbolje prakse u oblasti urbanog biodiverziteta iz razvijenih zemalja i da Glavni grad iskoristi mogućnosti za unapređenje postojećih resursa u funkciji efikasnijeg upravljanja urbanim biodiverzitetom i zelenim površinama“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da će, za potrebe istraživačkog rada, Glavni grad staviti na raspolaganje svoje dostupne kapacitete i resurse i pomoći da se potencijali koje projekat pruža iskoriste na najbolji način za Podgoricu i Crnu Goru.

Predstavnici Glavnog grada su kazali da su spremni za aktivno učešće u daljim projektnim aktivnostima i integraciju rezultata istraživanja u lokalne politike.

Iz Sekretarijata su kazali da je današnji sastanak samo prvi korak kojim se donosioci odluka na lokalnom nivou žele upoznati sa mogućnostima saradnje na projektu sa istaknutim predstavnicima institucija koje su lideri u istraživanju te oblasti, a gdje je UCG posrednik u nalaženju adekvatnih partnera.

Projekat CROSS-REIS, finansiran od Evropske unije (EU), u okviru Horizon 2021-2027 programa European Excellence Initiative, usmjeren je na tri ključne teme regenerativne ekonomije – cirkularna ekonomija, upravljanje otpadom i urbani biodiverzitet.

Cilj je, kako se navodi, smanjenje naučno-istraživačkog jaza između visoko razvijenih država EU i država u regionu, u području regenerativne ekonomije.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Inženjeri šumarstva traže da Skupština formira anketni odbor u vezi sa šumama

Podgorica, (MINA) - Udruženje šumarskih inženjera i tehničara tražiće od crnogorske Skupštine formiranje Anketnog...