fbpx
NaslovnicaCrna GoraRomi traže besplatnu vodu i pakete za higijenu

Romi traže besplatnu vodu i pakete za higijenu


Nikšić, (MINA) – U četiri nikšićka naselja živi oko hiljadu Roma i Egipćana (RE) za koje je neophodno obezbijediti besplatnu vodu i pakete sa osnovnim životnim namirnicama i sredstvima za higijenu, saopšteno je iz nikšićkog Centra za afirmaciju RE populacije.

Izvršni koordinator Centra, Nardi Ahmetović, rekao je agenciji MINA da su to tri najbitnija zahtjeva čije ispunjenje očekuju od Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, a u skladu sa Privremenim mjerama zaštite građana od korona virusa (COVID19) koje je donijela Vlada Crne Gore.

“I za sva romska naselja u Crnoj Gori neophodno je da se obezbijedi besplatna voda i minimum dvije hiljade paketa sa osnovnim životnim namirnicama, a isto toliko i higijenskih paketa, kako bi se zaštitila RE zajednica koja je najugroženija”, ukazao je Ahmetović.

On je naveo da bi bilo neophodno da se porodicama koje ne primaju socijalnu pomoć-lica bez dokumentacije, sakupljačima metalnih sirovina, starijim osobama od 60 godina koji imaju manju socijalnu pomoc, osobama sa invaliditetom i samohranim roditeljima, umanje za 50 odsto računi za električnu energiju i oslobode plaćanja pretplate na internet koje im je osnovno sredstvo komunikacije.

Ahmetović je rekao da su zabrinuti šta bi se desilo kada bi se virusom zarazile osobe u romskim naseljima u kojima veliki dio stanovnika nema osnovne životne potrepštine, a sada su spriječeni da se bave drugim vidovima zarade.

Kako je naveo, ne mogu da prodaju na pijaci ili buvljaku, rade kod privatnika za dnevnicu, da bi obezbijedili osnovne životne namirnice za svoje porodice.

“Plašim se da sama zajednica nije dovoljno upoznata sa Vladinim mjerama, jer većina nemaju televizor u kućama, što dodatno ugrožava njihovu zaštitu”, rekao je Ahmetović i ukazao na problem obrazovanja djece u sadašnjoj situaciji.

Romi i Egipćani žive u nikšićkim naseljima Brlja, Budo Tomovic, pod Trebjesom, Željezara I i II I, kako je ukazao Ahmetović, i nemaju svi vodu u svojim kućama-barakama, a stambeni uslovi su za mnoge veoma loši, što dodatno otežava poštovanje Vladinih mjera.

“Činjenica je da neke RE porodice broje do deset članova, na malom i neuslovnom stambenom prostoru, pa je dovoljno zamisliti koliko je sve komplikovano. I dok drugi mogu da obezbijede higijenska sredstva i hranu, RE to ne može, jer nemaju finansijske mogućnosti”, kazao je Ahmetović.

Problem je i nedovoljna neinformisanost RE i potrebno je, kazao je Ahmetović, sve mjere saopštiti i na romskom, kao i na albanskom jeziku, kako bi oni koji su u prilici, mogli da razumiju sva obavještenja.

On je rekao da organizacija kojom upravlja ima na raspolaganju samo ljudski resurs, mlade volonterie koji čekaju da pomognu starijima i obave neki posao za njih ukoliko je potrebno.

“Aktivskinja za ženska prava, Mirsada Avdijaj iz Podgorice, koja se bavi šnajderskim poslovima iz hobija, odlučila je da nam pomogne, pa će od ličnih sredstava sašiti oko 50 maski za ljude koji su najugroženije, a koje ćemo podijeliti u RE naselju”, rekao je Ahmetović.

On je naveo da su podržali inicijativu “RESPECT” koja broji oko 23 organizacije, i zajedno sa njima Vladi i nadležnim institucijama predali zahtjev za podršku RE populacije i ukazao da će taj tim raditi i na ublažavanju posljedica u novonastaloj situaciji.

Najčitanije

Budućnost prekinula seriju Lovćena

Podgorica, (MINA) - Rukometaši Lovćena poraženi su večeras na Cetinju od Budućnosti 28:24, u...