Podgorica, (MINA) – Romi u Crnoj Gori i dalje se suočavaju sa sistemskom diskriminacijom, preprekama u obrazovanju, otežanim pristupom zdravstvu i nemogućnošću ostvarivanja osnovnih ljudskih prava, saopšteno je iz Građanske alijanse (GA).
Jelena Ristović iz te nevladine organizacije, kazala je povodom Međunarodnog dana Roma, da se odnos države prema toj zajednici u Crnoj Gori najbolje oslikava na primjeru Volujica, gdje je u stravičnom požaru romska porodica Bisljimi izgubila četiri člana i krov nad glavom.
“Danas, nakon više od godinu, umjesto obećane sigurnosti suočavaju se sa siromaštvom, nesigurnim uslovima života i institucionalnim ćutanjem“, rekla je Ristović.
On je istakla da i pored toga što su postojale jasne najave da će romskoj porodici osigurati krov nad glavom, do danas nema konkretnog rješenja, što pokazuje nedostatak političke volje i odgovornosti.
“Država često ne prepoznaje kompleksnost izazova sa kojima se Romi suočavaju, niti im pristupa na način koji bi doveo do suštinskih i održivih promjena“, smatra Ristović.
Prema njenim riječima, iako se na institucionalnom nivou ističe posvećenost ravnopravnosti i dostojanstvenom životu svih građana, stvarnost je daleko od toga.
“Pripadnici romske zajednice i dalje se suočavaju sa sistemskom diskriminacijom, preprekama u obrazovanju, otežanim pristupom zdravstvu i nemogućnošću ostvarivanja osnovnih ljudskih prava“, kazala je Ristović.
Takav odnos države, kako je rekla Ristović, obilježen pasivnošću, neodgovornošću i odsustvom političke volje, doprinosi daljoj marginalizaciji Roma i Romkinja i produbljivanju društvenih nejednakosti.
Ona je navela da poseban problem predstavljaju i negativne društvene prakse poput prinudnih brakova, koji, iako zakonom zabranjeni, i dalje opstaju, dodatno ugrožavajući prava i perspektive mladih Romkinja.
„Bez stvarne političke volje i konkretnih koraka, problemi manjinskih zajednica ostaće sinonim za institucionalnu ravnodušnost, a obećanja prazne riječi koje blijede pred teretom stvarnosti“, rekla je Ristović.
GA je, kako je dodala Ristović, povodom Međunarodnog dana Roma, uradila analizu položaja Roma i Romkinja u Crnoj Gori, koja je obuhvatila demografske aspekte i prepreke sa kojima se ova zajednica suočava.
Ona je objasnil da je poseban fokus stavljen na slučaj porodice Bisljimi, koji ilustruje problem nespremnosti institucija da reaguju pravovremeno u kriznim situacijama i pronađu dugoročno rješenje.
Ristović je kazala da su date konkretne preporuke za nadležne institucije i organizacije koje se bave manjinskim politikama, sa prvobitnim ciljem poboljšanja položaja Roma i Romkinja u Crnoj Gori.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS