fbpx
NaslovnicaCrna GoraRaste broj postupaka pred Centrom za alternativno rješavanje sporova

Raste broj postupaka pred Centrom za alternativno rješavanje sporova

Podgorica, (MINA) – Preopterećenost sudova i nedostatak sudija značajno su uticali na povećanje povjerenja u oblasti alternativnog rješavanja sporova, kazala je direktorica Centra za alternativno rješavanje sporova Maja Golović Vojinović, navodeći da raste broj postupaka pred Centrom.

Golović Vojinović je to rekla na godišnjoj konferenciji medijatora koju je organizovao Centar za alternativno rješavanje sporova.

Iz Centra za alternativno rješavanje sporova su saopštili da je fokus konferencije bio usmjeren na trenutno stanje u sistemu medijacije, zakonska rješenja i promociju najboljih praksi.

Oni su kazali da je u fokusu konferencije bilo i širenja medijatorske kulture, kao i podizanja svijesti kako bi medijacija bila ne samo alternativa, već prvi i dominantni izbor u rješavanju medijabilnih sporova.

Golović Vojinović je istakla da preopterećenost sudova, kao i nedostatak sudija, imaju značajan uticaj na povećanje povjerenja u oblasti alternativnog rješavanja sporova.

„Podatak da je u protekloj i ovoj godini pred Centrom za alternativno rješavanje sporova podnijeto ukupno 30.559 predloga, od čega 2.004 sudskih i 28.555 po predlogu stranaka, predstavlja potvrdu neophodnosti i potrebe za alternativnim rješavanjem sporova“, rekla je Golović Vojinović.

Ona je navela da na taj način sudovi bivaju rasterećeni, što im omogućava da obezbjede efikasan pristup pravdi za sve građane.

„Evidentno je da broj postupaka pred Centrom raste iz godine u godinu, kao i da je stručna i laička javnost prepoznala rad Centra i benefite koje medijacija pruža u rješavanju sporova“, kazala je Golović Vojinović.

Ona je rekla da alternativno rješavanje sporova omogućava izbjegavanje dugotrajnih, skupih, neefikasnih i često stresnih sudskih procedura i da tako predstavlja ekonomičnu i efikasnu alternativu za postizanje pravednih rješenja u sporovima od njihovog interesa.

U saopštenju se navodi da je sprovođenje strateških dokumenata doprinijelo uspostavljanju kvalitetnog normativnog okvira za alternativno rješavanje sporova, usklađenog sa razvojem stručnih kapaciteta medijatora.

„Takođe, značajno je povećana informisanost javnosti o institutu medijacije i njegovim benefitima u odnosu na sudski postupak“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da su, pored toga, ostvareni značajni pomaci u poboljšanju odnosa institucija prema medijaciji, čime je taj institut postao prepoznatljiv i važan element u pravnom sistemu Crne Gore.

„Shvatajući značaj rasterećenja sudova i efikasnog rješavanja sporova, čime se stvara pravna sigurnost za građane kroz primjenu i sprovođenje medijacije, ostvarili smo veliku podršku od relevantnih subjekata“, kazala je Golović Vojinović.

Ona je, kako je saopšteno, istakla podršku Ministarstva pravde, predstavnika sudova, Zaštitnika imovinsko pravnih interesa, lokalnih samouprava i osiguravajućih društava, koji prepoznaju važnost ovog procesa za unaprjeđenje pravne sigurnosti i efikasnosti pravosudnog sistema.

„Želim da istaknem da su rad i zalaganje medijatora profilisali medijaciju kao jedan od ključnih i uspješnih segmenata u priči o alternativnom rješavanju sporova u Crnoj Gori, čime smo stekli povjerenje krajnjih korisnika ovog pravnog instituta“, navela je Vojinović Golović.

Ministar pravde Bojan Božović istakao je da resor na čijem je čelu, kao donosilac propisa i začetnik reformi, redovno prati stanje primjene zakona u pravcu nastavka unapređenja te važne oblasti, koja utiče na efikasnost pravosudnog sistema.

Ministarstvo je, kako je kazao, donijelo drugi po redu Program razvoja alternativnog rješavanja sporova za period od prošle do naredne godine, koji sadrži čitav set aktivnosti za koje je očekivanje da će direktno uticati na dalji proces razvoja ove oblasti.

Božović je rekao da je formiran i Savjet za alternativno rješavanje sporova, čiji je zadatak podsticanje daljeg razvoja i primjene medijacije i drugih alternativnih načina rješavanja sporova i koji će, kao dodatni podsticajni mehanizam, redovno analizirati stanje i davati adekvatne preporuke za dalje jačanje i razvoj.

On je naglasio da će Ministarstvo pravde istrajati u namjeri da predmetna oblast bude kontinuirano unapređivana i da alternativno rješavanje sporova bude prepoznato kao kvalitetan i relevantan način okončanja sporova.

U saopštenju se navodi da su u drugom dijelu konferencije svoja zapažanja, iskustva i susrete sa institutom medijacije, kao i daljom vizijom razvoja iznijeli eminentni stručnjaci poput potpredsjednice Udruženja medijatora Slovenije Gordane Ristin.

„Kao i predstavnici Centra za mirno rješavanje sporova Hrvatske, ispred kojih je Ana Niseteo Rako pružila uvid u stanje i izazove u oblasti alternativnog rješavanja sporova u toj državi“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je konstatovano da je važno razmenjivati iskustva i analizirati, kao i upoređivati razvojni put medijacije i trenutna stanja češće i intenzivnije, obzirom da različiti sistemi prepoznaju prednosti i mane različitih ishoda u praksi i na taj način usklađuju pregovaračke pozicije, ciljeve i aktivnosti u kontekstu dalje implementacije alternetivnih načina rješavanja sporova.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije