Podgorica, (MINA) – Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica donosi značajne pozitivne promjene postojećeg zastarjelog zakonodavstva, navodi se u mišljenju Venecijanske komisije koje je objavljeno danas.
Venecijanska komisja pozdravila je istinske napore crnogorskih vlasti da novim zakonom bude zamijenjen zastarjeli zakon iz 1977. godine.
U mišljenju Venecijanske komisije navodi se da moderna Crna Gora, nakon sticanja nezavisnosti 2006. i pod Ustavom iz 2007. godine funkcioniše u uslovima koji se značajno razlikuju od pravnih, političkih i društvenih uslova koji su postojali u vrijeme donošenja starog zakona.
»Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti donosi važne pozitivne promjene u odnosu na postojeći, zastarjeli zakon«, ističe se u mišljenju.
Prema mišljenju Venecijanske komisije dobrovoljni karakter registracije ne znači da vjerske zajednice mogu djelovati izvan pravnog sistema.
»U modernim demokratijama, ustavna ograničenja ovlašćenja države nad vjerskim zajednicama ne mogu se smatrati preprekom za potvrđivanje autoriteta demokratske države«, stoji u tom dokumentu.
Kako se navodi u mišljenju Komisije, vjerske zajednice ne nalaze se iznad ili izvan nacionalnog pravnog poretka, one imaju svoje mjesto, iako posebno, garantovano i zaštićeno posebnim temeljnim pravima u okviru tog poretka.
„Što se tiče pitanja imovine vjerskih zajednica, Venecijanska komisija razumije zabrinutost crnogorskih vlasti u pogledu uvođenja pravne sigurnosti i rješavanja pitanja moguće nezakonite/zloupotrebom izvršene registracije na ime vjerskih zajednica tokom 1990-ih godina niza vjerskih objekata koji mogu biti dio kulturne baštine Crne Gore. Tim prije što je država, prema Ustavu, dužna da štiti prirodnu i kulturnu baštinu zemlje«, dodaje se u dokumentu.
Venecijanska komisija pozdravila je to što se rješenja predložena u Predlogu zakona oslanjaju na dugogodišnje pravne principe crnogorskog pravnog poretka i ne zasnivaju se na ad hoc pravilima, specifičnim za ovu situaciju.