Podgorica, (MINA) – Sve proevropske političke snage u Crnoj Gori treba da rade zajedno i da kroz široki međustranački konsenzus omoguće sprovođenje ključnih reformi za članstvo u Evropskoj uniji (EU), ocijenila je ambasadorka EU u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa.
Popa je u intervjuu za Antenu M kazala da Brisel pažljivo prati sva politička dešavanja u Crnoj Gori, uključujući navode o vanjskim političkim uplitanjima.
Popa je dodala da je pod budnim nadzorom kako Podgorica ispunjava svoju obavezu da ostane na putu potpune usklađenosti s pozicijama vanjske i bezbjednosne politike EU.
Ona je poručila da je sve izmjene zakona o tužilaštvu potrebno sprovesti u bliskoj koordinaciji sa EU i u potpunosti u skladu s mišljenjem Venecijanske komisije, jer bi, u suprotnom, postojao stvaran rizik od poništavanja do sada postignutog napretka u procesu jačanja nezavisnosti pravosuđa, što bi Crnu Goru moglo unazaditi u pogledu pristupnih pregovora.
Popa je objasnila da su zakoni kojima se reguliše materija sticanja i gubitka državljanstva u nadležnosti država članica, uz poštovanje zakona EU.
“Ipak, važno je da se svaka izmjena zakonodavstva u tako značajnoj oblasti obavi na inkluzivan način, okupljajući sve relevantne aktere i nakon sprovođenja širokih konsultacija”, kazala je Popa, prenosi portal Antene M.
Ona je navela da je regulisanje vjerskih zajednica i njihove imovine nacionalna nadležnost, kojom se treba baviti na inkluzivan način, okupljajući relevantne aktere, u skladu s relevantnim međunarodnim i evropskim standardima u oblasti ljudskih prava, odnosno s mišljenjem Venecijanske komisije od 24. juna 2019 godine.
Popa smatra da Crna Gora ima puno razloga da se ponosi svojom tradicijom mirnog i skladnog suživota različitih etničkih i vjerskih zajednica i naglašava koliko je važno da nastavi da njeguje i čuva ovu vrijednost.
Ona zato ističe značaj rasvjetljavanja incidenata koji su bili usmjereni protiv muslimanske zajednice uoči i nakon parlamentarnih izbora, ali i potrebu da se ukaže poštovanje prema žrtvama prošlih sukoba i iskreno promoviše demokratija, pravda i pomirenje na Zapadnom Balkanu.
“Veličanje ratnih zločinaca, revizionizam i poricanje dobro dokumentovanih i utvrđenih činjenica o ratnim dešavanjima, uključujući ratne zločine, u suprotnosti je sa najdubljim evropskim vrijednostima”, poručila je Popa.