Podgorica, (MINA) – Poljska je oprezna zbog francuskog predloga da se pristupanje državama kandidatima za članstvo u Evropskoj uniji (EU) dozvoli tek nakon što se završi reforma Unije, jer je nemoguće odrediti kada ćе ona biti gotova, kazao je ministar spoljnih poslova te države Jacek Čaputović.
Čaputović je u intervjuu Pobjedi naglasio da u francuskom dokumentu пijе precizirano na koje se zemlje to odnosi, odnosno da li samo nа опе koje još nijesu započele pregovore, ili i na Crnu Goru i Srbiju.
“Poljska je oprezna zbog francuskog predloga da se pristupanje zemljama kandidatima za članstvo u EU dozvoli tek nakon što se završi reforma Unije, jer jе, prema našem mišljenju, nemoguće odrediti kada ćе takva reforma biti završena”, kazao je on.
Čaputović je istakao da se većinа članica EU zаlaže za proširenje EU na države Zapadnog Balkana.
Tu tvrdnju potkrepljuje time što se broј potpisnika pisma, koje je nedavno sa kolegama iz Austrije, Češke, Slovačke, Slovenije i Italije uputio EK, sa zahtjevom da države članice dostave predloge za ubrzavanje procesa proširenja na Zapadni Balkan, povećao na 15.
Čaputović je objasnio da je ključni element tog pisma poziv Evropskoj komisije (EK) da predstavi predloge kako da se proces pridruživanja učini efikasnijim.
“Sa jedne strane, odnosi se na francuske predloge koje je predsjednik (Emanuel) Makron predstavio u oktoru. Sa druge strane, na taj način Poljska i drugi potpisnici pisma naglašavaju ulogu EK kao institucije koja je nadležna za vođenje pregovora o pristupanju sa kandidatima u ime država članica, a samim tim i institucije nadležne za usmjeravanje ovog procesa”, rekao je Čaputovič.
Pismo o evropskim perspektivama Zapadnog Balkana je, kako je naveo, napisano kao odgovor na izostanak odluke Evropskog savjeta u oktobru o otvaranju pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom.
Čaputović je kazao da su pismo potpisali ministri spoljnih poslova šest država članica EU – Poljske, Austrije, Češke, Slovačke, Slovenije i Italije.
“Međutim, i mnoge druge države su se pridružile i broj potpisnika se povećao na 15 za samo nekoliko dana. To dokazuje da se većina zemalja članica zalaže za proširenje EU na zemlje Zapadnog Balkana”, rekao je on.
Čaputović je naveo da se nada da će dokument EK omogućiti konstruktivnu raspravu prije sastanka Evropskog savjeta sljedeće godine.
“Istovremeno, očekujemo da se sastanak Savjeta u martu završi donošenjem odluke o otvaranju pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom”, kazao je on.