Podgorica, (MINA) – Potpredsjednik Vlade Zoran Pažin uputio je javni apel svim predsjednicima sudova koji su se zadržali na pozicijama više od dva mandata da, postupajući po sopstvenoj savjesti, a uvažavajuci stav Evropske komisije (EK), preispitaju riješenost da obavljaju te funkcije i u ovom mandatu.
„Demokratski kapacitet koji bi time iskazali ne bi doveo u pitanje njihovu egzistenciju, jer je postojećim zakonskim rješenjem propisano da, po isteku mandata, predsjednik suda ostaje da radi, kao sudija, u sudu u kojem je izabran, čime je svima njima zagarantovana profesionalna i socijalna sigurnost,” kazao je Pažin.
On je to rekao na sjednici Savjeta za vladavinu prava na kojoj je razmatran Nezvanični radni dokument (nonpejper) Evropske komisije (EK) o stanju u oblasti vladavine prava.
Sjednici Savjeta je, na poziv Pažina prisustvovao šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav.
Pažin je naglasio da Sudski i Tužilački savjet treba da iskažu posebnu pažnju prema onim pitanjima u odnosu na koja EK iznosi ozbiljne primjedbe, poput kadrovske problematike prilikom izbora predsjednika sudova sa višestruko obnovljenim mandatima.
“Kao i pitanju ocjenjivanja tužilaca, koje je rezultiralo najvišim ocjenama, bez izuzetka, za sve ocjenjivane državne tužioce, što se ne može smatrati principijelnim pristupom”, ocijenio je Ministar pravde.
On je rekao da dijeli stav EK da, u demokratskom društvu, nije prihvatljiva jedna vrsta koncentracije moći, koja se očituje u više puta ponavljanim izborima čelnika sudova.
Pažin je podsjetio da je na to ukazivao ne samo prilikom posljednjeg izbora, nego i prije pet godina, prilikom prethodnog izbora, kada EK još to nije otvorila kao problem.
“Ovaj problem ne gledam kroz pitanje ustavnosti ili zakonitosti, o čemu sam više puta javno iznosio svoj pravni stav, već kao potrebu daljeg demokratskog razvoja pravosudnih institucija, kroz kadrovsko osvježavanje i izbjegavanje inertnosti, zamora i drugih negativnih posljedica koje mogu pratiti nepromjenjivost predsjednika sudova,“ rekao je on.
Pažin je, kako se navodi u saopštenju, izrazio zadovoljstvo što je EK prepoznala daljnji napredak u oblastima vladavine prava koje su u neposrednoj nadležnosti Vlade.
On je naglasio uspješne rezultate Uprave policije u suzbijanju svih oblika kriminaliteta u zemlji i, u saradnji sa partnerskim policijama, izvan granica Crne Gore, posebno u oblasti teškog i organizovanog kriminala, suzbijanja trgovine ljudima i pranja novca.
“Međutim, u Evropsku uniju ne ulazi Vlada, već društvo u cjelini, zbog čega odgovornost za evropsku budućnost Crne Gore moraju ponijeti i druge dvije grane vlasti, kao i tužilaštvo, za koje nije definisano kojoj grani vlasti pripada”, rekao je Pažin.
Orav je, kako se navodi, pozdravio spremnost i proaktivan pristup Savjeta za vladavinu prava da diskutuje o nalazima poslednjeg Nezvaničnog radnog dokumenta Evropske komisije o stanju u poglavljima koja se tiču vladavine prava.
Pohvalio je napredak i obnovljenu posvećenost Crne Gore u mnogim ključnim oblastima, uključujući međunarodnu policijsku saradnju i borbu protiv trgovine ljudima.
“Crna Gora ne bi trebala da naruši ranije rezultate u određenim oblastima, na primjer, u reformi pravosuđa, i mora nastaviti da ostvaruje rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, istovremeno osiguravajući istinsku nezavisnost svih relevantnih institucija, uključujući Agenciju za borbu protiv korupcije i Javni servis”, rekao je Orav.
Članovi Savjeta za vladavinu prava, rukovodioci državnih institucija zaduženih za oblast vladavine prava, preuzeli su obavezu da, prije usvajanja narednog godišnjeg izvještaja o napretku Crne Gore, izvijeste EK o napretku u ispunjavanju datih preporuka.