fbpx
NaslovnicaCrna GoraKandić vozio automobil Generalnog sekretarijata Vlade

Kandić vozio automobil Generalnog sekretarijata Vlade

Podgorica, (MINA) – Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podogrici utvrdilo je da je zamjenik generalnog sekretara Vlade Nikola Kandić vozio službeni automobil koji je 2. maja izazvao udes u glavnom gradu, saopštio je portaparol ODT-a Vukas Radonjić.

On je to kazao na sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, na kojoj obavljeno kontrolno saslušanje u vezi sa postupanjem državnih organa u slučaju saobraćajne nezgode u kojoj je učestvovalo službeno vozilo Vlade.

Članovi Odbora saslušali su ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Zorana Brđanina, a sjednici je, umjesto zamjenika rukovodioca ODT-a u Podgorici Nikole Boričića, prisustvovao Radonjić.

Radonjić je rekao da je u ovom predmetu saslušano više svjedoka i da je Državno tužilaštvo, na nivou osnova sumnje, utvrdilo da je automobil marke mercedes vozio Kandić.

Kako je naveo, svi svjedoci su potvrdili da je sa mjesta vozača, odmah nakon nezgode, izašao Kandić.

“Za Državno tužilaštvo nema sumnje da je on bio vozač tog automobila”, rekao je Radonjić.

On je kazao da još nije utvrđeno da li je Kandić učionio krivično djelo ili saobraćajni prekršaj, jer je naređeno vještačenje medicinske dokumentacija osoba iz drugog vozila koje su povrijeđene u udesu.

“Nakon što vještak da nalaz i mišljenje da li kod njih postoje tjelesne povrede u sudsko-medicinskom smislu, to će biti putokaz državnom tužiocu da odredi da je li u pitanju krivično djelo ugrožavanje javnog saobraćaj ili odgovarajući saobraćajni prekršaj iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja”, saopštio je Radonjić.

On je rekao da je ODT pribavilo određene podatke od Ministarstva unutrašnjih poslova i utvrdilo da je vozilo mercedes, oznaka PG KE 819, u vlasništvu Vlade, i da je imalo registarke tablice sa istim oznakama koje su zatečene na mjestu nezgode.

Prema riječima Radonjića, pribavljeni su određeni podaci od Generalnog sekretarijata Vlade i utvrđeno da je vozilo dato na korišćenje Kandiću i njegovom vozaču Aleksi Ćiroviću.

“Dobili smo podatke da su obojica imali putne naloge da upravljaju vozilom, ali smo utvrdili da je u vrijeme nezgode vozio Kandić”, rekao je Radonjić.

On je objasnio da i snimak sa nadzorne kamere tržnog centra Palada pokazuje da je Popović prošao kada se upalilo zeleno svjetlo na semaforu, a da je mercedes kojim je upravljao Kandić iz suprotnog smjera udario u to vozilo.

Radonjić je kazao da nijesu dobili snimke sa gradskih kamera, jer Agencija za zaštitu ličnih podataka još nije dala dozvolu za njihovo korišćenje.

On je rekao da nije utvrđeno da su na mjestu nezgode mijenjane tablice na vozilu Generalnog sekretarijata Vlade, ali da su na vozilu bili upaljeni “blinkeri”.

“Tužilaštvo se neće zaustaviti sve dok ne utvrdi da li postoji osnov sumnje da li je učinjeno krivično djelo ili prekšaj, i u skadu sa tim pred sudom inicirati pokretanje određenog postupka”, poručio je Radonjić.

Sekulović je rekao je da je policija u ovom predmetu postupala savjesno i profesionalno.

“Mislim da je, iz njihovog ugla gledano, odrađeno sve što je trebalo, i u dijelu istražnih radnji koje policija ima ovaj predmet je završen”, rekao je Sekulović.

On je, objašnjavajući ko je bio obavezan da uhapsi osobu koja je vozila pod dejstvom alkohola, kazao da se vozač, ako je djelo kvalifikovano kao prekršaj, može lišiti slobode do šest sati da ne bi stupio ponovo u saobraćaj, što nema veze sa kasnijim tužilačkom i sudskim postupkom.

Sekulović je naveo da, ako tužilac procijeni da je u radnjama nekog lica došlo do osnovanje sumnje da je izvršeno krivično djelo i da je potrebno to lice uhapsiti, u nadležnosti tužioca da odredi zadržavanje do 72 sata.

“U momentu kad se desila saobraćajna nezgoda iz ugla policije nije moglo da se sa sigurnošću utvrdi ko je vozač”, rekao je Sekulović

On je kazao da je osoba koja je tvrdila da je vozila automobile imala dozvoljeni procenat alkohola u krvi, a druga osoba, odnosno Kandić, više nego što je dozvoljeno.

“U takvoj situaciji ne možete da preventivno lišavate slobode oba lica i mislim da je ta situacija kristalno jasna. U tom dijelu nije bilo nikakvih zloupotreba”, rekao je Sekulović.

On je kazao da je unutrašnjoj kontroli naložio da provjeri postupanje policijskih službenika koji su tog dana bili na licu mjesta.

“Taj izvještja čekam zbog informacija da li je tu možda došlo do određene zloupotrebe službenog položaja, ovlašćenja ili nekih drugih nedozvoljenih radnji”, dodao je Sekulović.

On je rekao da su tablice na automobile Generalnog sekretarijata Vlade jednom promijenjene sa službenih na civilne, a ne više puta kako se moglo čuti u javnosti, i da će tokom današnje sjednice članovima Odbora pročitati obrazloženje zahtjeva za promjenu registarskih oznaka na mercedesu koji je učestvovao u udesu.

“I ranije sam rekao da sam potpisao više tih zahtjeva, možda sam negdje pogriješio, ali od onog dana nisam potpisao nijedan”, kazao je Sekulović.

Sekulović je poručio da od ovog slučaja ne bi trebalo praviti javno suđenje.

“Ko god bio saslušaj u svojstvu osumnjičenog ili bude predmet tužilačke istrage, ne znači da je kriv. Ovo ne kažem da bih nekoga prikrio ili štitio i pravdao nečije ponašanje, već postoji obaveza da je neko kriv tek kada se to utvrdi pravosnažnom sudskog odlukom, i u tom dijelu svi bi trebalo da budemo oprezni”, naveo je Sekulović.

Brđanin je kazao je da je sa policijskog i tužilačkog apekta ovaj slučaj definitivno završen.

„Postoji osnovana sumnja o tome ko je vozio i ko je izazvao saobraćajnu nezgodu. Smatram da će to biti nesumnjivo utvrđeno presudom“, naveo je Brđanin.

On je rekao da u ovom slučaju nije bilo pritiska na državne organe.

Brđanin je kazao da je Kandić preduzimao određene radnje kako bi izbjegao odgovornost za saobraćajnu nezgodu.

„Postojala je namjera da se neko zaštiti, a ja bih rekao samozaštiti. Ovdje je osoba za koju se sumnja da je izvršilo ovo djelo preduzimala određene radnje u cilju izbjegavanja svoje odgovornosti“, dodao je Brđanin.

Predsjednik Odbora Milan Knežević pitao je zašto se protiv Miljana Perovića, koji je bio direktor obavještajnog sektora u Ministarsvu odbrane, a koji je 25. decembra prošle godine službenim vozilom izazvao udes i odbio alkotestiranje, vodi prekršajni, a ne krivični postupak.

Radonjić je objasnio da Perović nije krivično gonjen jer u udesu nije bilo povrijeđenih i nije nastupila šteta veća od 20 hiljada EUR.

Poslanik Socijalemokratske partije Raško Konjević, koji je tražio kontrolno saslušanje, rekao je da je nakon izvještaja nadležnih organa jasno da se radi o klasičnoj zloupotrebi nekoga ko je javni funkcioner.

On je podsjetio na izjavu premijera Zdravka Krivokapića da smatra da su mnoge činjenice zloupotrijebljene a neke predimenzionirane, i da će vrijeme pokazati šta je istina.

“Vrijeme je pokazalo da nije istina ovo što je on govorio. Predsjednik Vlade treći put kafanska saznanja pretvara u činjenice. To ne radi ni vlasnik kafane, a ne premijer”, rekao je Konjević.

On je predložio da na današnjoj sjednici usvoje zaključak da Odbor pozove nadležne u Vladi da razriješe Kandića, ali sa tim nije bio saglasan Knežević koji je smatrao da bi time ušli u domen rada pravosuđa.

Odbor je pozvao nadležne organe da preduzme odgovarajuće mjere i radnje kako bi se do kraja rasvijetlio slučaj, utvrdilo činjenično stanje, a svako ko se oglušio o zakonske norme bio sankcionisan.

Najčitanije