fbpx
NaslovnicaCrna GoraInfo dani i radionice o LIFE programu

Info dani i radionice o LIFE programu

Podgorica, (MINA) – Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) pokrenuće info dane i set radionica o LIFE programu za životnu sredinu i klimatske akcije Evropske unije (EU), saopštio je resorni ministar Damjan Ćulafić.

On je naveo da su u MERS-u održali informativnu sesiju o LIFE programu, na kojoj su učesnici upoznati sa planovima koje MERS planira da sprovede u narednom periodu.

“Nakon određivanja programskog službenika iz Izvršne agencije za klimatske promjene, infrastrukturu i životnu sredinu ( CINEA ), pristupiće se info danima i setu radionica, u koordinaciji sa programskim službenikom i Nacionalnom kontakt tačkom”, rekao je Ćulafić.

Kako je dodao, na sajtu MERS-a otvorena je i posebna rubrika koja sadrži sve važne informacije o LIFE programu.

Ćulafić je istakao da su, potpisivanjem Sporazuma o pristupanju LIFE programu za životnu sredinu i klimatske akcije EU, kojim je EU opredijelila 600 miliona EUR za finansiranje akcija u oblasti životne sredine i klime, napravili važan korak ka održivom razvoju i jačanju kapaciteta za očuvanje prirodnih resursa.

“U oblasti životne sredine, Crna Gora može koristiti sredstva za projekte koji doprinose očuvanju prirodnih resursa, zaštiti biodiverziteta i unapređenju kvaliteta životne sredine”, pojasnio je Ćulafić.

Prema njegovim riječima, moguće je razviti projekte koji se bave revitalizacijom i zaštitom osjetljivih ekosistema, uključujući močvarna područja, planinske rijeke i šumske prostore.

“LIFE sredstva mogu podržati uspostavljanje sistema za monitoring ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, izradu planova upravljanja zaštićenim područjima i sprovođenje mjera očuvanja u skladu sa direktivama o staništima i pticama”, dodao je Ćulafić.

Kako je istakao, poseban značaj imaju projekti koji se bave unapređenjem kvaliteta vazduha u urbanim sredinama, racionalizacijom korišćenja prirodnih resursa, kao i uspostavljanjem sistema za prevenciju i kontrolu zagađenja zemljišta i voda.

“Crna Gora može razviti i projekte edukacije i podizanja svijesti o značaju očuvanja prirode, uključujući aktivnosti sa lokalnim zajednicama i školama, kako bi se ojačalo učešće građana u zaštiti životne sredine”, naveo je Ćulafić.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Jusuf Nurković zaustavljen u prvom kolu

Podgorica, (MINA) - Crnogorski džudista Jusuf Nurković eliminisan je na startu Svjetskog prvenstva u...