Podgorica, (MINA) – Novinarima, fotoreporterima, snimateljima i drugim zaposlenim u medijima u Crnoj Gori, neophodna je ozbiljna institucionalna podrška u cilju rješavanja problema, ocijenila je predsjednica Skupštine Danijela Đurović.
Ona je čestitala je 3. maj, Svjetski dan slobode medija, svim novinarima i zaposlenim u medijima u Crnoj Gori.
Đurović smatra da je važno ukazati na značaj koji sloboda izražavanja, dijalog i nezavisnost medija imaju za izgradnju demokratskog društva kojem težimo.
Ona je ocijenio da se snaga i stabilnost jedne države mjere, između ostalog, i po položaju medija koji, pored svoje osnovne uloge informisanja i objektivnog izvještavanja javnosti, predstavljaju i korektivni mehanizam društva koji doprinosi njegovom razvoju i napretku.
“Nažalost, moramo se prisjetiti žrtve koju je, radeći svoj posao, prinio Duško Jovanović, čije ubistvo ni do danas nije rasvijetljeno, kao i napada na Oliveru Lakić, Tufika Softića i brojne druge novinare koji su za svoj profesionalizam i želju da pomognu crnogorskom društvu platili visoke cijene”, rekla je Đurović.
Đurović je dodala da su, uprkos tome, nastavili da vode bitku za slobodno, profesionalno i etičko novinarstvo, vjerujući da samo tako možemo izgraditi društvo zasnovano na slobodi i istinskoj demokratiji.
“Ozbiljna institucionalna podrška je neophodna u cilju rješavanja problema novinara, fotoreportera, snimatelja i svih drugih zaposlenih u medijima, a to su, prvenstveno, niske zarade, cenzura, nizak nivo medijske pismenosti, te lažne vijesti i dezinformacije koje su sve prisutnije u medijskom prostoru”, kazala je Đurović.
Ona smatra da sve to za posljedicu ima kršenje Kodeksa novinara, nedostatak profesionalizma, nepostojeću samoregulaciju i niz drugih štetnih pojava.
Prema njenim riječima, i novinari su u obavezi da se u svom radu pridržavaju najviših standarda i da se trude da o svim dešavanjima izvještavaju objektivno i nepristrasno.
“Pritisci i zastrašivanja kroz koje prolaze novinari u Crnoj Gori, neadekvatni uslovi u kojima rade, a o kojima se uglavnom ćuti, ne mogu voditi poboljšanju stanja na medijskoj sceni”, rekla je Đurović.
Ona smatra da proces evropskih integracija u kome se Crna Gora nalazi već godinama, zahtijeva ozbiljan rad na promjeni takvog ambijenta.
Đurović je rekla da se, s obzirom da se većina relevantnih političkih subjekata zalaže za članstvo Crne Gore u Evropskpj uniji, svaka vladajuća struktura mora za slobodu medija zalagati istinski, a ne samo deklarativno jednom godišnje.
“U to ime, koristim priliku da svim zaposlenim u medijima ukažem dužno poštovanje i zahvalnost na doprinosu koji daju demokratizaciji naše zemlje”, poručila je Đurović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS