fbpx
NaslovnicaCrna GoraČarapić: Predlog zakona o zastupniku Crne Gore isključivo u javnom interesu

Čarapić: Predlog zakona o zastupniku Crne Gore isključivo u javnom interesu

Podgorica, (MINA) – Predlogom zakona o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLJP) ozakonjuje se nezakoniti mandat nove zastupnice Katarine Peković, smatraju poslanici opozicije, dok predlagač i poslanik Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić tvrdi da iza tog akta stoji isključivo javni interes.

Čarapić je na sjednici Skupštine kazao da je, otkad je Crna Gora postala članica Savjeta Evrope, zastupnik države pred ESLJP biran na osnovu uredbe, što se ispostavilo kao pravno nesavršeno stanje, budući da je uredba donošena na osnovu druge uredbe.

„Praksa Ustavnog suda je pokazala da je to neustavno. Ne može se uredba donositi na osnovu uredbe i smatrali smo da se na taj način ova materija ne može regulisati“, rekao je Čarapić.

On je podsjetio da je Ustavni sud nedavno ukinuo Uredbu o zastupniku na osnovu koje je izabrana Peković i potvrdio da je svaka uredba prije te bila jednako neustavna.

„Nakon što smo to primijetili, u skupštinsku proceduru smo ljetos predali Predlog zakona o zastupniku Crne Gore jer smatramo da se ta materija treba regulisati zakonom, kako bismo imali čistu situaciju, a ne neko stanje koje se u svakom trenutku može osporiti“, naveo je Čarapić.

Kako je istakao, zastupnik treba da ima nesporan legitimitet, naročito imajući u vidu da je Crna Gora država potpisnica Konvencije o zaštiti ljudskih prava koja ima najviše predstavki pred Evropskim sudom u Strazburu.

„Ovim zakonom se reguliše status zastupnika Crne Gore pred ESLJP i taj status je po modelu Vladinog agenta, što je najčešći oblik zastupanja neke države potpisnice Evropske konvencije u komparativnoj praksi“, naveo je Čarapić.

On je kazao da je Predlogom zakona definisano da Vlada bira zastupnika na predlog premijera, a ne Ministarstva pravde, kako je bila dosadašnja praksa.

„Imajući u vidu da je zastupnik neko ko djeluje u okviru Generalnog sekretarijata Vlade, smatramo da taj predlog treba da dođe od premijera, čime se i podiže na značaju samog instituta“, naveo je Čarapić.

On je pojasnio da je Predlogom zakona definisan i odnos koji zastupnik ima prema drugim organima države, uključujući i Skupštinu, a koji se ogleda u tome da zastupnik može davati sugestije i mišljenja kako unaprijediti određena zakonska akta, ukoliko smatra da ona krše Konvenciju o zaštiti ljudskih prava.

Čarapić je negirao medijske navode da tim Predlogom zakona PES pokušava da zaštiti aktuelnu zastupnicu pred ESLJP, iako je Uredbu na osnovu koje je ona izabrana ukinuo Ustavni sud.

„Napisali smo da je ta uredba neustavna, kao i svaka prije nje i apsolutno nijesmo htjeli nikoga da čuvamo u nekoj fotelji, niti smo pokušali da se obračunamo sa bivšom zastupnicom Valentinom Pavličić“, rekao je Čarapić.

On je kazao da su amandmanski dali „prelazni period“ u kom će se raspisati javni poziv za izbor zastupnika po proceduri predviđenoj zakonom.

Amandmanima je predviđeno i da se zastupnik i zamjenik bira u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu zakona.

„Znači, prekinuće se mandat aktuelnom zastupniku, iako za time nema potrebe jer ima puni mandat od četiri godine, da bi se raspisao konkurs na način utvrđen zakonom i time bi došli u situaciju da imamo apsolutni legitimen i zakonsku neupitnost kada je u pitanju naše zastupanje pred ESLJP“, rekao je Čarapić.

On je kazao da nije bio saglasan sa odlukom Ministarstva pravde niti da razriješi Pavličić, niti da na osnovu nove uredbe imenuje novog zastupnika.

Prema riječima Čarapića, jedini “čist put” za imenovanje je bio donošenje novog zakona.

„Zato smo i predložili novi zakon. Imaćemo novi javni poziv po kom će se birati zastupnik pred ESLJP, što je najčistiji način da dođemo do dobrog i legitimnog rješenja“, rekao je Čarapić.

On je poručio da iza ovog zakonskog rješenja ne postoji nikakav interes osim javnog.

Poslanica Demokratske partije socijalista Sonja Milatović kazala je da je nejasno zašto se predloženim zakonskim rješenjem ukida uloga ministra pravde u procesu imenovanja zastupnika.

„Pozvanije je Ministarstvo pravde da se bavi pitanjima poput zastupnika države pred ESLJP i generalno obezbjeđivanja mehanizama koji štite prava i slobode građana, nego Generalni sekretarijat Vlade“, rekla je Milatović.

Ona je dodala da ta uloga ne pripada Generalnom sekretaru potvrđuje i „naknadna pamet“ PES-a koja se manifestuje u amandmanu kojim se uloga predlaganja dodjeljuje predsjedniku Vlade.

„Nameće se zaključak da uloga Ministarstva pravde u cjelokupunom procesu za izbor zastupnika ne postoji“, navela je Milatović.

Poslanica Građanskog pokreta URA Ana Novaković Đurović navela je da je Vlada Milojka Spajića, na predlog tadašnjeg minista pravde Andreja Milovića, protivzakonito i protivustavno razriješila Pavličić.

Ona je ukazala da su takođe nezakonito imenovali novu zastupnicu, što su presudama potvrdili i Upravni i Ustavni sud.

„Nakon donošenja presuda, stigao je Predlog zakona i vjerovala sam da se Vlada opametila, da više neće ugrožavati vladavinu prava, da će priznati grešku i sistemski riješiti ovo pitanje. Međutim, kad sam pročitala zakonsko rješenje, uvjerila sam se da od toga nema ništa, i da se u suštini njime ozakonjuje nezakoniti mandat nove zastupnice“, navela je Novaković Đurović.

Ona je kazala da se zakonom predlaže „da se potvrdi nešto što je u međuvremenu potvrđeno kao neustavno“.

Prema njenim riječina, jedino prihvatanje i ispravljanje greške je bilo da Vlada ukine Uredbu i da razriješi Peković, a da se na osnovu novog propisa imenuje novi zastupnik.

„Vi to ne radite, jer u zakonu kažete da će njen mandat trajati do stupanja na snagu zakona, odnosno još šest mjeseci nakon izbora. Pravno potvrđujete zakonom ono što je Ustavni sud ocijenio protivustavnim“, navela je Novaković Đurović.

Ona je ukazala i da je Predlogom zakona predviđeno da generalni sekretar formira komisiju koja će intervjuisati kandidate i predlog uputiti premijeru, i problematizovala to što nije poznato ko će činiti tu komisiju.

Novaković Đurović je kazala da će predložiti da se i Skupština uključi u proces, odnosno da nadležni odbor da mišljenje u vezi sa kandidatom za zastupnika, koje ne mora biti obavezujuće.

„Predložili ste nedostatno rješenje sa lošim namjerama i naravno da nećete imati našu podršku“, rekla je Novaković Đurović.

Poslanik PES-a Darko Dragović je rekao da se zastupniku Crne Gore pred sudom u Strazburu mandat ne zasniva na ustavnoj normi i da samim tim ne može biti neustavan.

On je rekao da je mandat Peković zasnovan na zakonitom izboru, jer je u momentu kada je izabrana Uredba Vlade tada bila na pravnoj snazi, odnosno Ustavni sud je još nije bio stavio van snage.

„Svaki zakon, svaki opšti pravni akt koji Ustavni sud nije stavio van snage prizvodi pravno dejstvo i dio je pravnog sistema Crne Gore. Samim tim i Uredba Vlade u momentu izbora Peković je bila dio pravnog sistema“, pojasnio je Dragović.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije