fbpx
NaslovnicaCrna GoraBečić: Dužnost svih građana da dosljedno poštuju Ustav

Bečić: Dužnost svih građana da dosljedno poštuju Ustav

Podgorica, (MINA) – Dužnost svih građana, a naročito nosilaca državnih funkcija, jeste da dosljedno poštuju i primjenjuju Ustav Crne Gore, kazao je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, navodeći da nepoštovanje ustavnih odredaba povlači za sobom odgovarajuće posljedice.

Bečić je u intervjuu Vijestima, povodom odbijanja predsjednika države Mila Đukanovića da potpiše zakone koje je usvojio parlament, ponovio da je zakazao novu sjednicu za 20. januar, na kojoj će se ponovo glasati.

On je kazao da je uvjeren da se niko, “pa ni Đukanović neće igrati sa Ustavom Crne Gore”, koji ga obavezuje da u drugom navratu potpiše odluke parlamenta.

Bečić je, na pitanje da li će Skupština ponovo tražiti od Državne izborne komisije (DIK) da verifikuje mandat Suadi Zoronjić ili ostaje pri odluci koju opozicija i Đukanović spore, kazao da, saglasno Ustavu, samo parlament ima pravo i dužnost da konstatuje početak mandata poslaniku koji je naredni na izbornoj listi i želi da obavlja tu funkciju.

Prema njegovim riječima, ni Skupština o tome ne može da glasa, već samo konstatuje, “jer to pravo proizilazi iz izborne volje birača, konačnih rezulata izbora i mandata koje su ostvarile pojedine izborne liste”.

“Skandalozno je da se DIK, koji samo tehnički obavještava Skupštinu ko je sljedeći kandidat na listi, drznuo i to prvi put u istoriji višepartizma da preglasavanjem i nedostavljanjem tehničkog izvještaja pokuša blokirati Skupštinu i sistem u cjelini, suspendujući Ustav i Zakon o izboru odbornika i poslanika”, rekao je Bečić.

Upitan da li strahuje da će Đukanović biti spreman da prekrši Ustav i ponovo ne potpiše zakone koje ponovo usvoji Skupština, on je kazao da, saglasno Ustavu, predsjednik Crne Gore ima mogućnost da jednom vrati Skupštini zakone na ponovno odlučivanje.

“Ustav je potpuno jasan kada govorimo o ponovnom glasanju. Ustav imperativno kaže, ne ostavljajući bilo kakvu mogućnost izbora, da je “Predsjednik Crne Gore dužan da proglasi ponovo izglasane zakone”. Iz navedenog je potpuno jasno da bi eventualno drugačije postupanje od Ustavom definisane obaveze predstavljalo tešku povredu Ustava”, naveo je Bečić.

On je kazao da tu nema bilo kakve dileme “i vjerujem da se niko neće igrati sa Ustavom Crne Gore”.

“Dužnost svih građana, a naročito nosilaca državnih funkcija, jeste da dosljedno poštuju i primjenjuju Ustav. U konkretnom slučaju, nepoštovanje ustavnih odredaba povlači za sobom odgovarajuće posljedice, takođe definisane najvišim pravnim aktom i zakonima ove države. Suština svakog savremenog sistema je da niti jedan pojedinac, zvao se on Aleksa, Milo, Zdravko ili kako god, ne može biti jači od države”, rekao je Bečić.

On je kazao da nema revanšizma i da je to princip koji je definisan sporazumom tri lidera, “što znači da svi kadrovi koji profesionalno i stručno obavljaju svoje dužnosti nemaju razloga za brigu.”

“Međutim, svi oni koji djeluju suprotno i postupaju po nalogu partije, a ne institucije, mogu očekivati na zakonu zasnovanu reakciju nadležnih državnih organa, dok će uvođenje principa jednakosti, eliminisanje diskriminacije, uz davanje šanse svima i jačanje konkurencije, stvoriti mogućnost da imamo najkvalitetnija moguća rješenja na svim pozicijama”, rekao je Bečić.

On je kazao da se činjenica da je jedan od ključnih problema Crne Gore visok stepen korupcije i organizovanog kriminala, “uzročno-posljedično može vezivati za brojne slabosti u bezbjednosnom sektoru”.

“Svjedoci smo da se posebno značajan broj čelnika u bezbjednosnom sektoru u značajnoj mjeri trudio kako da ugodi donedavnoj partijsko-državnoj vrhuški iz vlasti, podređujući tome poštovanje principa profesionalnosti i političke neutralnosti u obavljanju svojih funkcija. Navedeno postupanje definitivno je bilo na teret opšteg interesa”, naveo je Bečić.

On je kazao da Crna Gora mora hitno i odlučno prekinuti takvu praksu, navodeći da su prvi koraci na tom putu imenovanje vrhunskih profesionalaca sa čistim biografijama na funkcije direktora Uprave policije, direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i rukovodioca Vojnobezbjednosne agencije (VBA) u Ministarstvu odbrane.

“Ohrabrujem sve takve kadrove da se jave na konkurs za direktora Uprave policije koji je u toku, odnosno da svoje interesovanje za ANB i VBA prijave premijeru i ministarki odbrane. Istovremeno, očekujem od premijera Krivokapića i ministarke Injac da u proceduri donošenja odluka o imenovanju čelnika u bezbjednosnom sektoru, blagovremeno i aktivno komuniciraju sa parlamentom Crne Gore”, rekao je Bečić.

On je kazao da će se posebno zalagati da se maksimalno koriste svi mehanizmi parlamentarnog nadzora koje nudi Zakon o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane.

“Na parlamentarcima je da maksimalno koriste mehanizme koje pruža ovaj zakon. Što ih budemo više koristili, doprinosićemo povećanju odgovornosti, profesionalnosti, efikasnijem radu i političkoj neutralnosti u oblasti bezbjednosti i odbrane, što nam je, nadam se, svima prioritetni cilj”, rekao je Bečić.

On je naveo da je, kao član Savjeta za odbranu i bezbjednost, potpisao Odluku o razrješenju dužnosti načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, ali da nema informacije o drugim pitanjima koja su u nadležnosti predsjednika Savjeta.

Najčitanije