fbpx
NaslovnicaCrna GoraBečić: Antifašizam put sa kojeg ne smije biti skretanja

Bečić: Antifašizam put sa kojeg ne smije biti skretanja

Podgorica, (MINA) – Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta prilika je da se svi podsjete antifašističke tradicije Crne Gore i da se još jednom zavjetuju da će antifašizam ostati čvrsto opredjeljenje i put sa kojeg ne smije biti skretanja, poručio je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić.

On je, kako je saopšteno iz Skupštine, sa predsjednicom Jevrejske zajednice Crne Gore (JZCG) Ninom Ofner Bokan, otvorio izložbu “Šoa – Kako je to ljudski bilo moguće“, povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.

Bečić je rekao da je, u vremenima kada sve relevantne međunarodne i nevladine organizacije u istraživanjima bilježe porast antisemitizma u Evropi i svijetu, potrebno iz minuta tišine odmah preći u proaktivno djelovanje.

„Koje će značiti nedvosmislenu i snažnu osudu svih oblika ponašanja ili govora koji se mogu okarakterisati kao antisemitizam, fašizam, ksenofobija ili diskriminacija po bilo kom osnovu“, dodao je Bečić.

On je zahvalio predstavnicima Jevrejske zajednice u Crnoj Gori, na saradnji na tom projektu.

Bečić je dodao da je zahvalan ukupnom doprinosu koji Jevrejska zajednica daje u izgradnji države kao građanskog društva, u kojem se različitosti percipiraju kao prednost, a njihovo poštovanje kao preduslov stremljenja ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

„Današnji događaj prilika je da se podsjetimo ponosne antifašističke tradicije Crne Gore i da se još jednom, i koliko god bilo potrebno puta, zavjetujemo da će antifašizam u najširem smislu te riječi, koji obuhvata i borbu protiv antisemitizma, ostati naše čvrsto opredjeljenje, naš put sa kojeg ne smije biti skretanja“, istakao je Bečić.

Ofner Bokan je zahvalila Skupštini na pružanju velikog doprinosa u obilježavanju 27. januara, Medjunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.

„Danas se sjećamo ovog nemilog događaja bez presedana, događaja koji je ispisao najmračniju stranu istorije u kome je pored velikog broja manjinskih naroda stradalo više od jedne trećine jevrejske populacije“, kazala je Ofner Bokan.

Ona je podsjetila da je na današnji dan, prije samo 76 godina oslobođeno jedno od najužasnijih mjesta koje čovječanstvo pamti – logor Aušvic-Birkenau.

Prema njenim riječima 27. januara prije 76 godina živote je izgubilo šest miliona nedužnih Jevreja, koji su, kako je kazala, na žalost bili koleteralna šteta pogrešno vođene političke ideologije jedne osobe.

„Ne postoji ni jedan dovoljno težak, gorak, niti bolan epitet kojim se može opisati sva strahota sa kojom su se suočavale žrtve Holokausta u Aušvicu i mnogim drugim logorima širom Evrope“, kazala je Ofner Bokan.

Ona je istakla da sa tim bolom najiskrenije mogu da saosjećaju samo članovi porodica žrtava, među kojima je i njena porodica, kao i mnoge porodice članova JZCG.

Iz Skupštine su kazali da izložba predstavlja najvažnije iskorijske aspekte Holokausta, počevši od života Jevreja u predratnoj Evropi, a završava se oslobađanjem nacističkih koncentracionih logora i logora smrti, kao i hrabrim i teškim povratkom u život onih koji su preživjeli.

„Crna Gora se, obilježavanjem ovog važog datuma i 76. godišljnice od oslobođenja Aušvica, pridružuje skoro stotini zemalja širom svijeta koje nizom događaja obilježavaju ovaj datum, sa ciljem podsjećanja na žrtve, ali i sprečavanja bilo kakvog budućeg izražavanja netolerancije ili nasilja, usmjerenog ka etničkim ili religijskim manjinama“, zaključuje se u saopštenju.

Najčitanije

Za rješavanje stambenih potreba zaposlenih u zdravstvu 1,5 miliona EUR

Podgorica, (MINA) - Ministar zdravlja Vojislav Šimun potpisao je danas sporazum o obezbjeđivanju 1,5...

Pad kamatnih stopa