fbpx
NaslovnicaMINA BusinessUskoro inicijativa za izmjenu CEFTA

Uskoro inicijativa za izmjenu CEFTA

Sarajevo, (MINA-BUSINESS) – Sporazum koji omogućava slobodnu trgovinu između Srbije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine (BiH), Kosova i Albanije (CEFTA), praktično je mrtav i neophodna je njegova nadogradnja.

Privredne komore ovih zemalja uskoro će i zvanično preko nadležnih ministarstava pokrenuti inicijativu da se taj sporazum, koji postoji od 2006. godine, revidira, prenose Nezavisne novine.

“CEFTA je prevaziđena. Jedna od grešaka je što njom nisu propisana pravila ponašanja na pravi način, ne postoje sankcije za kršenje tog sporazuma i to se vidjelo na primjeru Kosova. Umjesto da smo tada bili solidarni i osudili takvo ponašanje, Makedonija i Hrvatska kao bivša članica jedva su dočekale da Kosovo tako nešto uradi kako bi ušli i osvojili tržište”, rekao je potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, Nemanja Vasić.

On je dodao da će uskoro nadležnom ministarstvu uputiti inicijativu za revidiranje CEFTA.

Pored Spoljnotrgovinske komore BiH i ostale zemlje koje su članice CEFTA slažu se s tim da je sporazum iscrpljen i prevaziđen i da ga uz pokroviteljstvo i pod nadzorom Evropske unije (EU) treba nadograditi ili izraditi novi, koji bi dao novu dinamiku trgovini na tom prostoru.

Tokom nedavno održanog biznis foruma na Kopaoniku, predstavnici privrednih komora iz regiona usaglasili su se da pokrenu inicijativu za njegovu izmjenu.

Oni su tada kazali da je iza novog sporazuma neophodno da stoji EU, jer je politički kapacitet država na tim prostorima na niskom nivou zajedništva i saradnje i da iz tog razloga ne garantuje uspjeh.

“Mora Evropa stajati iza toga. U suprotnom, to ne bi bila nadogradnja sporazuma i trebalo bi sve države međusobno da potpišu bilateralne ugovore i to ne bi onda imalo smisla”, rekao je Vasić.

On je rekao da će bez nadogradnje CEFTA-e svi trpiti štetu, a najviše BiH, koja je i do sada od tog sporazuma imala najmanje koristi, jer je jedina zemlja koja nikad i nikome nije uvodila nikakve barijere.

Predsjednik Privredne komore Sjeverne Makedonije, Branko Azeski, rekao je da je vrijeme za novi aranžman, koji će obezbijediti da se sporazum poštuje, a ne kao što je sada slučaj da se krši bez ikakvih sankcija.

“Imamo problem između članica CEFTA i nemamo mehanizam da se to prevaziđe. Mislim da treba da se rodi nešto novo, neki novi oblik organizacije i saradnje između nas, koji će eliminisati slabosti CEFTA. Na ovakav način puštamo signal Briselu da nismo spremni da međusobno sarađujemo. Pokazali smo da nijesmo na nivou zadataka i da nijesmo sposobni da se nosimo s tim, pa kako ćemo onda da uđemo u EU”, rekao je Azeski.

Predsjednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, ocijenio je da je CEFTA prevaziđena i da treba sveobuhvatni sporazum koji će sinhronizovati dokumente, diplome i usluge.

Novim sporazumom ili nadogradnjom neophodno bi bilo otkloniti barijere koje sada postoje kao što su različita radna vremena fitosanitarnih službi na graničnim prelazima, zbog čega se gubi vrijeme i dolazi u situaciju da roba ne može da se carini isti dan.

Prema određenim istraživanjima, na graničnim prelazima trenutno se čeka u prosjeku po 11 sati i gube se milioni radnih sati bez ikakve potrebe.

Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS

 

Najčitanije

Radović i Mrvaljević na EP u Poljskoj

Podgorica, (MINA) - Petar Radović i Jovana Mrvaljević predstavljaće crnogorski džudo na Evropskom prvenstvu...