fbpx
NaslovnicaMINA BusinessStagnirale cijene nafte

Stagnirale cijene nafte

London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Na svjetskim tržištima cijene nafte su prošle sedmice stagnirale jer trgovce zabrinjava slabost potražnje zbog sporog oporavka privrede, dok je s druge strane moguće povećanje ponude.

Cijena barela na londonskom tržištu prošle sedmice je pala oko jedan odsto, na 44,35 USD, dok je na američkom tržištu barel poskupio gotovo jedan odsto, na 42,34 USD, prenosi SEEbiz.

Stagnacija cijena posljedica je daljeg širenja koronavirusa u svijetu, zbog čega neke zemlje ponovno uvode restriktivne mjere, ali i slabosti najvećih svjetskih ekonomija, što dovodi do slabljenja potražnje.

U petak je izvještaj analitičke firme Markit ukazalo na posustajanje ekonoskog oporavka eurozone u avgustu, zbog slabljenja aktivnosti u uslužnom sektoru pod uticajem daljeg rasta broja zaraženih koronavirusom.

Markitov PMI indeks menadžera nabavke u privatnom sektoru pao je u avgustu 3,3 boda u odnosu na jul, na 51,9 bodova.

Da oporavak neće teći glatko pokazuje i pad indijskog uvoza sirove nafte u julu, na najniži nivo od marta 2010. godine, zbog ponovnog uvođenja mjera zatvaranja kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa.

Ni u američkoj ekonomiji situacija nije impresivna, pokazao je zapisnik s nedavne sjednice čelnika američke centralne banke, Federalnih rezervi (Fed).

Pandemija koronavirusa uveliko će uticati na ekonomske aktivnosti, zaposlenost i inflaciju u kratkom periodu, te predstavlja značajan rizik za ekonomske izglede u srednjoročnom periodu”, navodi se u zapisniku sa sjednice, na kojoj je Fed kamate ostavio nepromijenjene i poručio da je ekonomiji i dalje potrebna monetarna podrška.

Čelnici Feda smatraju da su ekonomiji još potrebni i fiskalni podsticaji, s obzirom na to da rast zaposlenosti u posljednje vrijeme usporava, nakon snažnog oporavka u junu i julu.

Na slabost potražnje ukazuju i podaci da je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) potražnja za gorivima pala više od dva miliona barela dnevno, na 17,2 miliona barela. Ukupna potražnja u posljednje četiri sedmice bila je 14 odsto manja nego u istom prošlogodišnjem periodu, a ljetna sezona putovanja primiče se kraju, što znači da će u predstojećem periodu dodatno oslabiti.

U međuvremenu, Organizacija zemalja izvnoznica nafte (OPEC) i njegovi saveznici povećali su proizvodnju u avgustu. Naime, prema dogovoru, od maja do jula njihova proizvodnja je bila smanjena 9,7 miliona barela dnevno ili oko deset odsto ukupne globalne ponude, a od avgusta do kraja godine smanjenje će se kretati oko 7,7 miliona barela dnevno.

OPEC i partneri paralelno vode računa o tome da oni koji su prije proizvodili više nego što je dogovoreno sada proizvode manje.

Izvještaj OPEC-a pokazao je i da će potražnja za naftom ove godine pasti 9,1 milion barela dnevno, odnosno, bude li broj zaraženih koronavirusom rastao duže vrijeme i u drugoj polovini godine, za čak 11,2 miliona barela dnevno.

Najčitanije