fbpx
NaslovnicaMINA BusinessPozdravljaju inicijativu za uvođenje potpuno čiste energije

Pozdravljaju inicijativu za uvođenje potpuno čiste energije

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora pozdravlja inicijativu svih zemalja koje već rade na uvođenju potpuno čiste energije i podržava formulisanje zajedničke vizije i saradnje sa zemljama koje se zalažu za proizvodnju čiste energije, saopštio je crnogorski predsjednik Milo Đukanović.

On je na Dijalogu na visokom nivou o energiji, koji se održava u virtuelnom formatu na nivou samita u sjedištu UN-a u Njujorku, kazao da je potrebno snažnije podržati prelazak na čistu energiju.

„Posljednji događaji u pojedinim industrijama ukazuju na potencijal čiste energije. Naša je obaveza da ohrabrimo sve koji ulažu ogroman napor da izmijene cijele proizvodne koncepte. Čista, niskokarbonska, bezbjedna ali efikasna energija, treba da bude osnov novog razvojnog zamaha“, rekao je Đukanović.

On je, kako je saopšteno iz Službe za informisanje Predsjednika Crne Gore, naveo da je zemlja zajednički dom u kojem živimo, stvaramo i gradimo bolju budućnost za nove naraštaje.

„Naša pregnuća doprinose bržem razvoju, a razvoja nema bez energije. Svjesni važnosti energije za čovječanstvo, ali i važnosti načina na koji energiju stvaramo i trošimo, kreirali smo jasnu zajedničku viziju koja ne pravi podjelu među zemljama prema njihovoj veličini ili ekonomskoj snazi, već prema odgovornosti njihovih lidera da dogovoreno sprovedu u djelo“, rekao je Đukanović.

Crna Gora je, kako je naveo, podržala Agendu za održivi razvoj 2030 i Pariški sporazum o klimi. Takođe, slijedi smjernice Okvirne konvencije o klimatskim promjenama.

„Mi jesmo mala zemlja, sa godišnjom proizvodnjom od oko 3,5 hiljada gigavat sati (GVh), ali je naša posvećenost zajedničkim ciljevima velika. Tokom posljednje decenije gradili smo isključivo manje energetske objekte koji koriste obnovljivu snagu vode, vjetra i sunca. To znači da smo veoma ozbiljno shvatili upozorenja naučnika širom svijeta o potrebi smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte“, kazao je Đukanović.

On je dodao da je država preuzela obavezu da do 2030, u odnosu na baznu 1990. godinu, smanji emisiju 30 odsto odsto. Ovaj cilj je već postignut.

„U susret konferenciji Ujedinjenih nacija u Glazgovu, ažurirali smo nacionalno utvrđeni doprinos, i podigli ljestvicu na 35 odsto, s potencijalom za dalja unapređenja“, kazao je Đukanović.

Prema njegovim riječima, važnost naučno zasnovanog pristupa u kreiranju svih politika, pa i energetske, potvrdila je i kriza COVID-19.

„Smatram da je veoma važno da afirmišemo veću ulogu nauke i istraživanja u traženju rješenja koja nameću energetski izazovi, a kojih iz dana u dan postajemo sve više svjesni. Naučna utemeljenja moraju biti osnov za politike koje imaju globalni uticaj“, rekao je Đukanović.

On je saopštio da, kao ekološka država, Crna Gora snažno podržava aktivnosti na ublažavanju klimatskih promjena i jačanje svijesti da se ekonomski razvoj ostvaruje uz maksimalnu zaštitu životne sredine.

„Samo na taj način možemo obezbijediti bolju zaštitu globalnog biodiverziteta u godinama koje su pred nama. U skladu sa Evropskim zelenim dogovorom i politikom EU u oblasti energetike, planiramo dalji razvoj energetskog sektora kroz zelenu energetsku tranziciju i dekarbonizaciju, povećanjem korišćenja energije iz obnovljivih izvora i unapređenjem energetske efikasnosti, kao i izgradnjom infrastrukturnih objekata za povezivanje sa susjednim energetskim sistemima“, rekao je Đukanović.

Osiguravanjem pravedne i inkluzivne tranzicije prema klimatskoj neutralnosti žele da, kako je naveo, da klimatske i ekološke izazove pretvore u šanse i konkurentsku prednost.

„Vjerujem da ćemo posvećenim radom u tome uspjeti i da ćemo Dekadu akcije iskoristiti na najbolji mogući način“, dodao je Đukanović.

Đukanović je na Dijalogu govorio na poziv generalnog sekretara UN-a Antonia Gutereša.

Kao prvi sastanak na visokom nivou o energiji u posljednjih 40 godina, sazvan pod pokroviteljstvom Generalne skupštine, Dijalog predstavlja istorijsku priliku za razmatranje globalne mape puta za postizanje Cilja održivog razvoja (SDG) 7 i za pokretanje hrabre akcije za osiguranje pristupa čistim i pristupačnim energetskim uslugama za sve do 2030. godine, uz ubrzanje prelaza energije ka neto nultoj emisiji do 2050. godine.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije