Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Epidemija će za posljedicu imati pad prihoda u budžetima opština između 15 i 30 odsto u odnosu na planirane, što će značiti da će većina lokalnih samouprava morati da radi rebalans, saopštio je generalni sekretar Zajednice opštine Crne Gore, Refik Bojadžić.
Bojadžić je kazao da je predložio da se uradi poseban program pomoći opštinama, kao i da očekuje da Ministarstvo finansija ovih dana izađe sa konkretnim predlogom mjera kako da se pomogne lokalnim samoupravama, piše Dan.
On je dodao da su opštine iskazale spremnost da pomognu lokalnoj privredi.
“Paket pomoći koji će sa nivoa opština biti u funkciji oporavka ekonomije je po našim procjenama 14,5 miliona EUR. Od tog iznosa 12,5 miliona EUR odnosi se na određena odlaganja poreskih obaveza, dok se dva miliona EUR odnosi na oslobođanja komunalnih taksi, naknada za puteve, zakupnina”, navodi Bojadžić.
On je kazao da im se više komunalnih preduzeća i Udruženje vodovoda Crne Gore obratilo tražeći pomoć kako bi što lakše prevazišli situaciju u kojoj su se našli zbog pojave epidemije.
Bojadžić navodi da su komunalna preduzeća u trenutnoj situaciji imala povećan obim posla, ali slab procenat naplate zbog čega su ugrožena.
“Kada su krize to se naprije odrazi na ove djelatnosti. Sve ćemo drugo platiti, a ove usluge su nešto što će se zadnje platiti. Nadležnosti opština kao osnivača da intervenišu u ovoj situaciju prema preduzećima koje su osnovale su male, ja bih čak rekao nikakve, jer opštine nemaju prihod iz kojeg bi mogle da plaćaju i servisiraju te usluge”, naveo je Bojadžić.
On je dodao da su na to više puta ukazivali.
“Iako nam je uvedena komunalna naknada kao namjenski prihod da se pokrivaju troškovi po osnovu obavljanja ovih poslova, ona ne funkcioniše jer opštinske odluke u dijelu uvođenja ove naknade još nijesu dobile svjetlo od nadležnog ministarstva”, rekao je Bojadžić.
To, kako je objasnio, dodatno usložnjava i problem opština i komunalnih preduzeća.
“To je nešto na čemu moramo u narednom periodu raditi. Ta naknada je vrlo mala ali je značajna. Da smo imali taj prihod svakako da bi opštine lakše podnijele teret, ovako nemaju prihod, a imaju dodatne probleme” navodi Bojadžić.
U teškoj situaciji je, kako smatra Bojadžić, i preduzeće Parking servis ugroženo jer njihovi servisi nijesu funkcionisali zbog mjera koje su uvedene.
“To je bila osnov iz koje oni finansiraju te aktivnosti, tog prihoda nije bilo. I u opštinama se mora tražiti izlaz kako da se iz toga izađe”, navodi Bojadžić.
On je dodao da ne zna da li će u preduzećima biti viška radnika zbog trenutne situacije.
“Da li preduzeća imaju ili nemaju višak radnika ja ne bih mogao da kažem. Ova situacija će natjerati menadžment da dobro naprave računicu i procjene o stvarnim potrebama zaposlenih u novonastaloj situaciju”, zaključio je Bojadžić.