fbpx
NaslovnicaMINA BusinessOpština Budva da se izjasni o tužbi

Opština Budva da se izjasni o tužbi

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredni sud tražio je od Opštine Budva da se izjasni da li se priključuje tužbi budvanskog nevladinog udruženja Građanska akcija za utvrđivanje ništavosti Sporazuma o prenosu akcija sa Budvanske rivijere na Vladu, iz maja 1997. godine.

Vijestima je u lokalnoj upravi rečeno da će razmotriti spise, ali da su u svakom slučaju spremni da sami pokrenu tužbu da se poništi sporni ugovor i Opštini vrati imovina.

Predsjednik Građanske akcije, Božidar Vujičić, ranije je saopštio da je sporazum ništavan, jer je zaključen suprotno izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi.

”Podnio sam i krivičnu prijavu tužilaštvu protiv potpisnika sporazuma. S obzirom na to da je državnu imovinu u iznosu od oko 160 miliona njemačkih maraka (DEM) u Budvansku rivijeru uložila Opština Budva, odnosno njeni građani plaćanjem poreza, doprinosa, taksi, naknada, ustupanjem opštinske zemlje i novca od samodoprinosa, akcije koje su predstavljale državni kapital u Budvanskoj rivijeri morale su biti prenijete na Opštinu, a ne na Vladu”, naveo je Vujičić.

On je dodao da je uputio preko suda obavještenje predsjedniku Opštine Budva, Marku Careviću i predsjedniku Skupštine Opštine Budva, Krstu Radoviću da ako smatraju da loklna uprava ima pravni interes u sporu, stupe u parnicu na strani tužioca kao umješači.

Bujičić je rekao da je u razvoj Budvanske rivijere, na osnovu odluka lokalnog parlamenta, Opština uložila državni kapital, zemljište, komunalije, takse i novac od samodoprinosa u iznosu od oko 100 miliona EUR, što je definisano i ugovorom koji su potpisali direktor Budvanske rivijere i predsjednik Opštine, kao i zapisnikom Narodne banke Jugoslavije.

Na osnovu tada važećeg Zakona o lokalnoj samoupravi, kako je objasnio, lokalna samouprava je imala pravo da raspolaže, koristi i vrši svojinska ovlašćenja nad dobrima u opštoj upotrebi i prirodnim bogatstvima na svom području.

”Sporazumom o prenosu akcija Budvanske rivijere na Vladu akcije koje su predstavljale državni kapital koji je u preduzeće uložila Opština prenesene su suprotno zakonu na Vladu”, rekao je Vujičić.

Prema njegovim riječima iz opštinskog budžeta, a na osnovu odluka lokalnog parlamenta, uplaćivan je novac, ustupano građevinsko zemljište i državna imovina u Budvansku rivijeru, da bi sporazumom ta državna imovina, kojom pravo raspolaganja i korišćenja ima Opština Budva bila prenijeta na Vladu.

”Vlada je najveći broj hotela rasprodala, novi vlasnici su nerijetko ogradili hotele i javne staze uknjižili kao interne, tako da su građani Budve na kraju postupkom Vlade izgubili javne puteve”, kazao je Vujičić.

On je dodao da je iz opštinskog budžeta izdvojen ogroman novac za otkup zemlje od vlasnika hotela za izgradnju bulevara kroz Budvu.

”Vlasnici hotela su skupo prodavali tu zemlju za izgradnju bulevara, onu istu koju je Opština bez naknade uložila u Budvansku rivijeru. Nezavisno sudstvo bi na prvom ročištu odlučilo da je sporazum ništav kao i sve pravne posljedice poništavanja sporazuma, ugovori o prodaji hotela u bescijenje i rasprodaja druge imovine”, rekao je Vujičić.

On smatra da bi poništenjem sporazuma o prenosu akcija i prenosom dionica Budvanske rivijere sa Vlade na Opštinu, lokalna uprava lagano izmirila sve obaveze prema izvršnoj vlasti i ostalo bi joj još dovoljno akcija za unapređuje i organizovanje uslova života lokalnom stanovništvu i turistima.

Država sa Fondom penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) i Zavodom za zapošljavanje ima skoro 58,5 odsto akcija Budvanske rivijere, dok 30,4 odsto posjeduje srbijanski biznismen Miodrag Kostić.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije