Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U okviru 44 inspekcije, trenutna popunjenost predviđenog broja inspektora je na nivou od 70 odsto, odnosno Crnoj Gori fali 149 inspektora, saopšteno je iz nevladine organizacije (NVO) Institut alternativa.
“Samo njih sedam ima u potpunosti popunjene kapacitete, dok uopšte nema inspektora za državnu imovinu, energetsku efikasnost, kulturnu baštinu, kao ni geoloških inspektora”, navodi se u saopštenju.
Prema podacima za 44 inspekcije koje djeluju u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, Crnoj Gori fali 149 inspektora, budući da je sistematizacijom predviđen 501 inspektora, uključujući i glavne i inspektore koordinatore, dok je zaposleno svega njih 352 odnosno 70,26 odsto.
“U ovaj podatak se ne ubrajaju poreski, carinski i pravosudni inspektori, koji sprovode nadzore u skladu sa svojim matičnim zakonima”, navodi se u saopštenju.
Analiza kadrovskih kapaciteta inspekcija pokazuje da i pored prekobrojne javne administracije, nedostaje kadar na pozicijama u čijoj je nadležnosti otkrivanje nepravilnosti kako privatnog, tako i javnog sektora.
“Analiza pravilnika o sistematizaciji i organizaciji ministarstava, uprava i zavoda, pokazala je da imamo 44 inspekcije koje crpe nadležnost iz Zakona o inspekcijskom nadzoru. Podaci o broju zaposlenih inspektora su prikupljeni putem javno dostupnih izvora, kao i putem slobodnog pristupa informacijama”, rekli su iz IA.
Od 44 inspekcije, samo sedam inspekcija ima u potpunosti popunjene kapacitete u odnosu na sistematizaciju, i to metrološka i inspekcija za vode, termoenergetska i inspekcija za ugljovodonike, inspekcije rada, sporta i za arhivsku djelatnost. Svega tri inspekcije imaju popunjenost kapaciteta preko 90 odsto, i to sanitarna i inspekcija zaštite i zdravlja na radu 90,91 odsto, kao i inspekcija šumarstva, lovstva i bilja 92,31 odsto.
“Bez inspektora su četiri inspekcije, budući da nemamo inspektore za državnu imovinu, energetsku efikasnost, geološkog i inspektora za kulturnu baštinu. Sistematizacijom su predviđena četiri inspektora za državnu imovinu, dva geološka inspektora, i po jedan za kulturnu baštinu i energetsku efikasnost”, navodi se u saopštenju.
Nedostatak kadrovskih kapaciteta posebno je izražen kod osam inspekcija u kojima je zaposleno manje od polovine inspektora u odnosu na sistematizaciju.
“Popunjenost od svega 25 odsto zabilježena je u inspekciji za geodeziju, poštansku djelatnost, kao i za informaciono društvo, u kojima radi po jedan od četiri predviđena inspektora”, rekli su iz IA.
Kod još pet inspekcija imamo manje od 50 odsto zaposlenih u odnosu na broj sistematizovanih inspektora, i to u inspekciji za nadzor željezničke infrastrukture, saobraćaja i žičara 33,33 odsto, budžetskoj 37,5 odsto, 40 odsto u inspekciji za zaštitu kulturnih dobara i inspekciji za nadzor nad stranim plovnim objektima i njihovim posadama (PSC), kao i poljoprivrednoj inspekciji 44,44 odsto.
“Kadrovski deficit je prisutan i kod ekološke inspekcije sa popunjenošću od 57,14 odsto, kao i upravne inspekcije sa 60 odsto. Crnoj Gori manjka i urbanističko-građevinskih inspektora, budući da je u Direkciji za građevinski nadzor popunjenost svega 54,39 odsto, dok je u Direkciji za urbanistički nadzor popunjenost na 60 odsto”, precizira se u saopštenju.
Stupanjem na snagu zakona o izgradnji objekata i o uređenju prostora 7. marta, razdvojena je nadležnost između urbanističkih i građevinskih inspektora, ali će tokom tranzicionog perioda od tri mjeseca nadzore obavljati urbanističko-građevinski inspektori.
“U većini ostalih inspekcija kadrovska popunjenost se kreće između 62,5 odsto i 87,5 odsto”, navodi se u saopštenju.
Iz IA su rekli da je, govoreći o reformi i optimizaciji javne uprave, potrebno prepoznati i ove podatke a posebno s aspekta upravljanja ljudskim resursima. Takođe, neophodno je da se uporedo sa kadrovskim jačanjem inspekcijskih organa, jačaju i mehanizmi provjera integriteta aktuelnih i budućih inspektora.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS