fbpx
NaslovnicaBusiness Top StoryBDP na 46 odsto EU prosjeka

BDP na 46 odsto EU prosjeka

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku prema standardu kupovne moći u Crnoj Gori u prošloj godini iznosio je 46 odsto prosjeka Evropske unije (EU), saopšteno je iz Monstata.

Iz Monstata su kazali da od zemalja članica EU, najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći zabilježen u Luksemburgu, čiji je nivo više od dva i po puta iznad prosjeka EU i iznosi 253 odsto evropskog prosjeka.

Bugarska se nalazi na najnižem nivou sa 49 odsto prosjeka EU.

“Od zemalja iz regiona, Hrvatska ima najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći koji iznosi 62 odsto prosjeka EU, dok se Crna Gora nalazi na drugom mjestu na nivou od 46 odsto”, navodi se u saopštenju.

Makedonija i Srbija se, kako se dodaje, nalaze na nivou od 36 odsto evropskog prosjeka, Bosna i Hercegovina na nivou od 32 odsto, dok je Albanija na nivou od 30 odsto evropskog prosjeka.

Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku prema standard kupovne moći među zemljama članicama u prošloj godini se kretala u rasponu od 54 odsto prosjeka EU u Bugarskoj do 132 odsto prosjeka EU u Luksemburgu.

Za zemlje koje imaju status kandidata za članstvo u EU, SIP po stanovniku prema standardu kupovne moći se kreće u rasponu od 39 odsto do 56 odsto prosjeka EU.

Stvarna individualna potrošnja po stanovniku prema standardu kupovne moći u Crnoj Gori u prošloj godini iznosila je 56 odsto prosjeka EU.

Od zemalja regiona, stvarna individualna moć po stanovniku prema standardu kupovne moći je najveća u Hrvatskoj i iznosi 62 odsto prosjeka EU, dok je najniža u Albaniji i Bosni i Hercegovini sa 39 odsto odnosno 41 odsto prosjeka EU.

BDP po stanovniku je uglavnom pokazatelj nivoa ekonomske aktivnosti, a stvarna individualna potrošnja po stanovniku je alternativni pokazatelj, bolje prilagođen da opiše materijalno blagostanje domaćinstva.

Generalno, nivo stvarne individualne potrošnje po stanovniku je više homogen nego BDP, ali i dalje postoje značajne razlike među članicama EU. Struktura stvarne indivudalne potrošnje je bazirana na homogenim skupovima proizvoda i usluga koja domaćinstva konzumiraju ali su i dalje evidentne razlike između nivoa stvarne individualne potrošnje među zemljama članica EU.

Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS

Najčitanije