fbpx
NaslovnicaCrna GoraŠimun: Ograničavanje boravka u vrtićima i školama krajnja opcija

Šimun: Ograničavanje boravka u vrtićima i školama krajnja opcija

Podgorica, (MINA) – Ograničavanje boravka nevakcinisanoj djeci u vrtićima i školama ostaje posljednja opcija u slučaju usložnjavanja epidemiološke situacije i lošeg odziva građana na imunizaciju djece MMR vakcinom, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun.

Šimun je Pobjedi kazao da se moraju iscrpiti sve pozitivne mjere prije nego se pristupi izmjenama zakona ili eventualnim zabranama boravka djece u kolektivima.

On je kao jedan od razloga za istrajavanje na apelima i edukaciji naveo činjenicu da su od marta do danas prijavljena samo 23 slučaja, među kojima nije bilo ispoljavanja teže kliničke slike i da trenutno nema pacijenata na bolničkom liječenju usljed morbila.

Šimun je kazao da će se Ministarstvo fokusirati na pozitivne mjere, koje će uključivati određene benefite za roditelje i djecu koja su u potpunosti vakcinisana prema kalendaru vakcinacije.

Kako je naveo, cilj je zaštititi zdravlje populacije, a vakcinacija nema alternativu u borbi protiv zaraznih bolesti.

“Dakle, Ministarstvo će iscrpiti sve sistemske mogućnosti prije potencijalnog razmatranja i uvođenja bilo kakvih restriktivnih opcija”, naglasio je dr Šimun.

Na pitanje da li je ipak vrijeme za izmjene zakona, s obzirom na to da je, uz dugoročnu kampanju za povećanje obuhvata vakcinacijom, i dalje nizak procenat vakcinisane djece do dvije godine, Šimun je kazao da su svjesni da kampanje prethodnih godina nijesu dovele do očekivanog porasta obuhvata vakcinacijom među određenim kohortama dječje populacije.

On je rekao da su izmjena zakona svakako jedan od pravaca koji se razmatra, ali sa ciljem da se primjenjuju mjere koje će biti efikasne i u skladu s potrebama zajednice.

“U tom smislu, pored zakonskih mjera, Ministarstvo planira nastaviti s intenziviranjem obrazovnih i informativnih kampanja, kao i uvođenjem dodatnih beneficija za vakcinisanu djecu, kako bi podstakli roditelje da zaštite svoju djecu i širu zajednicu”, kazao je Šimun.

Ministarstvo, kako je naveo, trenutno analizira ne samo rezultate kampanje i procenat vakcinisanih, već i razloge zbog kojih pojedine mjere nijesu dale očekivane rezultate.

“Ovaj studiozan pristup uključuje dubinsko ispitivanje stavova roditelja, logističkih prepreka i društvenih faktora koji mogu uticati na odluku o vakcinaciji”, istakao je Šimun.

On je kazao da je Ministarstvo zdravlja formiralo Komisiju za zastitu stanovništva od zaraznih bolesti i Koordinaciono tijelo za prevenciju, odstranjivanje i iskorjenjivanje zaraznih bolesti i obnovilo rad Nacionalne komisije za rutinske imunizacije.

Sva ta tijela, dodao je Šimun, prate aktuelnu epidemiološku situaciju i podižu gotovost zdravstvenog sistema uz donošenje blagovremenih mjera.

On je pojasnio da su kao rezultat pokrenute brojne aktivnosti poput vanrednih vakcinalnih termina, obezbjeđivanja dovoljnog broja vakcina, SMS obavještenja stanovništva, podizanja svijesti građana o značaju imunuzacije kroz veću medijsku zastupljenost stručne javnosti, pripremljen vodič namijenjen roditeljima “Mala škola vakcinacije“, ordinirano uspostavljanje kol centara vezanih za MMR vakcinaciju i određen plan edukacija u savjetovalištima u zajednici.

Da se bilježe neki rezultati ovim mjerama, Šimun je istakao podatak da je u avgustu zabilježeno 1.680 ordiniranih prvih doza MMR vakcine u Crnoj Gori, što je drugi najbolji mjesečni odziv u posljednjih dvadesetak godina.

Prema njegovim riječima, održavaju se sastanci sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, kao i sa Ministarstvom finansija, kako bi se definisale pozitivne mjere koje će podsticati vakcinaciju kroz koordiniran i sveobuhvatan pristup.

“Ovakav prilagođeni set mjera i inicijativa osigurava da Ministarstvo donese najbolje moguće odluke u cilju zaštite javnog zdravlja, uzimajući u obzir specifične potrebe i okolnosti naše zemlje”, kazao je Šimun.

U Podgorici, Budvi i Rožajama je proglašena epidemija, jer su tamo otkriveni povezani slučajevi obolijevanja.

“Zahvaljujući pojačanom nadzoru i adekvatnim mjerama, situacija je za sada pod kontrolom”, rekao je Šimun.

On je kazao da je, među osnovcima i srednjoškolcima, najviše nevakcinisanih u Budvi – 26,2 odsto. Najveći obuhvat ima Rožaje, gdje nije vakcinisano 7,6 odsto djece te populacije, dok u glavnom gradu taj procenat iznosi 10,1 odsto.

Među mlađom djecom (rođenom 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023. godine), koja još nijesu pošla u školu ili vrtić, procenat nevakcinisanih je znatno veći, prema podacima koje je iznio Šimun.

U Budvi je i među tom populacijom najveći procenat – 59,1 odsto, Podgorica ima polovinu nevakcinisane male djece 44,9 odsto, dok je u Rožajama četvrtina, 25,8 procenata, preskočila kalendar imunizacije.

Šimun je kazao da sve lokalne zdravstvene ustanove aktivno uključuju u ovaj proces kako bi osigurale da se poštuju pravila u cilju zaštite zdravlja svih građana.

On je ponovo apelovao na roditelje da svoju djecu vakcinišu shodno kalendaru obavezne imunizacije prije odlaska u vrtiće i škole.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

cedis

U subotu dio Herceg Novog bez struje

Zbog planiranih radova na mreži, u subotu 12. oktobra, bez napajanja električnom energijom će...