fbpx
NaslovnicaCovid19Zabrana rada ugostiteljskih objekata u još šest opština

Zabrana rada ugostiteljskih objekata u još šest opština

Podgorica, (MINA) – Rad ugostiteljskih objekata u Nikšiću, Cetinju, Podgorici, Herceg Novom, Ulcinju i Kotoru biće zabranjen zbog povećanog broja oboljelih od Covid-19 u tim opštinama, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić.

On je na konferenciji za novinare kazao da se zabrana odnosi na restorane, kafane, kafeterije, hotelske restorane, osim za goste koji su smješteni u hotelu, koji rade u periodu od sedam do 18 sati.

„Dozvoljeno je da se vrši priprema izdavanja hrane po porudžbi, ali bez zadržavanja i konzumacije ispred objekata koji posluju hranom, uključujući ketering, u periodu od sedam do 22 sata“, rekao je Bajić.

On je podsjetio da su ranije takve mjere uvedene u Tivtu i Budvi.

“Nadamo se da ćemo poslije ovih mjera u pomenutim gradovima imati bolju epidemiološku sliku”, istakao je Bajić.

Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Igor Galić rekao je da je u periodu od 8. do 14. februara zabilježen porast broja oboljelih, ali i broja testiranih.

„Odnos između ukupnog broja novooboljelih i testiranja je između 25 i 30 procenata, jedna trećina testiranih su novopozitivne osobe“, kazao je Galić.

On je rekao da je nivo obolijevanja u porastu, i da je prosječan broj oboljelih u ovoj sedmici 523.

„U opštinama koje su susjedne, preporuka je da građani ne izlaze u kafiće, da pokušamo da epidemiju svi zajednički dovedemo na nivo na kojem bi mogli da je kontrolišemo“, dodao je Galić.

On je kazao da će pratiti efekat novih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa, i da se pravo dejstvo mjera može posmatrati tek nakon 14 dana.

„Ali, svakako da ćemo pratiti efekat na sedmičnom nivou, kada i pravimo presjeke. Ukoliko bude nešto hitnije, mi ćemo to predložiti ili usvojiti“, naveo je Galić.

On je dodao da ih lokalne samouprave mogu kontaktirati i dati im neke indikacije ili svoja zapažanja šta se u opštinama dešava.

Galić je kazao da su i na osnovu tih njihovih preporuka predlagali ove mjere.

„Ovo je možda samo početak nekih restriktivnijih mjera i prema nekih drugim granama privrede, sve u cilju da se nivo obolijevanja svede na pristojnu mjeru, iako smo svjesni da do ljeta sigurno nećemo moći da eliminišemo epidemiju iz Crne Gore“, naveo je Galić.

Odgovarajući na pitanje koliko su ozbiljni mehanizmi za borbu sa epidemijom koronavirusa, on je kazao da zdravstveni radnici već godinu ozbiljno rade.

Bajić je, odgovarajući na pitanje da li je država zakasnila sa vakcinacijom time što nije uzela donaciju kompanije Adriatic Properties, naveo da se donacije vakcina iz Srbije i tog preduzeća ne mogu dovoditi u istu ravan.

„Imamo donaciju i dogovor koji je prozvod dugog pregovaranja između dvije države, uz saglasnost treće države i proizvođača. Imate ponudu koja je tek formalno dostavljana, u formi upita, od strane Adriatic Properties, prije jednu ili dvije sedmice. Mi smo postupili najbolje što smo mogli, uputili na instituciju“, kazao je Bajić.

Kako je objasnio, da bi mogli da uvezu vakcine, Institut za ljekove i medicinska sredstva je morao da izda saglasnost, odnosno dozvolu za uvoz.

Odgovarajući na pitanje šta će u Ministarstvu zdravlja konkretno uraditi povodom epidemiološke situacije u Herceg Novom i bolnici Meljine, Bajić je rekao da rade sve što je u njihovoj moći da prebace ljude, kadar, donesu opremu i povećaju kapacitete tamo gdje je potrebno.

Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović kazala je da je 45 pacijenata koji su hospitalizovani u toj zdravstvenoj ustanovi životno ugroženo.

Ona je rekla da se 39 pacijenata nalazi na Klinici za infektivne bolesti, dok je u okviru Interne klinike hospitalizovano 60 osoba.

„Na ostalim klinikama nalazi se osam pacijenata. Jedan pacijent koji je bio hospitalizovan u Institut za bolesti djece (IBD) otpušten je, tako da se u IBD ne nalazi nijedan pedijatrijski slučaj koji se liječi od COVID-a“, navela je Radulović.

Galić je, na pitanje da li sumnja da je broj zaraženih britanskim sojem koronavirusa mnogo veći, odgovorio potvrdno.

“Došli smo do podatka da te osobe nemaju vezu sa putovanjem u prvoj, drugoj, čak i trećoj generaciji istraživanja kontakata. Ovaj soj je do 70 procenata zarazniji. Nemamo podatke da je smrtnost nešto veća, ali ono što je opasno je što se epidemija ubrazava”, naveo je Galić.

On je rekao da uzorci neće biti poslati u Njemačku shodno protokolima jer su te analize, kako je naveo, vrlo skupe.

Radulović je, na pitanje kolika je popunjenost kapaciteta KCCG, kazala da ona iznosi oko 70 odsto, ali samo kovid centra, što je, kako je navela, jedna sedmina ukupnog kapaciteta Kliničkog centra.

Galić je, upitan da li smatra da bi trebalo da se zatvore granice, rekao da je Radna grupa IJZ to predlagala.

“Generalno nas to ne može zaštititi i to nije uzrok ovolike transmisije. Prije svega, nepoštovanje mjera kao što su nošenje maske, pravilna higijena ruku i fizička distanca na lokalnom nivou dovele su do prenosa i transmisije”, naveo je Galić.

On je, na pitanje može li se očekivati zabrana međugradskog saobraćaja za ovih šest opština, kazao da sve zavisi od ponašanja građana.

“Ukoliko nam i dalje incidencije budu rasle, ukoliko lokali budu puni i ne bude se držala distanca, logično je da ćemo predložiti takve mjere”, rekao je Galić.

Upitan da li od novog soja korone mogu oboljeti oni koji su već preležali kovid, on je kazao da nema stručnih studija za tu tvrdnju.

Galić je rekao da za sada ne dolazi do teže kliničke slike, ni do povećanog broja obolijevanja mlađe djece od britanskog soja.

On je upozorio na pojavu tzv. kavasaki sindroma, tako da i djeca, kako je naveo, mogu imati određene probleme.

Na pitanje zašto se u opštinama u kojima je povećana stopa obolijevanja ne uvodi online nastava, Galić je rekao da psiholozi smatraju da su, nakon godinu trajanja epidemije, djeca psihološko opterećena i da će se zbog njihovog mentalnog zdravlja, održavati klasični način izvođenja nastave.

Bajić je, upitan zašto donacija vakcina iz Srbije nema status donacije nego je rezultat bilateralnih pregovora, kazao da saradnja između ministarstava zdravlja Crne Gore i Srbije traje dva mjeseca, ali da je vakcinacija osnova.

Galić je rekao da su pridržavanje mjera i vakcinacija jedino što može dati djelotvorne rezultate.

“Procenat imunizovanosti stanovništva je do 70 odsto, a sa britanskim sojem do 80 procenata. Ne možemo epidemiju staviti pod kontrolu ako ne apelujemo na građane da se pridržavaju mjera i da se vakcinišu”, kazao je Galić.

On je, govoreći o potencijalnim mjerama u odnosu na predizbornu kampanju u Nikšiću, kazao da okupljanje većeg broja ljudi na malom prostoru komplikuje epidemiološku situaciju.

“Ukoliko nam neko bude tražio preporuke, mi ćemo ih koncipirati i dostaviti”, rekao je Galić, apelujući na građane Nikšića da se pridržavaju mjera i da incidenciju svedu na što manji nivo.

On je, govoreći o vakcinaciji, kazao da su zdravstvene vlasti spremne za njen početak.

Bajić je rekao da su pripreme obavljene, kao i edukacije oko 800 ljekara.

“Na osnovu Nacionalne strategije oformili smo multisektorsko tijelo za vakcinaciju, i danas smo imali sastanak na kom smo razmatrali dodatne aspekte za početak vakcinacije. Nadam se da već naredne sedmice možemo da očekujemo vakcinaciju”, naveo je Bajić.

Radulović je kazala da su u Kliničkom centru završene sve neophodne tehničke pripreme i da su spremni za imunizaciju zaposlenih.

Najčitanije

Mujović gradonačelnik Podgorice

Podgorica, (MINA) - Nosilac liste koalicije Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata, Saša Mujović,...