fbpx
NaslovnicaArhivaSpajić: Crna Gora će glasati za Rezoluciju o Srebrenici

Spajić: Crna Gora će glasati za Rezoluciju o Srebrenici

Podgorica, (MINA) – Crna Gora će u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) glasati za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, najavio je premijer Milojko Spajić.

On je to kazao u Skupštini, odgovarajući na pitanje lidera Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića da li će Crna Gora podržati Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

Spajić je poručio da je Crna Gora sto odsto uklađena sa evropskom spoljnom, bezbjednosnom i odbrambenom politikom i biće i ubuduće.

“Mi ćemo glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije, Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas, glasaćemo za”, kazao je Spajić.

On je dodao da je javno govorio o tome.

“Osuđivali smo genocid, nemamo problem da to uradimo”, kazao je Spajić.

On je rekao da će Vlada o tome raspravljati, ali da misli da je izlišno to pominjati, jer su se sporazumom obavezali da vode porevropsku politiku.

Prema njegovim riječima, Crna Gora ima nezavisnu spoljnu politiku.

Crna Gora je, kako je naveo Spajić, nezavisna država i ima veliko razumijevanje za stav i Srbije i Kosova i Bosne i Hercegovine (BiH), Hrvatske, Albanije, Sjeverne Makedonije.

„To su naši prijatelji, želimo najbolje moguće odnose sa njima, da imamo partnerske odnose sa njima i produbljujemo ekonomsku saradnju“, kazao je Spajić.

On je poručio da ne žele da stanu na stranu bilo koga.

„Želimo da smirimo tenzije i da opustimo relacije između Bošnjaka i Srba, Albanaca i Srba, Hrvata i Bošnjaka, Makedonaca i Bugara, između bilo koga u regionu. Naš cilj je da Crna Gora bude pomiritelj“, kazao je Spajić.

On je rekao da ne prihvata tezu da je Crna Gora od bilo koga lošija.

„Mi smo jednaki sa Francuzima, Njemcima, Austrijancima, Italijanima, Amerikancima, Japancima, uvijek. Crna Gora je dugovječna država, koja je postojala kada mnoge evropske države nijesu, mi nijesmo tikva bez korijena, imamo i te kako dubok korijen“, naveo je Spajić.

On je, u pisanom odgovoru Ibrahimoviću, naveo da Vlada Crne Gore, u konsultaciji sa saveznicima, predlaže dva amandmana na Rezoluciju UN-a.

Spajić je kazao da čvrsto vjeruju da se tim amandmanima uvažavaju žrtve, ali i sprečava žigosanje naroda zbog zločina pojedinaca.

„Oni imaju za cilj da onemoguće manipulacije koje često služe određenim društveno-političkim činiocima za unutrašnje potrebe“, dodao je Spajić.

On je, na sjednici Skupštine posvećenoj Premijerskom satu, kazao da su svi svjedoci da je postojala propaganda da će se rezolucijom „izglasati“ genocidnost nekog naroda.

Spajić je dodao da, nažalost, mnogi ljudi nijesu ni pročitali rezoluciju.

On je upitao zašto bi nekome smetali ti amandmani, navodeći da oni samo potvrđuju očigledno.

“Oni kažu da nijedan narod, nijedna religijska skupina, nijesu genocidni. Znate li da su te amandmane, naročito prvi, svi potpuno podržali, svi naši partneri koje ste naveli kao civilizacijske primjere“, kazao je Spajić.

On je dodao da amandmane Vlade Crne Gore na rezoluciju niko nije nazvao problematičnim.

“Svi su ih podržali i rekli da svi stoje iza tih amandmana, čak i BiH. Jeste li čuli reakciju BiH na amandmane. Ubijeđen sam da im je prihvatljivo“, naveo je Spajić.

On je ocijenio da su amandmani odlični i da će, kako je dodao, da pokažu pravu namjeru.

Spajić je poručio da čitav region treba da prihvati i Rezoluciju o genocidu u Srebrenici i sve druge koje se najavljuju.

„Vidimo da će i Jasenovac biti u proceduru, neka se i ta i druge rezolucije podrže. Mi smo za, jer je Crna Gora uvijek baštinila antifašističku politiku i zbog toga smo ponosni“, naveo je Spajić.

Crna Gora je, kako je istakao, uvijek bila na pravoj strani istorije, i to treba da se nastavi.

Spajić je ocijenio da su amandani fantastični, da smiruju situaciju i da, kako je naveo, otvaraju mogućnost da konačno Bošnjaci i Srbi pruže ruku jedni drugima i da se pomire za vijek i vijekova i da dobijemo pomireni Zapadni Balkan.

On je apelovao na političke aktere u Crnoj Gori da budu mnogo obazrijviji po pitanju identitetskih i tema o odnosima sa regionom, jer je vrlo bitno da se zadrži mir u regionu.

Ibrahimović je podsjetio da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su Sjedinjene Američke Države, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

On je kazao da je pitanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici suštinsko pitanje i na njemu će se, kako je rekao, vidjeti da li je 44. Vlada u pravom smislu evropska i da li želi da Crna Gora bude u društvu evropskih razvijenih država.

Ibrahimović smatra da bi Crna Gora glasanjem za Rezuluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno.

On je kazao da mu je drago da javnost danas čuje da će 44. Vlada CG podržati Rezoluciju o genocidu o Srebrenici.

„Isto tako bih volio da svi predstvanici Vlade istinski shvate da je nama mjesto sa svim onim zemljama koje su i kosponzori Rezolucije o genocidu u Srebrenici“, naveo je Ibrahimović.

To je, kako je istakao, civilizacijska potreba društva.

Rezolucija se, kako je kazao Ibrahimović, ne bavi krivcima, jer je krivicu utvrio Haški trubunal.

„Čiatao sam pažljivo rezoluciju, nigdje se ne pominje genocidni narod, niti narod može biti genocidan, samo mogu biti genocidni krivci, izvršioci i ideolozi“, dodao je Ibrahimović.

Zbog toga, kako je naveo, smatra da su amandamani Vlade nepotrebni.

„Budite hrabri, budimo kosponzori rezolucije i nemojmo predavati ova dva amandmana, suvišni su“, kazao je Ibrahimović.

On je, govoreći o drugom amandamu, upitao „otkud nama pravo da mi pominjemo Dejton i pričamo o tome“.

Ibrahimović je dodao da je sve regulisano u ustavnom poretku BiH.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da će politički predstavnici srpskog naroda predložiti Skupštini da usvoji rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

“Očekujemo da ćemo stoprocentnu imati podršku i vlasti i opozicije za jednu takvu inicijativu, jer mislimo da jedan takav zločin takođe treba da osudi ovaj parlament”, naveo je Mandić.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Budućnost sjutra u Ludvigsburgu

Podgorica, (MINA) - Rukometašice Budućnosti igraće sjutra u Ludvigsburgu protiv istoimenog njemačkog predstavnika utakmicu...