Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori postoji snažna volja za djelovanjem i rješavanjem problema finansijskog tržišta i izazova koje ono nosi, ocijenio je direktor estonijske CoinMetro kompanije, Kevin Murcko.
On je na radionici održanoj u Komisiji za tržište kapitala kazao da države širom svijeta iskazuju nezadovoljstvo kada je u pitanju problem finansijskog tržišta i izazovi koje ono nosi.
“Međutim, u Crnoj Gori postoji snažna volja za djelovanjem i rješavanjem tih problema, i to je ono što je izdvaja“, rekao je Murcko na radionici, održanoj u okviru edukacije o novim tehnologijama na finansijskom tržištu pod nazivom Mogućnosti saldiranja tokenizovane imovine.
Radionica, koju su organizovali Komisija za tržište kapitala i UDG Blockchain učionica, peta je u nizu edukacija za predstavnike državnih institucija i regulatornih organa.
Iz Komisije je saopšteno da su na radionici gostujući predavači iz kompanija Ignium i CoinMetro iz Estonije predstavili ideju za globalno saldiranje digitalizovanih hartija od vrijednosti, te mogućnosti uvezivanja globalnih finansijskih tržišta i savladavanja potencijalnih izazova.
Murcko je objasnio da je digitalizovanje i unaprjeđivanje tržišta kapitala jako kompleksno.
„Na svijetu postoji puno različitih mjesta koja pružaju platformu za testiranje. Međutim, pristupanje tim platformama je jako teško. Nekada je potrebno više vremena da uđete u to testno područje, nego da stvarno dobijete dozvolu za pružanje usluge“, precizirao je Murcko.
On je kazao da je u razgovoru sa predsjednikom Komisije za tržište kapitala, Zoranom Đikanovićem, došao na ideju da se kroz Pravila o regulatornom okviru za finansijske inovacije (Sandbox) omogući testiranje finansijskih inovacija.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je jedinstvena u svijetu kada su u pitanju volja i brzina sprovođenja inovacija u okviru finansijskog tržišta.
„U mnogim državama, samo da biste dobili priliku za razgovor sa regulatorima tržišta, čeka se mjesecima. U Crnoj Gori, uz vrlo prijatnu atmosferu, kreiranje Pravila o regulatornom okviru za finansijske inovacije trajalo je manje od šest sedmica, i to je nešto što nikad nisam vidio nigdje u svijetu“, objasnio je Murcko.
Povrh svega, kako je naveo, Crna Gora je vrlo jedinstven slučaj, jer koristi euro koji je usvojila i funkcioniše sa istim regulativama kao države EU.
„Ne znam drugu državu na svijetu koja bi to mogla učiniti“, dodao je Murcko.
Đikanović je kazao da taj trend sada izaziva mnogo pažnje, što ranije nije bio slučaj.
„Ta tema je bila negativno prihvaćena u svijetu sve do prije godinu i po kada su velike države i tržišta, počev od Evropske unije, Velike Britanije, čak G20 počele razgovore na ovu temu“, rekao je Đikanović.
On je dodao i da takve edukacije predstavljaju priliku za usvajanje novih ideja i prikupljanje informacija o dešavanjima, kroz razgovor sa inovatorima.
Murcko je kazao da je zadovoljan što su vlasti, Komisija za tržište kapitala i Centralna banka (CBCG) podržali tu ideju i prisustvovali događaju kako bi pronašli rješenja za izazove sa kojima se suočava ne samo Crna Gora, već svijet.