fbpx
NaslovnicaCrna GoraPR službe i novinari da budu partneri

PR službe i novinari da budu partneri


Podgorica, (MINA) – PR službe i novinari treba da budu partneri koji sarađuju kako bi javnost bila tačno, vjerodostojno i jasno informisana, kazao je komunikolog Miodrag Strugar, navodeći da efikasnost PR servisa ima veliki uticaj na pravovremenu obaviještenost građana.

On je rekao da i novinari i PR-ovi treba da shvate da su u funkciji javnosti, odnosno građana.

„Kao što su PR-ovi obavezni da obavještavaju javnost o radu organa u kojem rade, tako i novinari treba tačno i vjerodostojno da izvještavaju o svemu što rade ministarstva“, kazao je Strugar.

Strugar je u razgovoru za agenciju MINA naveo da je veoma veliki uticaj efikasnosti PR servisa na pravovremenu informisanost građana.

„Komunikacija između novinara i PR-ova neophodna je i jednima i drugima i najbolje bi bilo da mediji i PR službe budu partneri koji sarađuju, uče jedni od drugih, a sve sa jednim ciljem – da se javnosti proslijedi tačna informacija“, rekao je Strugar.

Nevladino udruženje (NVU) TTC je u saradnji sa partnerom Methamophosis Foundation iz Skoplja, uz finansijsku podršku Evropske unije, a u okviru regionalnog projekta „Odgovornost, tehnologija i mreža institucionalne otvorenosti u Jugoistočnoj Evropi – Action SEE“, sprovelo projekat „Efikasni PR servisi – informisaniji građani“ i izradilo analizu o efikasnosti komuniciranja predstavnika ministarstava i javnosti.

Predstavnici crnogorskih medija, koji su bili važan izvor informacija i podataka za tu analizu, ocijenili su da se u aktuelnom sazivu Vlade mnogo više pažnje posvećuje razvoju i unapređenju PR službi, ali da one, i pored kadrovske nadogradnje, i dalje posjeduju određene sistemske boljke.

Novinari smatraju, kako se navodi u analizi, da kvalitet informacija dobijenih od PR službi ministarstava nije na zadovoljavajućem nivou.

Strugar je kazao da ima i dobrih i loših PR-ova, kao što ima i dobrih i loših novinara, i da u odnosu između medija i PR službi dosta toga zavisi od kvaliteta njihovog rada.

On ističe da bi PR trebalo da bude dobro obavješten novinar o svojoj organizaciji i da zna sve što je u njenom djelokrugu rada.

“Cilj PR službi je uspostavljanje dobre komunikacije sa javnošću, odnosno stvaranje ugleda organizacije ili pojedinca. To je dugoročno moguće jedino ako je ta organizacija odgovorna u svim segmentima poslovanja i djelovanja i samim tim to se postiže jasnim, tačnim i vjerodostojnim komuniciranjem o tome“, naveo je on.

Tom cilju, kako je dodao Strugar, morao bi biti komplementaran i cilj novinarstva, da tačno, objektivno i pošteno obavještavaju javnost.

„I PR službe i novinari su posrednici čiji bi cilj morao biti prosleđivanje jasne i tačne informacije građanima. Zbog toga novinari i PR-ovi moraju biti partneri koji će sarađivati kako bi javnost bila tačno, vjerodostojno, jasno i pravovremeno informisana“, kazao je on.

Prema riječima Strugara, osnovno pravilo je da PR mora uvijek da bude dostupan novinarima i odgovori na svako pitanje.

Predstavnici medija koji su bili izvor informacija za analizu koju je izradio NVU TTC ocijenili su da državne institucije u Crnoj Gori nijesu transparentne u dovoljnoj mjeri.

Strugar smatra da neke od njih jesu i da o transparentnosti institucija najbolje znaju sami novinari, jer postoje brojna istraživanja u vezi sa tim.

„Zadatak PR službi je da informišu i edukuju javnost, pa i same novinare. Nažalost, nemamo u Crnoj Gori mnogo specijalizovanih novinare, jer ne može novinar izvještavati o raznim područjima djelovanja na kvalitetan način, ako nije o tome edukovan“, dodao je Strugar.

Kako je naveo, zadatak PR službi je da stvore dobre odnose između svoje institucije i medija, a komunikacija između PR-ova i novinara je uvijek dvosmjeran proces.

Strugar smatra da se mnogi koji se bave komuniciranjem nijesu izborili za položaj unutar organizacije.

„PR je jedina osoba u instituciji koja, osim ministra, može razgovarati sa novinarima o svim temama. PR mora biti relevantna i kredibilna osoba, čije poruke upućene javnosti imaju istu težinu kao da ih je izrekla čelna osoba te organizacije“, istakao je Strugar.

On je dodao da postoji mnogo primjera da se PR-ovi ne izbore za taj položaj.

„Čujem da nekad novinari pokušavaju da zaobiđu PR službe, čak i onu koja dobro radi svoj posao i hoće odgovore direktno od ministra. To im ne pada na pamet kada izađe portparol Evropske komisije, NATO-a, ili neke velike međunarodne organizacije. Tada svi uzimaju te izjave kao kredibilne, relevantne i jako važne“, naveo je Strugar.

Upitan da prokomentariše postojanje tematskih konferencija, na kojima novinari ne mogu da postavljaju pitanja van teme, on je kazao da je to sasvim u redu kada je organizacija otvorena, redovno komunicira sa medijima i uvijek spremna da odgovori na pitanje novinara.

„Svi koji su odgovorni za komuniciranje sa medijima moraju da znaju da novinar ima pravo i mora da pita na bilo kom mjestu, sve ono za šta smatra da je u interesu javnosti, kao i da novinar nije plaćen da postavlja ljubazna pitanja“, naglasio je Strugar.

Govoreći o saopštenjima za medije, koja su samo jedan od alata koji je na raspolaganju PR službama, Strugar je objasnio da ona moraju da izgledaju kao novinski tekst, jer za njihovo pisanje važe ista pravila kao u novinarstvu.

PR Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Irena Kovačević istakla je da je osnovni uslov za dobru komunikaciju sa novinarima da PR bude uvijek dostupan, u bilo koje doba dana, vikendom, tokom praznika, pa i kada je na odmoru.

“I ne samo dostupan, već da se potrudi da obezbijedi pravovremenu i kvalitetnu informaciju iz institucije, za koju postoji interesovanje medija i javnosti”, kazala je Kovačević agenciji MINA.

Ona smatra da se većina nerazumijevanja u komunikaciji između PR službi i medija može prevazići korektnom i kontinuiranom saradnjom i stvaranjem međusobnog povjerenja.

Kovačević je navela da ima prostora za unapređenje međusobne komunikacije.

“U kojoj mjeri i PR Službe, zajedno za zaposlenima u državnoj upravi, i novinari, budu svjesni da ne predstavljaju dvije strane, već da imaju isti cilj – pravovremeno, kvalitetno i profesionalno informisanje javnosti, to će i rezultati saradnje biti bolji”, rekla je Kovačević.

Ona je navela da je u komunikaciji sa medijima nezadovoljna zbog nedovoljne osjetljivosti na pozitivne informacije.

“Razumijem potrebu medija da imaju objavu koja će privući pažnju čitalaca, povećati gledanost, tiraž i broj ulaza na portal. Vjeruju da to neće postići sa tekstovima koji promovišu neka pozitivna dešavanja, pozitivne primjere pojedinaca, društvenih pojava ni trendova, pa ni Vladinih politika”, rekla je Kovačević.

Ona smatra da upravo u tom pravcu ima prostora za bolju saradnju u korist svih.

“Da mediji budu snažniji u informisanju građana o mogućnostima za razvoj i unapređenje kvaliteta života, promovišu pozitivne i uspješne priče pojedinaca, privrednika, mladih i da takve priče nađu mjesto među glavnim vijestima na naslovnicama i portalima”, dodala je Kovačević.

Ona je kazala da je zadovoljna zbog odlične komunikacije koju ima sa novinarima.

“Vjerujem da su i novinari, posebno oni koji najčešće prate teme iz ovog Vladinog resora, sličnog mišljenja, sudeći prema komentarima koje od njih dobijam. Sigurno da je olakšavajuća okolnost i to što imam značajno prethodno iskustvo u novinarstvu, tako da razumijem način funkcionisanja medija, njihovu ulogu i potrebe novinara”, dodala je Kovačević.

Prema njenim riječima, kvalitetno i pravovremeno informisanje zainteresovanih je zahtjevno, ali se postiže.

To, kako je navela Kovačević, nije uspjeh samo PR-a, već je presudno zaslužan i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović koji maksimalno podstiče otvorenost resora, komunikaciju sa medijima, proizvođačima, građanima i lokalnim zajednicama, civilnim sektorom.

“On promoviše rezultate rada na terenu, podstiče zaposlene u Ministarstvu da informišu javnost o onome šta rade kao državni službenici, pa čak i da informacije koje šalju PR-u ne budu birokratske, nego da se potrude da budu jasne, koncizne i prilagođene da javnost razumije”, dodala je Kovačević.

Ona smatra da je takav pristup i razumijevanje potrebe javnosti da zna od strane čelnog čovjeka bilo koje institucije preduslov i garancija kvalitetne komunikacije sa javnošću.

Upitana da prokomentariše ocjenu učesnika fokus grupe da su državne institucije nedovoljno transparentne, Kovačević je navela da je dobar pokazatelj nedavno objavljeno istraživanje, prema kojem je Vlada Crne Gore godinama najotvorenija u regionu.

“Svakako da treba unapređivati stanje i raditi na tome da u još većem procentu budu ispunjeni svi kriterijumi otvorenosti”, rekla je Kovačević.

PR Ministarstva zdravlja Jelena Rabrenović kazala je da je PR novinar u organizaciji, u ovom slučaju ministarstvu, i da je njegova obaveza prava i tačna informacija za javnost.

“Nisam pristalica stava koji osobe zadužene za komunkaciju i novinare stavljaju na suprotne strane, naš cilj je zajednički – informisana javnost”, rekla je Rabrenović agenciji MINA.

Kako je navela, iako je danas dostupno mnoštvo komunikacionih kanala, tradicionalni mediji zauzimaju primat u Crnoj Gori, samim tim i u težnji da informacija stigne do ciljne javnosti.

“I kada se desi “šum” u komunikaciji, imamo korektnu saradnju sa novinarima kojima smo uvijek dostupni za nedoumice, a oni nama za brzu intervenciju, sve u cilju pravovremenog i tačnog informisanja”, rekla je Rabrenović.

Ona je kazala da je svaka sugestija i konstruktivna kritika dobrodošla u PR timu Ministarstva zdravlja.

“Vjerujem da uz unapređenje sopstevenih znanja i razmjenu iskustava sa kolegama iz medija svi možemo biti samo bolji u svojim profesijma”, zaključila je Rabrenović.

Tekst je urađen u okviru projekta „Efikasni PR servisi – informisaniji građani“, koji NVU TTC sprovodi u saradnji sa partnerom Methamophosis Foundation iz Skoplja, a uz finansijsku podršku Evropske unije.

Najčitanije