London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Na svjetskim tržištima cijene nafte su porasle i prošle sedmice, druge zaredom, pri čemu su dostigle najviše nivoe od polovine novembra prošle godine, međutim rekordna proizvodnja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) onemogućila je veći rast cijena.
Na londonskom tržištu cijena barela je prošle sedmice porasla 1,3 odsto, na 67,12 USD, dok je na američkom tržištu barel poskupio tri odsto, na 57,25 USD, prenosi SEEbiz.
Podršku cijenama pružila je nada ulagača u trgovinski dogovor između SAD-a i Kine.
Nakon prošlosedmičnih pregovora u Vašingtonu, u nedjelju je predsjednik SAD-a Donald Trump poručio da će produžiti rok za postizanje dogovora i nakon 1. marta, kao i da se raduje sastanku s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom kada dogovor bude postignut.
To je podstaklo nadu da će se izbjeći nastavak trgovinskog rata, koji su vodile dvije strane u posljednjih sedam mjeseci uvodeći jedna drugoj uvozne carine.
Ako se postigne dogovor između Vašingtona i Pekinga o trgovinskim pitanjima, rast dvije najveće ekonomije mogao bi se, nadaju se ulagači, stabilizovati, što bi uticalo i na potražnju za energentima.
Naime, već se duže vrijeme usporava rast najvećih svjetskih privreda, posebno kineske i eurozone, pa se ulagači plaše slabljenja potražnje za sirovinama, među ostalim, i naftom.
„Cijene nafte, kao i dionica, posljednjih sedmica rastu zahvaljujući očekivanjima da će SAD i Kina postići trgovinski dogovor. Isto tako, vidimo da Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) smanjuje ponudu nafte”, kazao je predsjednik firme Lipow Oil Associates, Andy Lipow.
Posljednji podaci pokazuju da se članice OPEC-a i njeni partneri na čelu s Rusijom, pridržavaju prošlogodišnjeg dogovora o smanjenju proizvodnje 1,2 miliona barela dnevno.
Uz to, vodeća članica OPEC-a Saudijska Arabija najavila je da će u martu smanjiti proizvodnju daljih pola miliona barela dnevno, više nego što je dogovoreno.
Američke sankcije Venecueli i Iranu takođe ograničavaju ponudu nafte na svjetskim tržištima.
Međutim, snažniji rast cijena onemogućuje rast proizvodnje u SAD-u, koja je prošle sedmice dostigla rekordnih 12 miliona barela dnevno, što je dosad najviši nivo proizvodnje jedne zemlje u svijetu.
Pritom je i izvoz nafte iz SAD-a dostigao rekordne nivoe, izvijestila je prošle sedmice Agencija za informacije o energiji (EIA).
„Očekujemo da će proizvodnja sirove nafte u SAD-u do kraja godine dostići 13 miliona barela dnevno, dok bi prosječna proizvodnja u ovoj godini mogla iznositi 12,5 miliona”, poručili su analitičari Citija u osvrtu na podatke EIA.
Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju, pak, s obzirom na snažan rast proizvodnje u SAD-u, da će u ovoj godini ponuda proizvođača koji nijesu u članstvu OPEC-a porasti 1,9 miliona barela dnevno, znatno više nego što iznosi dogovoreno smanjenje proizvodnje OPEC-a.