Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte u četvrtak su blago porasle, podržane padom zaliha tog energenta u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
No, njihov rast bio je ograničen, jer je američka centralna banka nagovijestila da će usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa u narednoj godini, što bi moglo da našteti ekonomskom rastu, smanji potražnju za gorivom i ojača dolar.
Na londonskom tržištu cijena barela sirove nafte porasla je 44 centi na 73,83 USD. U Njujorku se barelom sirove nafte trgovalo po 68 centi višoj cijeni, od 71,26 USD, prenosi Hina.
Cijene nafte su oslabile nakon što su Federalne rezerve (Fed) objavile svoje projekcije koje ukazuju na dva smanjenje kamatnih stopa za po četvrtinu boda u narednoj godini.
Ta prognoza je za pola boda manja od one koja je data u septembru. Više kamatne stope, naime, opterećuju ekonomski rast, potencijalno smanjujući potražnju za naftom.
Kineski rafinerijski div, Sinopec, pak očekuje da će kineska potrošnja nafte dostići vrhunac do 2027. godine.
“Ravnoteža ponude i potražnje u narednoj godini i dalje izgleda nepovoljno, a predviđanja o rastu potražnje za više od milion barela dnevno naredne godine, po našem mišljenju, izgledaju pretjerano. Čak i ako OPEC+ nastavi da ograničava proizvodnju, tržište bi moglo i dalje da bude u suficitu”, rekao je vođa tima za energetski sektor DBS banke, Suvro Sarkar.
Iako je na godišnjem nivou potražnja za naftom u prvoj polovini decembra porasla, ukupna potražnja ostala je niža od očekivanja nekih analitičara.
Službeni podaci Uprave za energetske informacije u srijedu pokazali su da su američke zalihe sirove nafte pale za 934 hiljada barela prošle sedmice. Analitičari su očekivali pad od 1,6 miliona barela.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu barel korpe nafte njenih članica poskupio 30 centi na 73,73 USD.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS