Podgorica, (MINA) – Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo je optužnicu protiv bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelene Perović, zbog sumnje da je izvršila krivična djela zloupotreba službenog položaja i falsifikovanje službene isprave.
SDT tereti Perović da je izvršila sedam produženih krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave.
Iz SDT-a su saopštili da je Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici optužnica predata i protiv pomoćnice direktora ASK-a N.P, za dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i krivično djelo zloupotreba službenog položaja.
Kako su naveli, optužnica je podignuta jer je iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je Perović, od 21. avgusta 2020. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem granica službenog ovlašćenja, pribavljala sebi imovinsku korist, a državi nanosila štetu.
“Jer je suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kojim je propisano da rješenje o zaradi za lica koja su izabrana u skladu sa propisima donosi radno tijelo koje ih je izabralo, za sebe i u svoju korist, donosila rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada i rešenja o varijabilnom dijelu zarade, iako je za njihovo donošenje ovlašćen Savjet ASK-a”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da se sumnja da je Perović u rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada unosila i neistinite podatke o broju prekovremenih radnih sati, u kojima nije radila duže od punog radnog vremena ili koji ne odgovaraju njenom ostvarenom radu dužem od punog radnog vremena.
Iz SDT-a su rekli da je Perović na osnovu prekovremenih sati isplaćivana uvećana zarada, pa je tako sebi pribavila imovinsku korist, a državi nanijela štetu u ukupnom bruto iznosu od 5.796 EUR.
Oni su kazali da iz dokaza prikupljenih u prethodnom postupku postoji osnovana sumnja da je Perović, od 22. novembra 2021. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja pribavljala drugom imovinsku korist, a Crnoj Gori nanosila štetu, jer je donosila rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada za pomoćnike – N. P. i B.V.
U ta rješenja, kako su rekli iz SDT-a, Perović je unosila neistinite podatke o broju prekovremenih radnih sati u kojima pomoćnici nijesu radili duže od punog radnog vremena ili koji ne odgovaraju njihovom ostvarenom radu dužem od punog radnog vremena.
“Na osnovu tih rješenja im je isplaćivana uvećana zarada po osnovu dodatka na osnovnu zaradu za prekovremni rad, pa je tako okrivljenoj N.P. pribavila imovinsku korist u ukupnom bruto iznosu od 4.704 EUR, a B.V. u ukupnom bruto iznosu od 5.109 EUR”, kaže se u saopštenju.
Iz SDT-a su rekli da je utvrđeno da postoji osnovana sumnja i da je Perović, od 20. avgusta 2020. do 19. jula prošle godine, prekoračenjem granica službenog ovlašćenja pribavljala drugom korist i imovinsku korist, a Crnoj Gori nanosila štetu.
“Jer je, suprotno zakonima o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i o sprečavanju korupcije, kojim je propisano da rešenje o zaradi za lica koja su izabrana u skladu sa propisima donosi organ koji ih je izabrao, donosila privremena rješenja kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta ASK-a – M.R, Z.V, R.H, G.V. i G.Č”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je za njihova donošenja ovlašćena Skupština Crne Gore, koja bira članove Savjeta ASK-a.
Iz SDT-a su kazali da su utvrđene naknade bile više od zakonom propisane.
“Pa im je (Perović) donošenjem odluka o utvrđivanju prava na naknadu i njenoj visini, za koje nije bila ovlašćena, pribavila korist, a odobravanjem plaćanja po tim odlukama i imovinsku korist u bruto iznosu, i to predsjedniku Savjeta od ukupno 15.943 EUR, a članovima od ukupno 26.578 EUR”, navodi se u saopštenju.
Iz SDT- a su rekli da se osnovano sumnja da su Perović I okrivljena N.P, od 16. jula 2021. do 25. decembra prošle godine, kao direktorica i pomoćnica direktorice ASK-a, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja pribavljale drugom imovinsku korist, a Crnoj Gori nanosile štetu.
“Jer su, suprotno Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i Uredbi o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, odobravale plaćanje sa računa ASK-a troškove putovanja u inostranstvo, i to četiri puta u Sjevernu Makedoniju, dva puta u Sloveniju i Hrvatsku, kao i u Albaniju, Austriju, Belgiju, Bugarsku, Egipat, Moldaviju, Kosovo, Francusku i Sjedinjene Američke Države, na ime smještaja i prevoza za N. L”, kaže se u saopštenju.
Iz SDT-a su naveli da N.L, u smislu Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, nije zaposleni u javnom sektoru.
“Već je sa njim okrivljena J.P, kao sa drugom ugovornom stranom i izvršiocem određenih poslova, u periodu od 20. juna 2021. do 24. novembra prošle godine, zaključivala ugovore o djelu, pa su mu tako pribavile imovinsku korist u ukupnom iznosu od 19.410 EUR”, kaže se u saopštenju.
Iz SDT- a su rekli da se sumnja da je Perović privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu, u periodu od 15. do 19. februara prošle godine, u nalogu za službeno putovanje i izvještaju sa službenog puta lažno predstavila kao službeno putovanje u Zagreb i Ljubljanu, kako bi troškove privatnog putovanja naknadila kao troškove prevoza u inostranstvu.
U saopštenju se navodi da je Perović svojeručno potpisala zahtjev upućen Državnom trezoru Ministarstva finansija, čime je odobrila da joj se sa računa ASK-a, na ime troškova navodnog službenog putovanja u inostranstvo, isplate 542 EUR.
Iz SDT-a su kazali da se osnovano sumnja da su, od 24. novembra do 11. decembra prošle godine, Perović i N.P, zajednički, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja pribavile drugom imovinsku korist, a državi nanijele štetu.
Oni su rekli da se osnovano sumnja i da je Perović, od 23. jula 2022. do 23. februara ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem granica službenog ovlašćenja pribavljala drugom korist, a državi nanosila štetu.
Perović je, kako je saopšteno, postupala suprotno Zakonu o državnoj imovini, koji propisuje da je starješina koji rukovodi državnim organom odgovoran za zakonito i ekonomično upravljanje i korišćenje državne imovine.
Sumnja se i da je Perović 11. novembra 2021. godine svojim potpisom i službenim pečatom ovjerila službenu ispravu sa neistinitom sadržinom i upotrijebila je u službi kao da je istinita.
“Takođe, postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P., 7. novembra prošle godine, kao službeno lice – direktorica ASK-a, svojim potpisom i službenim pečatom ovjerila službenu ispravu sa neistinitom sadržinom i takvu ispravu upotrijebila u službi kao da je istinita”, kaže se u saopštenju.
Iz SDT-a su naveli da se osnovano sumnja da je okrivljena N.P, 24. maja i 20. jula prošle godine, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem granica službenog ovlašćenja, pribavljala drugom korist.
Kako je saopšteno, N.P. je neovlašćeno, u korist Perović, donosila rješenja o uvećanju zarade za rad u dane državnih praznika – Dana nezavisnosti i Dana državnosti.
Iz SDT-a su dodali da je na osnovu tih rješenja Perović isplaćena uvećana zarada po osnovu rada u dane državnih praznika u ukupnom iznosu od 536 EUR.
Kako su kazali, N.P. je tako Perović pribavila korist u vidu odluke za čije donošenje nije bila ovlašćena.
“U optužnici je predloženo da se okrivljenoj J.P. izreknu mjere nadzora – privremeno oduzimanje putne isprave i obaveza povremenog javljanja određenom državnom organu – Upravi policije”, kaže se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS