fbpx
NaslovnicaCrna GoraMarković: Državno tužilaštvo stub pravne države i garant stabilnosti društva

Marković: Državno tužilaštvo stub pravne države i garant stabilnosti društva

Podgorica, (MINA) – Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) od zakonodavne i izvršne vlasti očekuje da poštuju ustavni princip podjele vlasti i da ni na koji način ne ugroze samostalnost tužilačke organizacije, niti stvore percepciju neprimjerenog uticaja, poručio je vrhovni državni tužilac Milorad Marković.

On je, na obilježavanju Dana državnih tužilaca Crne Gore, kazao da državno tužilaštvo nije samo institucija, ono je stub pravne države i garant stabilnosti i sigurnosti društva.

Prema riječima Markovića, društvo zahtijeva visoke standarde pravne etike i pravičnosti.

„A mi smo ti koji smo dužni da čuvamo ta načela“, naveo je Marković.

Rad svakog tužioca će se, kako je naglasio, vrednovati.

„Prepoznajemo i cijenimo trud i rezultate koji doprinose jačanju pravne države. Međutim, ovo povjerenje nosi i obaveze očuvanja integriteta – nezakonito postupanje ili odstupanje od profesionalnih standarda podrazumijeva odgovornost“, kazao je Marković.

On je istakao da posao tužilaca zahtijeva visoke etičke standarde i da im je dužnost da ostanu vjerni toj odgovornosti prema društvu, Ustavu i zakonima.

Kako je kazao Marković, od svake državne tužiteljke i tužioca se očekuje da postupa hrabro i dosljedno, u skladu sa zakonom, ne podliježući pritiscima, i da u svom radu postavi pravdu kao prioritet.

„Snaga tužilaštva leži u tome da budemo nezavisni i nepristrasni, bez obzira na izazove. Predanost ovim principima osigurava da zakon važi jednako za sve“, rekao je Marković.

On je poručio da se efikasnost i djelotvornost postupanja državnog tužilaštva mora podići na veći nivo, uz puno poštovanje zagarantovanih procesnih prava svih učesnika krivičnog postupka.

„Sistemski pristup, kojim se vodimo, usmjerava naša očekivanja i prema drugim društvenim činiocima“, kazao je Marković.

On je rekao da očekuju da i druge grane vlasti – zakonodavna i izvršna, svaka u svom domenu doprinesu stvaranju uslova za nesmetan rad Državnog tužilaštva, kao i da zajedničkim naporima podignu standard državnih tužilaca i svih zaposlenih u toj instituciji.

„U tom duhu, od zakonodavne i izvršne vlasti očekujemo da poštuju ustavni princip podjele vlasti i da ni na koji način ne ugroze samostalnost tužilačke organizacije, niti stvore percepciju neprimjerenog uticaja“, naveo je Marković.

On je naglasio da je samostalnost tužilaštva ključna za jačanje povjerenja građana u pravosudni sistem.

„Savremeni zakonodavni okvir i adekvatni uslovi za rad, poboljšanje materijalnog položaja kroz adekvatne zarade dostojne nosilaca tužilačke funkcije, ali i ostalih zaposlenih u Državnom tužilaštvu su preduslovi efikasnog i djelotvornog postupanja pravosudnih organa“, kazao je Marković.

U tom pravcu, kako je rekao, vidljiva je spremnost koja dolazi od Vlade i parlamenta, ali čije konkretne i pune efekte tek očekuju, i to u skorijoj budućnosti.

Marković je naveo da očekuju i da sudska vlast da puni doprinos uspostavljanju vladavine prava kroz efikasno i djelotvorno postupanje.

„Uz puno razumijevanje problema s kojima se sudovi susreću u radu, sa istim se i mi susrijećemo, želimo da vjerujemo u njihovu punu posvećenost cilju da zajednički doprinesemo uspostavljanju pravde i vladavine prava“, rekao je Marković.

On je zahvalio svim tužiteljkama i tužiocima koji svojim radom svakodnevno doprinose dostizanju visokih standarda državnog tužilaštva.

„Ne manje, zahvalan sam i koleginicama i kolegama bez kojih državno tužilaštvo ne bi moglo funkcionisati i bez čije podrške tužiteljke i tužioci ne bi mogli obavljati svoje dužnosti, savjetnicima, saradnicima, pripravnicima, administrativnom osoblju“, istakao je Marković, dodajući da je njihova posvećenost snaga koja ih drži na putu istine i zakonitosti.

On je naglasio da Državno tužilaštvo nije samo institucija, ono je stub pravne države i garant stabilnosti i sigurnosti našeg društva.

„Na nama je da gradimo povjerenje u ovaj sistem, jer samo tako možemo izgraditi pravedno društvo koje poštuje zakon. Neka ovaj dan bude podsjetnik na našu zajedničku misiju, važnost, ali i odgovornost koju imamo u izgradnji Crne Gore kao države vladavine prava i njenog puta ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji (EU)“, naveo je Marković.

Kako je kazao, u svijetu u kome je težnja za pravdom prisutnija nego ikad, tužioci služe kao čuvari zakona i branioci javnog interesa.

„Naš rad ne samo da oblikuje pravni pejzaž Crne Gore, već utiče i na živote građanki i građana koji od nas traže pravičnost i integritet. U godini za nama, puno je dobrih rezultata, kao i izazova sa kojima smo se susreli“, rekao je Marković.

On je istakao da su pristupili reformi državnog tužilaštva strateški, sa jasnim ciljem – uspostavljanjem održivog sistema koji odlikuju transparentnost, efikasnost, odgovornost, kompetentnost, digitalizacija procesa, kao i stvaranje adekvatnih uslova, prostornih kapaciteta, tehničke opremljenosti, boljeg standarda.

„Započetim procesom transformacije nastojimo da Državno tužilaštvo dostigne renome i status koji zaslužuje, kao institucija koja može da odgovori na sve izazove savremenog društva“, rekao je Marković.

On je kazao da su, kao jedan od prioriteta, nastavili odlučnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Marković je ocijenio da su ove godine postigli izuzetne rezultate u tom segmentu.

Kako je rekao, fokus njihovog djelovanja usmjeren je i na druge pojavne oblike kriminala koji ugrožavaju društvo i njegove vrijednosti.

On je dodao da to uključuje nasilje u porodici i porodičnoj zajednici, napade na novinare i njihovu imovinu, torturu, trgovinu ljudima i kriumčarenje migrantima, kao i zločine iz mržnje i govor mržnje.

Marković je rekao da se njihova posvećenost ogleda se i u suočavanju s prošlošću, usvajanjem Strategije za istraživanje ratnih zločina i pratećeg Akcionog plana, kao i kroz započete istrage i procesuiranje ratnih zločina.

„Duboko vjerujemo da pravda mora obuhvatiti sve aspekte društva, uključujući i najteže momente iz prošlosti, kako bismo izgradili društvo zasnovano na istini i pomirenju“, poručio je Marković.

On je kazao da je transparentost u radu tužilaštva povećana, kao i stepen komunikaciji i saradnje sa medijima.

Marković je istakao da je Tužilaštvo Crne Gore usmjereno i odlučno da jača međunarodnu saradnju, što smatraju ključnim uslovom za uspješnu borbu protiv organizovanog kriminala.

Ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler poručio je da EU duboko vrednuje rad crnogorskog tužilačkog sistema.

„Vaša posvećenost borbi protiv svih vidova kriminala, naročito organizovanog i korupcije na viskom nivou, od ključnog je značaja, ne samo za evropske aspiracije, već i za kreiranje pravednog društva po mjeri svih građana“, istakao je Satler.

On je kazao da je perspektiva članstva Crne Gore u EU do 2028. godine ambiciozna, ali ostvariva.

„Kako bi se ta vizija pretvorila u stvarnost, Crna Gora mora zadržati stabilan korak naprijed i jasan smjer kretanja, uz fokus na reformama, bez ometanja“, naveo je Satler.

Prema njegovim riječima, izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru potvrdio je da je država osnažila poziciju predvodnice u procesu pristupanja EU.

Satler je kazao da se, uz sve pohvale, u Izvještaju takođe naglašavaju izazovi koji predstoje.

On je poručio da borba protiv organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou, mora biti nastavljena, uz regionalnu i saradnju sa međunarodnim partnerima.

“Ključno je da podržite najveće standarde profesionalne odgovornosti u okviru vaših institucija, uz redovnu evaluaciju učinka poštovanja etičkih i drugih normi u radu državnih tužilaca. To je ono što je, takođe, ključno“, naveo je Satler.

On je kazao da očekuju proaktivan pristup u adresiraju napada na novinare, kao i čvrstu posvećenost procesuiranju svih vrsta nasilja u društvu.

Satler je istakao da, u toj kolektivnoj posvećenosti reformama, svaka institucija u okviru crnogorskog sistema mora pokazati odgovornost i posvećenost.

„Kada je u pitanje proces koji je doveo do Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerilam preostalo je nekoliko stvari, uključujući imenovanje predsjednika Vrhovnog suda, što je pitanje koje se mora rješavati“, rekao je Satler.

Pravosuđe, kako je rekao, mora adresirati problem dugih suđenja.

Satler je rekao da prepoznaju izazove, ali da EU stoji spremna da pruži podršku kroz ljudske i tehničke resurse, i pomoć da se obave zadaci u skladu sa najboljim evropskim standardima.

„Pohvaliću vašu posvećenost odgvornosti i transparentnost. Svaka odluka koju donesete, svaka optužnica koju podignete šalje poruku društvu da se pravda mora isporučivati pravedno i jednako za sve i da niko nije iznad zakona“, naveo je Satler.

Prema njegovim riječima, posvećenost vladavini prava kamen je temeljac evropskog puta Crne Gore.

„Hajde da nastavimo zajedničkim snagama i u partnerstvu ka ostvarenju zajedničke vizije, a sve u cilju pravedne i prosperitetne Crne Gore i Crne Gore unutar EU“, poručio je Satler.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Vremenska prognoza: Danas oblačno sa kišom

Podgorica, (MINA) - U Crnoj Gori danas će biti oblačno sa kišom, mjestimično sa...