fbpx
NaslovnicaCrna GoraVučković: Okončanje VD stanja u Vrhovnom sudu prioritet

Vučković: Okončanje VD stanja u Vrhovnom sudu prioritet

Podgorica, (MINA) – Okončanje VD stanja u Vrhovnom sudu je prioritet, ne samo radi evropske agende, već i zbog afirmacije vladavine prava u građanskoj Crnoj Gori, posvećenoj poštovanju i zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, poručila je vršiteljka dužnosti predsjednice tog suda Vesna Vučković.

Ona je, na svečanosti povodom obilježavanja 29. oktobra – Dana crnogorskog sudstva, kazala da su sudovi u Crnoj Gori od početka godine imali u radu ukupno 137.884 predmeta, od čega su primili 70.320.

Kako je saopšteno iz Vrhovnog suda, Vučković je rekla da je stopa ažurnosti 87 odsto, a broj starih, neriješenih predmeta je 6.680.

Sudskom sistemu, kako je dodala, nedostaju 63 sudije, od čega tri predsjednika suda, uključujući i predsjednika Vrhovnog suda.

“VD stanje u Vrhovnom sudu traje skoro četiri godine, ali naglašavam da je Vrhovni sud, u tom periodu, ispunjavao sve obaveze iz nacionalnog okvira, kao i iz pregovaračkog procesa“, navela je Vučković.

Ona je apelovala da svi državni činioci daju sve od sebe da se izađe iz takvog stanja.

“Okončanje VD stanja u ovom momentu je prioritet, ne samo zbog evropske agende, već zbog afirmacije vladavine prava u građanskoj Crnoj Gori, posvećenoj promociji, poštovanju i zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda”, poručila je Vučković.

Ona je kazala da su prošle godine, uspješnim korišćenjem sredstava iz IPA fonda Evropske unije (EU), u okviru Projekta unapređenje efikasnosti sudstva, renovirane i predate na upotrebu zgrade devet sudova.

Prema riječima Vučković, uloga sudske vlasti ostala je vidljiva u postupku pristupanja Crne Gore EU, kroz učešće njenih predstavnika u radnim grupama za pregovaračka poglavlja 23 i 24.

“Prvenstveno u izmjenama i dopunama seta pravosudnih zakona, čije usvajanje je dovelo do Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR)”, navela je Vučković.

Ona je kazala da je, u kontekstu sagledavanja potreba za poboljšanjem rada Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, donijet Plan za osiguranje funkcionisanja tog odjeljenja, koji sadrži 24 efikasne mjere za ključne segmente njegovog rada.

„Vidjeli smo probleme Specijalnog odjeljenja, prepoznali i registrovali sve pritiske koji se vrše na to odjeljenje. Radili smo i radićemo i dalje kako bi kolegama tog odjeljenja još više pomogli”, poručila je Vučković.

Ona je kazala da već godinama ukazuju na potrebu formiranja Službe za obezbjeđenje sudova – pravosudne policije, ali i podizanja nivoa bezbjednosti svih zaposlenih i građana koji imaju pristup sudovima.

“Pogotovo, ako se uzmu u obzir brojne dojave o postavljanju bombi u sudovima, koje su, na sreću, bile lažne. I dalje ćemo insistirati na povećanoj bezbjednosti zgrada sudstva”, navela je Vučković.

Ona je rekla da fokus sudova mora ostati i na poboljšanju uslova u pravcu izgradnje infrastrukturnih kompleksa za potrebe pravosuđa, kao i uspostavljanju novog informacionog sistema.

Vučković je kazala da izazovi iz istorije crnogorskog sudstva i dalje postoje, a da u aktuelnom trenutku građani Crne Gore traže pravdu po mjeri građana EU, u široj mjeri i sa većim pragom očekivanja.

Ona je rekla da su sudovi pod veoma oštrom lupom javnosti, što je prihvatljivo, ali i istakla da dostojanstvo sudije ne smije biti ugroženo u demokratskom društvu i državnom sistemu, koje teži poštovanju svih međunarodnih standarda.

“Zato pozivam predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti da poštuju mišljenje Venecijanske komisije i ulože dodatne napore u postizanju konsenzusa na putu usvajanja najboljeg zakonodavnog rješenja, kojim će se uspješno riješiti i ovo pitanje”, kazala je Vučković.

Sudstvo se, prema njenim riječima, oslobađa blokada u komunikaciji sa javnošću istupanjem sve više u javnost.

Vučković je ocijenila da je primjetno da je sudstvo, kao samostalna grana vlasti, pod često spornim i neprimijerenim pritiskom političara, medija, raznih interesnih grupa i nevladinog sektora.

“Svaka kritika je dobrodošla kada je argumentovana i konstruktivna, i mi ćemo je kao takvu i prihvatiti. Međutim, odlučno odbijamo svaki neprimjereni, nedobronamjerni i politički napad na sudski sistem. Naša odbrana mora biti stručno argumentovana”, poručila je Vučković.

Ona je rekla da sve predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti, činioce iz medija i nevladinog sektora iskreno doživljavaju kao partnere u složenim procesima i “vremenu u kojem živimo i radimo”.

“Nadam se da će i oni shvatiti da sa sudovima moraju postati partneri, u zonama naših odgovornosti i nadležnosti, a ne suprotstavljene strane, jer je cilj zaštita prava građana”, zaključila je Vučković.

Iz Vrhovnog suda su naveli da je, nakon svečanosti obilježavanja Dana crnogorskog sudstva, održan redovni sastanak predsjednika svih sudova.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije