fbpx
NaslovnicaMINA BusinessCijene nafte pale ispod 79 USD pod pritiskom rasta zaliha u SAD-u

Cijene nafte pale ispod 79 USD pod pritiskom rasta zaliha u SAD-u

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 79 USD, pritisnute rastom zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i strahovima da bi problemi u vezi sa snabdijevanjem strujom mogli zakočiti kinesku privredu.

Na londonskom tržištu barelom se trgovalo po 62 centa nižoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 78,47 USD. U Njujorku je barel pojeftinio 40 centi na 74,89 USD.

Tržišta je zakočio neočekivani rast američkih zaliha nafte, benzina i derivata u prošloj sedmici, prema tvrdnjama izvora koji se pozivaju na objavljeni izvještaj Američkog instituta za naftu (API), prenosi SEEbiz.

Analitičari koje je anketirao Reuters očekivali da su da će izvještaj pokazati pad zaliha.

Vijest je zakočila uzlazni trend cijena koje su u posljednje vrijeme podržavali oporavak ekonomije od pandemije Covid-19 i rast potražnje za gorivima, ali i problemi s proizvodnjom u pojedinim zemljama.

Raspoloženje prigušuje i pad kineskog tržišta nekretnina i učestali problemi s snabdijevanjem strujom u azijskom divu, budući da bi njihov eventualni negativan uticaj na drugu po veličini svjetsku privredu vjerovatno snažno uticao i na potražnju za naftom.

Kina je najveći svjetski uvoznik nafte i drugi po veličini svjetski potrošač fosilnih goriva, nakon SAD-a.

Pažnja se sada polako preusmjerava na narednu sedmicu i sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika.

“Iako se pozadina na strani ponude nije puno promijenila, rast cijena nafte na 80 USD za barel pojačao bi pritisak na proizvođače OPEC+ da povećaju proizvodnu kvotu”, navode u bilješci analitičari ANZ Researcha.

Odvojeno je OPEC na svojoj internet stranici objavio da je u utorak cijena barela referentne korpe nafte njegovih članica iznosila 78,37 USD, što znači da je porasla 64 centa u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije