Podgorica, (MINA) – Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić pozvala je predstavnike medija da zajednički pronađu dugoročna rješenja za uređenje uslova na medijskom tržištu na kojem će važiti jednaka pravila za sve.
Ona je, kako je saopšteno iz Ministarstva, danas nastavila Kontinuirani dijalog sa medijima.
Sastanku su prisustvovali glavni urednik portala Vijesti Srdan Kosović, izvršna direktorica Radio televizije Teuta Ilmira Lika, direktorica Fos Media Jelena Milatović, zamjenica glavnog i odgovornog urednika portala CdM Aleksandra Obradović i direktor Agencije MINA Jaša Jovićević.
Srzentić je kazala da joj je zadovoljstvo što se nastavlja Kontinuirani dijalog sa medijima, jer je to, kako je navela, prvi dijalog koji Vlada pokreće na taj način sa svim medijima u Crnoj Gori.
Kako je istakla, uvjerena je da je to dobar mehanizam saradnje koji treba da traje i bude otvoren za sve.
“Premijerova i moja želja je bila da otvorimo ovakvu vrstu dijaloga sa vama kako bismo u neposrednoj interakciji otvarali teme i sistemski ih rješavali“, rekla je Srzentić.
Ona je pozvala predstavnike medija da se zajednički uključe u rješavanje izazova i problema koji opterećuju medijsku zajednicu.
„Hajde da promišljamo o načinima iznalaženja modela i standarda i kako da zajednički udružimo ruke u definisanju boljih modela, unapređenju medijske pismenosti, jačanju medijskog pluralizma i uošte boljih uslova za rad“, kazala je Srzentić.
Ona je rekla da će se zajedničkim snagama na izradi Medijske strategije definisati pravci razvoja i sveukupnog unapređenja oblasti medija za naredni period.
Srzentić je pozvala predstavnike medija da kroz tu vrstu dijaloga ukažu koji su to najveći izazovi iz sistemskog ugla.
„Kako bismo zajednički uspjeli da pronađemo dugoročna rješenja, kako u normativnom dijelu, tako i pogledu uređenja uslova na medijskom tržištu na kojem će važiti jednaka pravila za sve“, navela je Srzentić.
Predstavnici medija pozdravili su pokretanje dijaloga u cilju rješavanja problema medijskog sektora.
Oni su, kako je saopšteno, kao jedan od izazova prepoznali otežanu održivost medija usljed pandemije koronavirusa, kao i funkcionisanje samoregulacije.
Predstavnici medija ocijenili su da bi, u cilju profesionalnog i etičkog informisanja, veliki značaj imala jedinstvena samoregulacija koja bi na bazi dobrovoljno usaglašenog kodeksa primjenjivala etičke standarde u radu medija.
„Predlog mjera koje su predstavnici medija danas na sastanku izložili i koje treba realizovati su promocija medijske pismenosti u koju treba uključiti sve zainteresovane strane, kao i primjena Zakona o medijima, odnosno formiranje Fonda za zaštitu pluralizma i raznovrsnosti medija“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je cilj Kontinuiranog dijaloga sa medijima dobijanje informacija o najvećim izazovima iz sistemskog ugla.
„Kako bi se udruženim snagama postigla dugoročna rješenja u izazovima sa kojima se susreću svi predstavnici medijske zajednice u svom radu“, zaključuje se u saopštenju.