Podgorica, (MINA) – Donosioci odluka nijesu dovoljno spremni da se suštinski pozabave problemima koji opterećuju studente, ocijenjeno je iz Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG).
Iz SPUCG su, na konferenciji za novinare organizovanoj povodom Dana studenata 4. aprila, zatražili da studenti budu u fokusu djelovanja nadležnih i da pitanja o obrazovnom sistemu budu na listi stvarnih prioriteta.
Predsjednik SPUCG Jakov Vukčević kazao je da se Dan studenata u Crnoj Gori obilježava u znak sjećanja na žrtvu Žarka Marinovića, koji je položio život u borbi za studentska prava, prenosi PR centar.
“Ovaj datum, osim što podsjeća na podvig, obavezuje sve napredne strane društva da istraju u misiji zaštite svega što je progresivno”, rekao je Vukčević.
On je kazao da je SPUCG zakazao okrugli sto na kojem bi se govorilo o donošenju novog zakona o visokom obrazovanju, rangiranju univerziteta, fenomenu hiperprodukcije diploma, kao i nedostatku adekvatnog zakonskog okvira za obavljanje studentskih poslova.
Vukčević je rekao da su kao panliste pozvali predstavnike nadležnih instititucija, ministarstava, ali “da oni nijesu smatrali da treba da se odazovu pozivu ni na ovaj datum”.
On je najavio da će ponovo organizovati okrugli sto i pozvati donosioce odluka, koji bi trebalo da se založe za rješavanje studentskih problema.
“Ako ne dobijemo njihovu pažnju, bićemo spremni i za druge oblike djelovanja”, rekao je Vukčević.
On je poručio da će SPUCG, kao i do sada, biti na braniku prava i interesa studenata.
Visoko na listi prioroteta, kako je rekao Vukčević, treba da bude usvajanje novog zakona o visokom obrazovanju, uključujući promjenu modela studija, prelazno rješenja za aktuelne studente, rangiranje univerziteta, redefinisanje praktične nastave, izgradnja novog studentskog doma u Podgorici, temeljna reforma programa stručnog osposobljavanja, kao i ulaganje u infrastrukturu.
“Donosioci oluka, uz određene izuzetke, i dalje su u malom obimu spremni da se suštinski pozabave problemima koji opterećuju studentsku populaciju, a na čije postojanje godinama ukazujemo”, kazao je Vukčević.
On je istakao da oni koji su budućnost društva ne smiju biti van fokusa donosilaca odluka zbog dnevno političkih pitanja, podjela i tema, koje bi trebalo da su odavno arhivirane.
Generalni sekretar SPUCG Vedran Vujisić podsjetio je da je Vlada krajem prošle godine utvrdila set obrazovnih zakona i uputila ih u skupštinsku proceduru, ali da se među njima nije našao novi zakon o visokom obrazovanju.
“Iako smo se za to jasno zalagali, nacrt Zakona o visokom obrazovanje ne sadrži prelazno rješenje za studente, koji se aktivno nalaze u sistemu visokog obrazovanje, a novi zakon treba neizostavno da sadrži ovo rješenje”, rekao je Vujisić.
On je kazao da na peticiju koju je potpisalo više od 3,7 hiljada studenata, a koja je bila podrška tom predlogu SPUCG, ni do danas nijesu dobili odgovor.
Vujisić smatra da se aktuelni model studija pokazao kao neprimjeren crnogorskom kontekstu i da generiše brojne probleme.
“Student u Crnoj Gori, kada završi trogodišnje osnovne studije i stekne diplomu obima 180 ECTS kredita, nedovoljno je kvalifikovan za veliki broj poslova na tržištu rada, a kada dodatno završi dvogodišnje master studije i stekne diplomu 300 ECTS kredita postaje prekvalifikovan za iste poslove”, naveo je Vujisić.
On je rekao da studentima koji su trenutno u sistemu visokog obrazovanje treba omogućiti izdavanje diplome, ili uvjerenja o stečenim 240 ECTS kredita, nakon uspješno završene prve godine dvogodišnjih master studija.
“Mi postajemo društvo mastera, ali master studije više nijesu rezutat težnje za akademskim napredovanjem, usavršavanjem, rezultat želje da se doprinese nauci, već nažalost rezultat puke potrebe da se učestvuje na tržištu rada i osigura egzistencija”, naveo je Vujisić.
Vujisić je kazao da su se, tokom rada radne grupe za pripremu Nacrta novog zakona o visokom obrazovanju, zalagali za novi fleksibilni model studija, koji se našao u Nacrtu Zakona, a koji podrazumijeva model u formatu 3+1+1+3, odnosno 3+2+3.
On je rekao da treba što hitnije pristupiti akreditaciji studijskih programa po novom modelu studija.
SPUCG se, kako je kazao, takođe aktivno zalaže za rangiranje ustanova visokog obrazovanja.
Prema riječima Vujisića, nedostatak rangiranja univerziteta dovodi do brojnih nelogičnosti i problema u praksi.
“Smatramo da na osnovu objektivnih i mjerljivih kriterijuma treba rangirati ustanove visokog obrazovanja i sačiniti listu, kako na nacionalnom, tako i na regionalnom i evropskom nivou”, naveo je Vujisić.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS